перша інстанція
справа №763/3041/13
провадження №2/2702/2773/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2013 року Гагарінський районний суд м. Севастополя
у складі: головуючого - судді Євдокімової І.А.
при секретарі Білан К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Севастополі цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Швидка фінансова допомога» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, суд -
В С Т А Н О В И В:
22 квітня 2013 року представник КС «Швидка фінансова допомога» звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_1 суми заборгованості у розмірі 93485,58 гривень, згідно Договору кредитної лінії від 08.05.2008 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити.
Представник відповідачка с позовними вимогами не погодилась, вважає, що позивачем був пропущений строк позовної давності для звернення до суду з даним позовом. Просить у задоволені позовних вимог відмовити.
Вислухавши представника сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення з наступних підстав.
Згідно ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст.57 ЦПК України докази встановлюються на підставі пояснень сторін, показань свідків, письмових доказів, речових доказів.
Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У судовому засіданні встановлено, що 08 травня 2008 року між позивачем і Кредитною спілкою «Швидка фінансова допомога» був укладений Договір Кредитної лінії №22О108КЛ, відповідно до якого Кредитна спилка відкрила відповідачу поновлювану кредитну лінію з лімітом кредитування у розмірі не більш 50000,00 гривень на умовах терміновості, зворотності, платності, цільового характеру використання, забезпеченості терміном на 12 місяців зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 30 відсотків річних.
Відповідно до п.2.7. Договору, плата за користування кредитом при порушені строків оплати відсотків на період такого порушення встановлюється у двійному розмірі річної відсоткової ставки.
Відповідно до п.2.9. Договору, черговість нарахування коштів встановлена: прострочена заборгованість по нарахованим відсоткам, текуча заборгованість по нарахованим відсоткам, заборгованість по кредиту, штрафні санкції.
Відповідно з п.4.2.1. Договору, відповідач зобов’язаний погасить виданий йому кредит и оплату за користування кредитом шляхом внесення готівкою коштів в касу Кредитної спилки шляхом перерахування грошових коштів по безготівковому розрахунку.
Згідно з п.7.1. Договору, даний договір вважається укладеним и вступає в силу з моменту його підписання Сторонами та діє до моменту виконання відповідачем всіх своїх зобов’язань по даному Договору, а саме оплаті основного боргу, відсотків та штрафних санкції.
Відповідності до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно ч.2 ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі простроченні повернення чергової частини позикодавець маж право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася та сплати процентів.
Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та умовах встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до договору позивач у повному обсязі виконав свої зобов’язання перед позичальником по кредитному договору, однак відповідач свої обов’язки відповідно до договору не виконує, т.б. не вносить щомісячні платежі та не виплачує відсотки за користування кредитними коштами згідно платіжному календарю.
Відповідно до договору позивач у повному обсязі виконав свої зобов’язання перед позичальником по кредитному договору, однак відповідач свої обов’язки відповідно до договору не виконує, т.б. не вносить щомісячні платежі та не виплачує відсотки за користування кредитними коштами згідно платіжному календарю.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем по кредитному договору складає 93485,58 гривень, яка складається з наступного; сума кредиту 50000,00 гривень, сума відсотків – 43485,58 гривень.
Рахунок судом перевірений.
Відповідно до ч.1 ст. 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами (ч.1 ст. 252 ЦК України).
Разом з тим, із настанням певної події, яка має юридичне значення, законодавець пов’язує термін, який визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати (ч.2 ст. 251 та ч.2 ст. 252 ЦК України).
Судом не може прийняти до уваги доводи представника відповідача, щодо порушення позивачем строку позовної давності, з тих підстав, відповідно наданому графіку погашення кредиту відповідачкою 17 липня 2010 року був проведений розрахунок у розмірі 5500,00 гривень. Таким чином, проведена відповідачем оплата перервала строк позовної давності.
Згідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач не виконує свої зобов’язання належним чином, а саме; не здійснює щомісячну сплату кредиту та процентів за його користуванням згідно з графіком кредитного договору, тобто порушує умови договору, у зв'язку с чим слід стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 93485,58 гривень.
Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідача також підлягає стягненню на користь позивача судові витрати, а саме по сплаті судового збору у розмірі 934,85 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.611,624,1048-1050,1054 ЦК України, ст.10, 60, 179, 212, 214, 224 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кредитної спілки «Швидка фінансова допомога» заборгованість за Договором кредитної лінії №22О108КЛ від 08.05.2008 р. у розмірі 93485,58 гривень та судові витрати у розмірі 934,85 гривень, а всього 94420,43 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі в 10-денний строк апеляційній скарги з дня проголошення рішення, а якщо особа яка оскаржує рішення не була присутня у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, протягом десяті днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Гагарінського районного
суду м. Севастополя ОСОБА_2