Справа № 413/6878/13-ц
Провадження № 2/413/2391/13
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
14 листопада 2013 року
Краснолуцький міський суд Луганської області в складі: головуючого судді Бєляєвої Л.О., при секретарі Дворових Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красному Луч Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням та зняття з реєстраційного обліку,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання ОСОБА_2 такою, що втратила право користування житловим приміщенням за адресою: Луганська область, м. Міусинськ, вулиця Горького, буд. 69, та зняття останньої з реєстрації, посилаючись на те, що їй на підставі договору купівлі-продажу від 06.01.1999 року на праві приватної власності належить житловий будинок за адресою: м. Міусинськ Луганської області, вул. Горького, 69. ЇЇ син ОСОБА_3 мешкав зі своєю дружиною ОСОБА_2 за зазначеною адресою. Згідно договору найму укладеному між позивачем та відповідачем, позивач надала дозвіл на реєстрацію відповідача строком на п*ять років. За рішенням суду від 29.04.2013 року шлюб між сином позивача та відповідачкою був розірваний. Строк договору найму закінчився 13.06.2011 року, та відповідач втратила право на користування житловим приміщенням. З 25.09.2012 року відповідач не мешкає в житловому будинку за адресою: м. Міусинськ Луганської області, вул. Горького, 69, забрав своє майно. Відповідач добровільно категорично відмовляється знятися з реєстраційного обліку, що порушує права позивача у відношенні свого житлового будинку.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з*явилась, надав суду заяву з проханням розглянути справу за її відсутністю, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з*явилась, надав суду заяву з проханням розглянути справу за її відсутністю. Позовні вимоги визнала.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
За змістом ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 належить житловий будинок, розташований за адресою: м. Міусинськ, вулиця Горького, 69, на підставі договору купівлі-продажу /ААН/ № 039126 /06.01.1999 року/, посвідченого приватним нотаріусом Краснолуцького міського нотаріального округу Луганської області ОСОБА_4, реєстровий № 31.
Позивач зареєстрована та мешкає за адресою: м. Міусинськ Луганської області, вулиця Горького, 69. Також, за зазначеною адресою 13.06.2006 року була зареєстрована невістка позивача ОСОБА_2, та з 25.09.2012 року вона фактично там не мешкає, відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Міусинської міської ради Луганської області від 15.10.2013 року за № 1167, та за відомостями, які зазначені у домовій книжці.
Шлюб між сином позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_2 був розірваний 29.04.2013 року за рішенням суду Краснолуцького міського суду Луганської області.
Як вбачається з письмових пояснень позивача, її син ОСОБА_3 мешкав зі своєю дружиною ОСОБА_2 за зазначеною адресою. Згідно договору найму укладеному між позивачем та відповідачем, ОСОБА_1 надала дозвіл на реєстрацію ОСОБА_2 строком на п*ять років. Строк договору найму закінчився 13.06.2011 року, та відповідач втратила право на користування житловим приміщенням. ОСОБА_2 більш року, тобто з 25.09.2012 року, не мешкає за зареєстрованою адресою. Добровільно не хоче знятися з реєстрації.
Вбачається, що відповідач ОСОБА_2 припинила обов*язки члена сім*ї, пов*язані з утриманням, оплатою житлового приміщення та комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Тобто, відповідач порушує права позивача як власника, порушує умови договору найма, особисті плани відносно житлового будинку, право розпоряджатися належним їй житловим будинком.
Згідно із ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. При цьому відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Виходячи з того, що Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини, пов*язанні із зняттям з реєстрації місця проживання, вбачається, що положення ст. 7 цього Закону підлягають застосуванню до усіх правовідносин, виникнення, змін чи припинення яких пов*язані з юридичним фактом зняття з реєстрації місця проживання.
Вирішення питання про зняття особи з реєстраційного обліку залежить, зокрема, від вирішення питання про право користування такої особи жилим приміщенням.
На підставі ч. 1 ст. 71 Житлового кодексу України при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім*ї за ними зберігається житлове приміщення протягом шести місяців.
Також, відповідно до ч. 2 ст. 405 ЦК України член сім*ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім*ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
Таким чином, відповідач не мешкає на вищевказаній житловій площі більше ніж одного року без поважних причин, тому згідно ст. 72 ЖК України він може бути визнаний таким, що втратив право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності понад встановлених строків.
Надання рішення суду про визнання особи, яка втратила право користування
житловим приміщенням до відповідного підрозділу само по себе є анулюванням реєстрації місця проживання відповідача.
Тому в частині позову про зняття з реєстрації місця проживання відмовити за необґрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 71, 72 ЖК України, ст. ст. 10, 11, 197, 209, 212, 214-215 ЦПК України, Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням та зняття з реєстраційного обліку задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, такою що втратила право користування житловим приміщенням, за адресою: Луганська область м. Міусинськ, вулиця Горького, буд. 69.
В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Зазначене рішення суду є підставою для скасування місця реєстрації ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Луганської області через суд першої інстанції – Краснолуцький міський суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: