Судове рішення #34433858

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ


ПОСТАНОВА

Іменем України


09 грудня 2013 р. (17:10) Справа №801/10266/13-а


Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Калініченко Г.Б., за участю секретаря Колосової Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби з вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.04.2013р. №0013321701.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправне винесення відповідачем оскаржуваного повідомлення-рішення, зазначаючи на положення Закону України "Про оренду землі".

Відповідачем надані письмові заперечення проти позову, посилаючись на положення ст. 270, ст. 286 Податкового кодексу України, зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

У судове засідання, що відбулось 09.12.2013 року позивач явку свого представника не забезпечив, про час дату та місце його проведення повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Враховуючи вищевикладене, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступного.

29.11.2006 р. Красноперекопська міська рада АР Крим прийняла рішення № 106 «З питань регулювання земельних відносин», згідно з п. 4 якого було надано гр. ОСОБА_1 у короткострокову оренду строком на 5 років земельну ділянку площею 0,3357 га по АДРЕСА_1 для утримання та обслуговування нежитлових будівель - виробничу базу.

Згідно з п.п.4.1. вказаного рішення гр. ОСОБА_1 встановлено розмір орендної плати за землю у сумі 376,57 грн.

09.12.2006 р. Красноперекопською міською радою (Орендодавець) та гр. ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться по АДРЕСА_1.

Згідно п. 8 даного договору останній укладено на 5 років. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно до п. 2, 5 вказаного договору оренди землі від 09.12.2006 р. в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3357 га; нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 112895,91 грн.

Згідно з п.п.9-11, 13 договору про оренду землі від 09.12.2006 р. орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 367,57 грн. у місяць, про що також свідчить розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки, які є Додатком 1 до вказаного договору оренди земельної ділянки від 09.12.2006 р.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затверджених КМУ.

Орендна плата вноситься з моменту прийняття рішення 9 сесії Красноперекопської міської ради 5 скликання від 29.11.06 р. № 106, щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором,

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, змін коефіцієнтів індексації, визначених законодавством,

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами,

- в інших випадках, передбачених законом.

19.09.2007 р. договір було зареєстровано в КРФ ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України, про що вчинено запис за № 040703000247, про що свідчить відповідна відмітка на договорі.

02.09.2011 р. Красноперекопською міською радою 22 сесії 6 скликання прийнято рішення № 268 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель в межах м. Красноперекопська», згідно з яким затверджено нормативну грошову оцінку в межах м. Красноперекопська, вирішено здійснювати стягнення земельного податку та орендної плати за землю в межах м. Красноперекопська в ставках, визначених нормативною грошовою оцінкою м. Красноперекопська.

Згідно з повідомленням міськрайонного відділу Держкомзему у м. Армянськ, Красноперекопськ та Красноперекопському районі АР Крим вих. № 01-14/1885 від 09.07.12 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки по АДРЕСА_1, що знаходиться в оренді складає 336,08 грн. за 1 кв.м.

29.04.12 р. Красноперекопською ОДПІ в АР Крим згідно з п. п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України визначено ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю з граничним строком сплати 26.08.13 р. у сумі 33846,62 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0013321701, отримане позивачем 20.06.13 р., про що в матеріалах справи наявна копія конверту.

Відповідно до п.п.54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України визначено що нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному ст. 58 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що Красноперекопською ОДПІ ГУ Міндоходів в АР Крим нараховане податкове зобов'язання за оскаржуваним повідомленням-рішенням з орендної плати за землю з урахуванням нормативної грошової оцінки земель у межах м. Красноперекопська, затвердженої рішенням 22 сесії Красноперекопської міської ради від 02.09.2011 р. № 268.

Відповідно до п.п.289.1, 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до п. п. 289.3 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Вих. № 01-14/1885 від 09.07.12 р. міськрайонний відділ Держкомзему у м. Армянськ, Красноперекопськ та Красноперекопському р-ні АР Крим на адресу Красноперекопської ОДПІ в АР Крим надана інформація про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в тому числі, по позивачу нормативна грошова оцінка 1 кв.м. землі склала 336,08 грн.

Відповідно до п. 287.1, п. 287.6, п. 287.7 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Право користування земельною ділянкою в розумінні ст. 126 Земельного кодексу України посвідчується договором оренди землі.

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до п. 288.4, п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

- не може бути меншою:

-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Орендні відносини в Україні регулюються Законом України від 06.10.1998 р. № 161 "Про оренду землі" із змінами і доповненнями на час виникнення спірних правовідносин.

У статті 1 Закону № 161 зазначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У ст. 2 Закону № 161 зазначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 21 Закону України № 161 орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата з визначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч. 2 ст.23 Закону України № 161 орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Відповідно до п. 13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.2004 р. № 220 в порядку ст. 14 Закону України «Про оренди землі», розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 13 Договору оренди землі від 09.12.2006 р. розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором,

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, змін коефіцієнтів індексації, визначених законодавством,

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами,

- в інших випадках, передбачених законом.

Згідно розрахунку відповідача річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 0,3357 га складає 33846,62 грн. Даний розрахунок складений з урахуванням встановленої нормативної грошової оцінки земель у межах м. Красноперекопська, затвердженої рішенням Красноперекопської міської ради від 02.09.11 р. № 268.

Зокрема, нормативна грошова оцінка земельної ділянки ОСОБА_1 площею 0,3357 га, розташованої по АДРЕСА_1, на 2012 рік за розрахунком відповідача складає: 336,08 грн.*0,3357 га =1128220,56 грн.

При цьому відповідно Додатку № 1 до договору оренди землі від 09.12.2006 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 09.12.2006 р. становила 112895,91 грн., з урахуванням чого розмір орендної плати становить 376,57 грн. на місяць.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Частина 1 статті 651 Цивільного кодексу України передбачає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ст. 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно п. 13 договору оренди землі від 09.12.2006 р., зміна розмірів земельного податку була визначена як підстава для перегляду розміру орендної плати.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Затвердження рішенням Красноперекопської міської ради зміни розміру нормативної грошової оцінки землі є підставою для внесення відповідних змін до умов Договору оренди землі від 09.12.2006 р. в порядку, встановленому чинним законодавством.

Зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду установленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди особами, які його уклали, однак не тягне автоматичного підвищення розміру орендної плати, встановленої у цьому договорі.

Вказана обов'язкова, в силу ч. 1 ст. 244-2 КАС України, правова позиція висловлена також в постанові Верховного суду України від 11.06.2013 р. по справі № 21-443 а12 за позовом Закритого акціонерного товариства «Кримвтормет» до державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про скасування податкового повідомлення - рішення та у постанові Верховного суду України від 11.06.2013 р. по справі за позовом Приватного - орендного сільськогосподарського підприємства «Відродження» до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень.

Верховний суд України погодився з судами попередніх інстанцій, що інші нормативно - правові акти не закріплюють обов'язок орендаря перераховувати орендну плату (сплачувати її в більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати. Тобто орендар зобов'язаний буде сплачувати розмір орендної плати лише у випадку внесення відповідних змін до договору.

Доказів внесення відповідних змін до Договору оренди землі від 09.12.2006 р. відповідачем в матеріали справи не надано.

Таким чином позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У судовому засіданні 09.12.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 13.12.2013 р.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим від 29.04.2013 р. № 0013321701 про визначення суми податкового зобов'язання за платежем орендна плата за землю у розмірі 33846, 62 грн.

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_2) 338,46 грн. судового збору.


Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.


Суддя Калініченко Г.Б.









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація