Судове рішення #34320
УКРАЇНА АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

УКРАЇНА АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №22-216/2006 р.                                Головуючий у першій інстанції Калашнікова О.І.

Доповідач Суворов В.О. ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

2006 року червня місяця 14 дня                          Судова колегія судової палати в цивільних

справах апеляційного суду Одеської області

в складі:

головуючого - Суворова В.О.

суддів              - Фальчука В.П.

-Градовського Ю.М.

при секретарі     Пащенко Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління ДАІ УМВС України в Одеській області на рішення Київського районного суду м. Одеси від 16 грудня 2005 року по справі за позовом ОСОБА_1 до УДАІ УМВС України в Одеській області про повернення автомобіля з арешмайданчика без сплати коштів за час знаходження автомобіля , -

ВСТАНОВИЛА:

06 грудня 2005 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УДАІ УМВС України в Одеській області про повернення автомобіля з арешт-майданчика без сплати коштів за час знаходження автомобіля.

Обґрунтовуючи свій позов ОСОБА_1 зазначив, що в зв'язку з тим, що робітниками ДАІ було встановлено, що свідоцтво про реєстрацію автомобіля "БМВ -730", номерний знак ІНФОРМАЦІЯ_1 має ознаки підробки, автомобіль у нього було вилучено і поміщений на арешт-майданчик УДАІ. Представник відповідача відмовляється повернути автомобіль без сплати послуг за його знаходження на арешт-майданчику УДАІ.

Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 16 грудня 2005 року визнано дії УДАІ УМВС України в Одеській області з приводу вилучення і утримання на арешт-майданчику автомобіля "БМВ -730", номерний знак ІНФОРМАЦІЯ_1, належного ОСОБА_1 після 13. 12. 2005 року - неправомірними.

Представник відповідача позов не визнав, вказуючи, що відповідно діючого законодавства позивач повинен сплатити послуги за знаходження автомобілю на арешт-майданчику, після чого йому повернуть автомобіль.

Постановою суду першої інстанції від 16 грудня 2005 року визнані дії УДАІ УМВС

України в Одеській області з приводу вилучення і утримання на арешт-майданчику

автомобіля БМВ -730", номерний знак ІНФОРМАЦІЯ_1 належного ОСОБА_1 -

неправомірними.                  

Суд зобов'язав УДАІ УМВС України" в Одеській області повернути ОСОБА_1

Миколайовичу автомобіль "БМВ-730" 1990 року випуску, номерний знак ІНФОРМАЦІЯ_1 з арешт-майданчика.Звільнив  ОСОБА_1  від  сплати  коштів  УДАІ  за  утримання автомобіля "БМВ -730", номерний знак ІНФОРМАЦІЯ_1 на арешт-майданчику за період з 08. 12.2005 року по день виконання рішення суду.

5 січня 2006 року представник УДАІ УМВС України в Одеській області звернувся до

суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження та

апеляційною скаргою на рішення Київського районного суду м. Одеси від 16 грудня 2005

року.

Ухвалою суду від 6 березня 2006 року поновлений строк на апеляційне оскарження.

В апеляційній скарзі управління ДАІ УМВС України в Одеській області ставиться питання про скасування рішення суду в зв'язку з тим, що воно винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.

Відповідно до ст. 11 п.6 Закону України „Про міліцію" міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право проводити огляд осіб, зазначених у пункті 5 цієї статті, речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або використанні на шкоду їх здоров'ю.

Згідно до п.3.18 Наказу МВС від 10.04 2002 р. „Про затвердження Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації, та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України" якщо при перевірці ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів ТЗ за наявною інформацією баз даних АІС буде встановлено при встановленні факту знищення, підроблення чи фальсифікації ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів, працівники РЕП ДАІ у встановленому порядку вилучають документи, подані для реєстрації ТЗ, оформляють відповідні документи про цей факт та передають усі матеріали до територіального органу внутрішніх справ для проведення розслідування. ТЗ доставляється на спеціальний майданчик чи стоянку для тимчасового зберігання ТЗ, затриманих підрозділами Державтоінспекції відповідно до законодавства.

Власнику ТЗ або уповноваженій ним особі видаються копія протоколу про вилучення документів та копія протоколу про огляд і затримання ТЗ.

Відповідно п. 35 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року №556 „Про затвердження переліку платних послуг, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ" до платних послуг віднесено зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках Державтоінспекції.

Згідно до Наказу МВС та Міністерства Фінансів України та Міністерства Економіки України від 16.07.2001 р. „Про затвердження розмірів плати за послуги, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції МВС України, та Порядку її справляння", встановлено, що за Зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках Державтоінспекції одного транспортного засобу за першу добу встановлена оплата 17 грн. за кожну наступну-10 грн.   Судова колегія аналізуючи вищевказані законодавчі та нормативні акти приходить до висновку, що органи ДАІ вправі надавати платні послуги у тому числі і зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках Державтоінспекції.

Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка

споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується   оплатити   виконавцеві   зазначену   послугу,   якщо   інше   не   встановлено договором.

Згідно до ст. 936 ЦК України за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Як вбачається з матеріалів справи у скаржника автомобіль був вилучений суб'єктом оскарження, скаржник не давав згоду на те, щоб відбувся договір зберігання, тому судова колегія вважає, що в розглядаємому випадку суб'єкт оскарження не надавав платні послуги щодо зберігання автомобіля, а вилучив автомобіль відповідно до п.3.18 наказу МВС від 10.04 2002 р. „Про затвердження Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації, та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України" для тимчасового зберігання як затриманого транспортного засобу.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, відповідно протоколу від 08 грудня 2005 року автомобіль був затриманий і вилучений у відповідача. В зв'язку з зазначеним судова колегія вважає, що в даному випадку відсутні платні послуги зі сторони відповідача.

Таким чином, вимоги суб'єкта оскарження щодо сплати скаржником грошової суми за знаходження автомобіля на арешт майданчику ДАІ Ізмаїльського МВ УМВС України в Одеській області не грунтуються на законі і являються неправомірними.

Як вбачається з матеріалів справи 08 грудня 2005 року автомобіль було затримано з тих підстав, що свідоцтво про реєстрацію спірного транспортного засобу мало ознаки підробки. Матеріали по даному факту були направлені до ОВС, які провели перевірку, за результатом якої 13 грудня 2005 року була винесена постанова про відмову в порушенні кримінальної справи в відношенні ОСОБА_1 за ст.6 п.2 КПК України.

Судова колегія вважає, що на час проведення перевірки відповідно до ст. 11 Закону України представник відповідача мав право затримувати автомобіль на арешт-майданчику. Але після того як було відмовлено в порушенні кримінальної справи відповідач повинен був повернути автомобіль власнику.

Таким чином, дії відповідача по утриманню автомобіля на арешт-майданчику після закінчення перевірки, та винесення постанови про відмову в порушенні кримінальної справи та звернення позивача про повернення автомобіля являються неправомірними.

Позивач не надав суду доказів, що він звертався до відповідача з заявою про повернення автомобіля після винесення постанови від 13 грудня 2005 року про відмову в порушенні кримінальної справи, тому його вимоги щодо визнання незаконних дій відповідача щодо утримання автомобіля на штрафному майданчику задоволенню не підлягають.

Але з апеляційної скарги відповідача вбачається що його дії по утриманню автомобіля на арешт-майданчику до тих пір, поки позивач не сплатить гроші за знаходження автомобіля на майданчику законні, тому судова колегія вважає за необхідне постановити рішення, яким зобов'язати відповідача повернути позивачеві автомобіль без сплати коштів за його знаходження на арешт-майданчику органів ДАІ.

Судова колегія прийшла до висновку, що суд першої інстанції виносячи постанову порушив норми матеріального права, що привело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198 п.3, 202 п.4, 205, 207, 210, 211, 212 КАС України, судова колегія, -                                                      ПОСТАНОВИЛА :

 

Апеляційну скаргу Управління ДАІ УМВС України в Одеській області задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду міста Одеси від 16 грудня 2005 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

В позовних вимогах про визнання дій УДАІ УМВС України в Одеській області з приводу вилучення і утримання на арешт-майданчику автомобіля БМВ -730", номерний знак ІНФОРМАЦІЯ_1 належного ОСОБА_1 неправомірними - відмовити.

Зобов'язати УДАІ УМВС України в Одеській області повернути ОСОБА_1 автомобіль "БМВ -730", 1990 року випуску, номерний знак ІНФОРМАЦІЯ_1 з арешт-майданчика.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати коштів УДАІ за утримання автомобіля "БМВ -730", номерний знак ІНФОРМАЦІЯ_1 на арешт-майданчику за період з 08. 12. 2005 року по день виконання рішення суду.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена Вищого Адміністративного Суду України протягом місяця з дня набрання законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація