РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
_____________________________________________________________________
Справа №: 121/667/13-цГоловуючий суду першої інстанції:Веденмеєр М.В.
Головуючий суду апеляційної інстанції:Білоусова В. В.
РІШЕННЯ
"12" грудня 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого суддіБілоусової В.В.,
СуддівДралла І.Г., Іващенко В.В.
При секретаріКраснощоковій Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовом заступника прокурора м. Ялти до Фороської селищної ради, ОСОБА_6 про визнання недійсними рішення селищної ради та державного акту на право власності на земельну ділянку, за апеляційними скаргами Фороської селищної ради та ОСОБА_6 на рішення Ялтинського міського суду АР Крим від 13 вересня 2013 року,
в с т а н о в и л а :
Заступник прокурора м. Ялти звернувся до суду з позовом до Фороської селищної ради, ОСОБА_6 про визнання недійсними рішення селищної ради та державного акту на право власності на земельну ділянку.
Позов мотивований тим, що рішенням Фороської селищної ради від 05.04.2012 року № 15 ОСОБА_6 затверджено проект землеустрою та передано безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд земельну ділянку АДРЕСА_1. На підставі зазначеного рішення ОСОБА_6 видано державний акт про право власності на земельну ділянку. Посилається, що рішення прийнято з порушенням чинного законодавства, оскільки відповідно до Генерального плану Великої Ялти спірна земельна ділянка розташована у функціональній зоні зелених насаджень загального користування, де не передбачено житлове будівництво, що підтверджується висновком судово - будівельного дослідження від 28.08.2012 року та постановою про порушення кримінальної справи стосовно начальника головного управління містобудування, архітектури та регіонального розвитку Ялтинського міської ради за ч. 2 ст. 364 КК України. У зв'язку з чим, оскаржуване рішення та державний акт підлягають визнанню недійсним.
Рішенням Ялтинського міського суду АР Крим від 13 вересня 2013 року зазначений позов задоволено.
Визнано недійсним рішення Фороської селищної ради від 05.04.2012 року № 15 «Про затвердження ОСОБА_6 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 15 га з передачі її безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1».
Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку, серія ЯЛ № 869682, виданий ОСОБА_6 на право власності на земельну ділянку площею 0, 1500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний № 011194971001479.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Не погодившись із рішенням суду, Фороська селищна рада та ОСОБА_6 подали апеляційні скарги, в яких просять рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
На підставі ст. 213, 214 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням Фороської селищної ради № 2 від 23.09.2011 року затверджено схему генплану с. Олива по встановленню меж селища, розроблену ТОВ «Кримський інститут екології та проектування» на підставі рішення сесії Фороської селищної ради № 14 від 10.08.2011 року. Надано дозвіл Комунальному підприємству «Управління селищного господарства» Фороської селищної ради на розробку проекту землеустрою по встановленню меж с. Олива на території площею 439 га.
Рішенням Фороської селищної ради № 33 від 15.11.2011 року затверджено схему генерального плану кварталу садибної забудови «Іфігенія» у с. Олива Фороської селищної ради, кварталу встановлено категорію земель - «землі житлової та громадської забудови».
Постановою Верховної Ради АР Крим № 654-6/11 від 21.12.2011 року встановлені, у відповідності і з наданими проектами землеустрою, межі населених пунктів Фороської селищної ради, зокрема с Олива - 439 га. Схема рекомендованого планування розвитку с. Олива передбачає розташування на місці спірної земельної ділянки земель громадської та житлової забудови.
Рішенням Фороської селищної ради № 15 від 05.04.2012 року, ОСОБА_6 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 15 га з передачею її безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою - АДРЕСА_1 та передано відповідачу у власність зазначену земельну ділянку.
На підставі зазначеного рішення ОСОБА_6 отриманий державний акт серії ЯЛ № 869682 на право власності на земельну ділянку, площею 0,1500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований за № 011194971001479 у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі /а.с. 55/.
Постановляючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що Фороська селищна рада не отримала у комунальну власність спірні земельні ділянки у встановленому законом порядку, тому відсутні правові підстави розпоряджатися ними. Рішення щодо розпорядження спірними землями є незаконними, оскільки селищна рада діяла за межами своєї компетенції.
Крім того, відповідно до генерального плану Великої Ялти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів АРК № 618 від 9 жовтня 2007 року, спірні земельні ділянки розташовані у функціональній зоні зелених насаджень загального користування, в якій заборонено житлове будівництво.
Проте з таким висновком суду першої інстанції погодитися не можна.
Відповідно до п.п. 34, 42 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються питання: регулювання земельних відносин; затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Відповідно до вимог п. 42 ст. 26 Закону України «Про органи місцевого самоврядування» вирішення питань у сфері містобудування та земельних відносин є виключною компетенцією міських рад, які можуть делегувати відповідні функції виконавчим органам.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про основи містобудування» спори з питань містобудування вирішуються радами у межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства. Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про основи містобудування» забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Право на забудову (будівництво) полягає у можливості власника, користувача земельної ділянки здійснювати на ній у порядку, встановленому законом, будівництво об'єктів містобудування, перебудову або знесення будинків та споруд.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про планування та забудову територій», ст. ст. 8-12 ЗК України вирішення питань щодо розпорядження землями відповідних територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій віднесено до компетенції відповідної (сільської, селищної, міської) рад.
Статтею 7 Закону України «Про основи містобудування» державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
На підставі ч.ч. 1, 2, 5 ст. 20 Земельного Кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
На підставі ст. 24 ч. 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Проекти землеустрою меж населених пунктів Фороської селищної ради розроблені на підставі містобудівної документації. Схема рекомендованого планування розвитку селища Олива передбачає розташування на місці спірної земельної ділянки земель громадської та житлової забудови.
Рішенням Фороської селищної ради № 21 від 20 січня 2012 року встановлена категорія земельним ділянкам - «Землі житлової та громадської забудови» /а.с. 89/.
Зазначені рішення є чинними та в установленому порядку не скасовувалися.
Отже, на час винесення Фороською селищною радою оскаржуваного рішення 5 квітня 2012 року вже існувала розроблена та затверджена у встановленому законом порядку містобудівна документація с. Олива, де розташована спірна земельна ділянка та їй надано статус «землі житлової та громадської забудови», а не землі функціональної зони зелених насаджень загального користування. Підстав вважати спірну земельну ділянку такою, що належить до земель функціональної зони зелених насаджень загального користування на момент прийняття оскаржуваного рішення у Фороської селищної ради не було.
Таким чином, Фороська селищна рада, як орган, який уповноважений розпоряджатися землями територіальної громади, приймаючи рішення № 15 від 05 квітня 2012 року, діяла у межах повноважень та у відповідності до приписів земельного законодавства, зокрема ст. 118 Земельного Кодексу України.
Аналогічної правової позиції дійшов Вищий Спеціалізований Суд України в ухвалі від 30 жовтня 2013 року (номер за реєстром 36440935).
З огляду а наведене та положення ст. 309 ЦПК України, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам по справі та рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Виходячи з наведеного та керуючись ст. 303, 304, 307, 309, 313-315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів,
в и р і ш и л а:
Апеляційні скарги Фороської селищної ради та ОСОБА_6 задовольнити.
Рішення Ялтинського міського суду АР Крим від 13 вересня 2013 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог заступнику прокурора м. Ялти до Фороської селищної ради, ОСОБА_6 про визнання недійсними рішення селищної ради та державного акту на право власності на земельну ділянку, відмовити у повному обсязі.
Судове рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
Судді