Судове рішення #34383600

НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/7850/13-ц

№ 2/183/3996/13


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


05.12.2013 року                                                                                 м.Новомосковськ


Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

          головуючого судді Парфьонова Д.О.,

секретаря Микитченко.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи: Орган опіки та піклування Новомосковської районної державної адміністрації, Новомосковський МВ УМВС України в Дніпропетровській області відділ громадянства, еміграції і реєстрації фізичних осіб про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку без згоди та супроводу другого з батьків,-

ВСТАНОВИВ:


Позивач, ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, треті особи: Орган опіки та піклування Новомосковської районної державної адміністрації, Новомосковський МВ УМВС України в Дніпропетровській області відділ громадянства, еміграції і реєстрації фізичних осіб про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку без згоди та супроводу другого з батьків.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що від шлюбу з відповідачем, розірваного 25.07.2007 року вони мають дитину. Оскільки в неї є можливість поїхати з дитиною за кордон для участі в творчих змаганнях, вона звернулася до відповідача з проханням надати дозвіл на виїзд дитини за кордон однак відповіді не отримала. Виходячи з наведеного вона змушена була звернутися до суду та просить суд надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди та супроводу батька, судові витрати покласти на відповідача.

У судове засідання позивач не з'явився, надав суду заяву у якій зазначив, що заяву підтримує та просить суд про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не з'явився, надав суду заяву у якій зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить суд про розгляд справи за його відсутності.

В судове засідання представники третіх осіб не з'явилися. Причини неявки не повідомили.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.


В ході судового розгляду встановлено, що по 25.07.2007року, позивач перебувала з відповідачем в зареєстрованому шлюбі /а.с.8/.

Позивач та відповідач мають спільну дитину – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.9/, який проживає разом з позивачем /а.с.12/.

ОСОБА_3 навчається у 5-А класі Черкаської ОСОБА_4 ступеня Новомосковської райради Дніпропетровської області та визначений педагогічним колективом обдарованою особою в музичному напрямку /а.с.13/. Крім того ОСОБА_3А, навчається в Новомосковській районній дитячій школі мистецтв на музичному відділенні (фортепіано) та Новомосковській школі естетичного виховання ім.Н.Бровченко /а.с.13, 14/. Згідно характеристики, дитина займає призові місця на музичних змаганнях /а.с.16/.

Позивач зверталася до відповідача з проханням надати дозвіл на виїзд дитини за кордон для участі в музичних змаганнях в письмовому вигляді, однак відповіді не отримала.

Відповідно до ч. 3 ст. 313 ЦК України фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Згідно ст.150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про стан здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ч.7 ст.7, ч.2 ст.155 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України та Конвенцією про права дитини, а батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Нормою ст.4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України»визначено, що оформлення проїзного документа дитини провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників батьків чи дітей у разі потреби самостійного виїзду неповнолітнього за кордон. За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду. Проїзний документ на дитину оформляється терміном на три роки або до досягнення нею 18-річного віку.

Аналогічну статті 4 вказаного Закону норму містить п.18 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, в якому зазначено, що оформлення паспорта/проїзного документа здійснюється на підставі заяви батьків (законних представників батьків чи дітей), а у разі, коли батьки не перебувають у шлюбі між собою - того з них, з ким проживає дитина, справжність підпису яких засвідчено нотаріально. За наявності заперечень одного з батьків документ може бути оформлено на підставі рішення суду.

Положеннями п.4 Правил перетинання державного кордону громадянами України встановлено, що виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків, у разі пред'явлення певних документів або їх нотаріально засвідчених копій, зокрема, рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

Оцінюючи дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає їх належними, допустимими та достатніми для прийняття рішення у справі по суті. На підставі таких доказів, наведених вище норм діючого законодавства, враховуючи, що виїзд дитини за межі України відповідає її інтересам та є доцільним з точки зору її виховання та розвитку, а також приймаючи до уваги, що неможливість отримання необхідної для цього згоди батька створює перешкоди в оформленні належних документів для виїзду дитини за кордон, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заснованими на законі і такими, що підлягають задоволенню, однак частково - шляхом надання неповнолітному відповідного дозволу на виїзд за кордон без дозволу батька.

Приймаючи рішення щодо часткового задоволення позову, суд керувався тим, що згідно із ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема: визнання права; відновлення становища, яке існувало до порушення. Позивач просить визнати безпідставною відмову відповідача у наданні дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон та надати дозвіл позивачу без згоди батька оформляти документи для тимчасового виїзду неповнолітнього за межі України, проте статтею 16 ЦК України такого способу захисту цивільних прав не передбачено.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд на підставі ст.88 ЦПК України, враховуючи результат вирішення справи, вважає за необхідне сплачені позивачем при зверненні до суду судові витрати покласти на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 150, 152, 155 Сімейного кодексу України, ст. 313 ЦК України, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», ст. ст. 3, 10, 11, 57, 60 - 61, 88, 209, 212 - 215, 223 - 233 ЦПК України, суд, -


ВИРІШИВ:


Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи: Орган опіки та піклування Новомосковської районної державної адміністрації, Новомосковський МВ УМВС України в Дніпропетровській області відділ громадянства, еміграції і реєстрації фізичних осіб про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку без згоди та супроводу другого з батьків - задовольнити частково.

Надати дозвіл на виїзд за кордон України неповнолітньому ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянину України, свідоцтво про народження І-КИ №198996 від 17.02.2003, проживаючому за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 у супроводі матері – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_5. Монголія, громадянкою України, паспорт серії ВР 083383, виданий Новомосковським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, 03.01.2003 року, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6 без згоди батька - ОСОБА_2.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 114 (сто чотирнадцять) грн. 30коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана апеляційному суду Дніпропетровської області через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


          Суддя                                                                                Д.О. Парфьонов


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація