262/5637/13-к
1-кп/262/211/2013
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.12.2013 року Судова колегія Пролетарського районного суду міста Донецька у складі:
головуючого - Панас Н.Л.
суддів - Лебеденко С.В., Любенок Л.Д.
При секретарі - Гриценко М.Ф., Михайловській Р.О., Кузнецовій Н.Г., Коструб М.Ю., Міненко А.А.
за участю прокурора - Корольова А.А., Дорофєєва В.Г., Новікова С.О.
потерпілої - ОСОБА_1
обвинуваченого - ОСОБА_2
захисника - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Донецьку кримінальне провадження №12013050890001879 за фактом скоєння ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у місті Макіївці, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2, не одруженого, не працюючого, не судимого в порядку ст.89 КК України, який мешкає за адресою: м.Макіївка, квартал Гвардейський, 9/36,
кримінального правопорушення, передбаченого ст.115 ч.1 КК України, -
ВСТАНОВИЛА:
24 червня 2013 року в період часу з 16.00 до 18.00 години ОСОБА_2, перебуваючи на території протитуберкульозного диспансеру міста Донецька, розташованого за адресою: м.Донецьк, вул.Славна, 8, вживав спиртні напої спільно з малознайомими йому ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Під час вживання спиртних напоїв між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 на грунті раптово виниклих неприязнених стосунків зав"язалась словесна сварка. Під час сварки у ОСОБА_2 виник умисел на позбавлення ОСОБА_5 життя. Реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_2, перебуваючи у стані алкогольного сп"яніння, діючи умисно, з метою протиправного позбавлення життя ОСОБА_5, наніс останньому один удар ножем в ліву частину грудної клітки, заподіявши ОСОБА_5: колото-різану рану на передній частині грудної клітки зліва по середньо-ключичній лінії, лівобічний гемоторакс, рану передньої поверхні лівого шлуночка серця, які мають ознаки тяжких тілесних ушкоджень, як небезпечні для життя і перебувають в прямому причинному зв"язку з настанням його смерті.
У судовому засіданні обвинувачений винним себе у вчиненні інкримінованого злочину визнав частково і пояснив, що у червні 2013 року він перебував на лікуванні у протитуберкульозному диспансері м.Донецька. Разом із ним на лікуванні перебував ОСОБА_5 24 червня 2013 року, у денний час, він знаходився на території лікарні, де палив. Під час паління до нього підійшли ОСОБА_4 і ОСОБА_5, які запропонували вжити спиртні напої, на що він погодився. Під час вживання спиртних напоїв він відійшов до палати, де взяв ніж, щоб порізати закуску. Коли він повернувся, то побачив, що ОСОБА_5 лежить біля лавки та спить. Він почав будити ОСОБА_5, щоб відвести до приміщення лікарні, на що він почав висловлюватися в його бік нецензурною лайкою і між ними зав"язалась словесна сварка. Під час сварки ОСОБА_5 підвівся та декілька разів вдарив ОСОБА_2, після чого між ними став ОСОБА_4, а ОСОБА_5 відбіг убік. ОСОБА_2, бажаючи отримати від ОСОБА_5 вибачення, побіг за ним. Коли ОСОБА_5 добіг до рогу будівлі лікарні, то він за щось зачепився і впав. Коли ОСОБА_5 підвівся та повернувся обличчям до ОСОБА_2, то останній, перечепившись через бордюрний камінь, рукою, в якій тримав ніж вдарив ОСОБА_5 в ліву частину тулуба. Після цього підбіг ОСОБА_4, забрав в нього ніж і ОСОБА_2 пішов до своєї палати. Також пояснив, що удару в шию ОСОБА_5 не завдавав, умислу на позбавлення його життя не мав, розкаюється у вчиненому.
Провина обвинуваченого у вчиненні інкримінованого йому злочину, крім його пояснень підтверджується наступними доказами.
Як показла у судовому засіданні - 11 вересня 2013 року потерпіла ОСОБА_1, загиблий ОСОБА_5 - її брат. У червні 2013 року він перебував на лікуванні у протитуберкульозному диспансері. Про те, що брат загинув їй стало відомо на наступний день після пригоди. Просила призначити ОСОБА_2 максимально можливий строк покарання, передбачений санкцією статті, за якою він обвинувачується.
Як пояснила у судовому засіданні свідок ОСОБА_6, вона працює у протитуберкульозному диспансері міста Донецька процедурною медсестрою. 24 червня 2013 року вона перебувала на чергуванні. Під час проведення особам, які перебувають на лікуванні призначених процедур до кабінету увішла молодша медична сестра ОСОБА_7 і доповіла, що біля одного з корпусів диспансеру бійка. Вона пішла на вулицю і побачила, що ОСОБА_5 лежить біля лавки, а від нього відходить ОСОБА_2, в руках у якого був лише пакет. ОСОБА_2 затримали та викликали чергового лікаря, який зафіксував смерть ОСОБА_5, після чого були викликані працівники міліції. У ОСОБА_5 було лише одне поранення - в області серця.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснила, що вона працює у протитуберкульозному диспансері міста Донецька молодшею медсестрою. 24 червня 2013 року вона була черговою. Приблизно о 18.00 годині вона провадила прибирання приміщень диспансеру, коли до неї підійшов чоловік однієї з хворих, яка перебувала на лікуванні у диспансері та повідомив, що на вулиці бійка. Вони разом зі ОСОБА_6 вийшли на вулицю та біля однієї з будівель диспансеру побачили ОСОБА_5, який лежав на землі, а рядом з ним стояв ОСОБА_2. ОСОБА_6 оглянула ОСОБА_5, а поряд із ним стояв ОСОБА_2. Потім вони викликали чергового лікаря, який зафіксував смерть ОСОБА_5. Після цього вони викликали працівників міліції, які затримали ОСОБА_2. Вона бачила, що у ОСОБА_5 було одне ножове поранення в області серця.
Згідно з протоколом огляду місця події - відкритої ділянки місцевості, прилеглої до будівлі корпусу №2 протитуберкульозного диспансера №2 міста Донецька, розташованого за адресою: м.Донецьк, вул.Славна, 8, від 24 червня 2013 року, був виявлений труп ОСОБА_5 та ніж з лізом білого кольору, довжиною приблизно 7 см. та рукояткою білого кольору (а.с.70-78).
Згідно з висновком експерта №1569 від 08.08.2013 року причиною смерті ОСОБА_5 стала проникаюча колото-різана рана передньої поверхні грудної клітини зліва з пошкодженням серця, ускладнена лівобічним гемотораксом, гемоперикардом, набряком мозку та легень. Виявлені при дослідженні його трупу - рана на передній поверхні грудної клітини зліва по середньо-ключичній лінії, лівобічний гемоторакс обсягом 1500 мл., гемоперикард обсягом 250 мл., рана передньої поверхні лівого шлуночка серця, могли утворитися незадовго до його смерті, від дії колюче-ріжучого предмета, мають ознаки тяжких тілесних ушкоджень, як небезпечних для життя та перебувають в прямому причинному зв"язку з настанням його смерті. Рана лівої поверхні шиї ОСОБА_5, у верхній її третині, могла утворитися незадовго до його смерті, від дії колюче-ріжучого предмету та має ознаки легких тілесних ушкоджень і не перебуває у причинному зв"язку з настанням його смерті (а.с.79-81).
Згідно з протоколом слідчого експерименту від 04 липня 2013 року ОСОБА_2 добровільно розповів та на місці показав обставини вчинення ним злочину у відношенні ОСОБА_5 Зокрема, показав, що під час конфлікту з потерпілим, останній завдав ОСОБА_2 один удар в обличчя та декілька ударів по тулубу, у відповідь на що ОСОБА_2 один раз вдарив навідліг ножем ОСОБА_5. (а.с.134-138).
Відповідно до додаткового висновку експерта №68/1569 від 08.08.2013 року причиною смерті ОСОБА_5 стала проникаюча колото-різана рана передньої поверхні грудної клітини зліва з пошкодженням серця, ускладнена лівобічним гемотораксом, гемоперикардом, набряком мозку та легень. Виявлені при дослідженні його трупу - рана на передній поверхні грудної клітини зліва по середньо-ключичній лінії, лівобічний гемоторакс обсягом 1500 мл., гемоперикард обсягом 250 мл., рана передньої поверхні лівого шлуночка серця, могли утворитися незадовго до його смерті, від дії колюче-ріжучого предмета, мають ознаки тяжких тілесних ушкоджень, як небезпечних для життя та перебувають в прямому причинному зв"язку з настанням його смерті. Рана лівої поверхні шиї ОСОБА_5 у верхній її третині могла утворитися незадовго до його смерті, від дії колюче-ріжучого предмета та має ознаки легких тілесних ушкоджень, і не перебуває у причинному зв"язку з настанням його смерті. Вказані рани виникли від дії плаского колюче-ріжучого предмета, який мав вістря, лезо, обух і діяв з різним зусиллям. Індивідуальні особливості травмуючого предмета в ранах не відобразились. Враховуючи характер та локалізацію ушкоджень ОСОБА_5 був звернений до травмуючого предмету передньою поверхнею грудної клітини та лівою поверхнею шиї в момент заподіяння йому ушкоджень. Рана на передній поверхні грудної клітини зліва по середньо-ключичній лінії, лівобічний гемоторакс обсягом 1500 мл., гемоперикард обсягом 250 мл., рана передньої поверхні лівого шлуночка серця, враховуючи їх характер і локалізацію, могли утворитися за обставин, на які вказує ОСОБА_2 в протоколі слідчого експерименту. Рана лівої поверхні шиї у верхній її третині не могла утворитися за обставин, на які вказує ОСОБА_2 в протоколі слідчого експерименту. Враховуючи характер і локалізацію тілесних ушкоджень, смерть ОСОБА_5 настала відразу після їх заподіяння, потерпілий не міг рухатися або здійснювати будь-які активні дії. Враховуючи характер і локалізацію тілесних ушкоджень ОСОБА_5 не міг залишитися в живих після їх заподіяння, навіть у разі надання йому своєчасної медичної допомоги (а.с.139-140).
Згідно з висновком експерта №2782 від 30 липня 2013 року у плямах і помарках на ножі, футболках та брюках, які були надані на дослідження, виявлена кров людини, яка могла належати потерпілому ОСОБА_5 На рукоятці ножа, наданого на дослідження, виявлені сліди поту, походження якого від ОСОБА_2 не виключається (а.с.142-145).
Згідно з висновком експерта №МК-479 від 05 серпня 2013 року на передній поверхні футболки ОСОБА_5 виявлене одне колото-різане пошкодження, яке виникло від дії плаского колюче-ріжучого предмета, який мав вістря, лезо і обух. Ушкодження на клапті шкіри, позначеному №2, теж виникло від дії колюче-ріжучого плаского предмету, який мав вістря, лезо і обух. Враховуючи характер пошкоджень на футболці і ушкоджень на клапті шкіри, конструктивні особливості клинка ножа, наданого на дослідження, результати спектрального дослідження, експерти вважають, що ці ушкодження могли утворитися, як від дії клинка ножа, наданого на дослідження, так і від дії іншого ножа з такими ж конструктивними особливостями і мікрохімічним станом (а.с.152-155).
Таким чином, оголошена та досліджена у судовому засіданні сукупність доказів призводить судову колегію до висновку про доведеність провини ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованого йому злочину.
Одночасно судова колегія вважає за необхідне виключити з обвинувачення, пред"явленого ОСОБА_2, заподіяння ним ОСОБА_5 рани передньої поверхні шиї у верхній третині, виходячи з такого.
Так із показань ОСОБА_2 вбачається, що заподіяв ОСОБА_5 лише одне тілесне ушкодження, від якого настала смерть потерпілого - ножове поранення грудей. Ці показання узгоджуються з показаннями свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_6, наданими у судовому засіданні, які безпосередньо після події зафіксували у загиблого лише одне ножове поранення в області серця. При цьому у висновках експерта не вказаний точний час утворення ушкодження шиї. Більш того, у висновку експерта №68/1569 від 08.08.2013 року зазначено, що утворення рани лівої поверхні шиї у верхній її третині за обставин, на які вказує ОСОБА_2 в протоколі проведення слідчого експерименту, не можливо (а.с.139-140).
Показання ОСОБА_2 щодо відсутності у нього умислу на заподіяння смерті ОСОБА_5 коллегія суддів вважає непереконливими і розцінює їх, як обраний обвинуваченим спосіб захисту. Про направленість умислу ОСОБА_2 на заподіяння смерті потерпілого свідчать, зокрема, знаряддя вбивства, локалізаця тілесних ушкоджень, які ОСОБА_2 наніс у життєво важливі органи та подальша поведінка обвинуваченого пілся завдання ОСОБА_5 тілесних ушкоджень, який не намагався надати потерпілому допомогу самостійно або викликати медичну допомогу.
Судова колегія кваліфікує дії обвинуваченого за ст.115 ч.1 КК України, як умисне вбивство, тобто умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині.
Призначаючи покарання, судова колегія враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винного, обставини, що обтяжують та пом"якшують покарання.
При визначенні ступіня тяжкості вчиненого злочину, суд ураховує, що діяння, вчинене ОСОБА_2, відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, наслідки якого незворотні. Поряд із цим судова колегія зважає, що вчиненню злочину сприяла протиправна поведінка потерпілого, який заподіяв ОСОБА_2 тілесні ушкодження, що підтверджується висновком експерта №1113 від 26 червня 2013 року, згідно з яким виявлені при огляді ОСОБА_2 - садно передньої поверхні лівого передпліччя в нижній третині, рана червоної облямівці нижньої губи ліворуч і синець зовнішньої поверхні лівого стегна в середній третині, які могли утворитися від дії тупих предметів і як окремо, так і в сукупності, відносяться до легких тілесних ушкоджень і не є небезпечними для житла (а.с.93).
Досліджуючи дані про особу ОСОБА_2, судова колегія встановила, що він не працює, не судимий в силу ст. 89 КК України, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, за місцем проживання характеризується негативно, згідно з висновком амбулаторної судово-психіатричної експертизи №550 від 11 липня 2013 року ніяким хронічним психічним захворюванням не страждав і не страждає, на час вчинення інкримінованого правопорушення у будь-якому тимчасовому розладі психічної діяльності не перебував, застосування примусових заходів медичного характеру не потребує (а.с.146-150).
Обставиною, що обтяжує покарання, судова колегія визнає вчинення злочину у стані алкогольного сп’яніння.
Також судова колегія враховує те, що обвинувачений попросив вибачення у родичів загиблого, що на думку колегії свідчить про його щире каяття і розцінюється, як обставина, що пом"якушє відповідальність.
Отже судова колегія вважає, що виправлення ОСОБА_2 та попередження нових злочинів можливе лише в умовах реального відбування покарання.
Доля речових доказів по справі повинна бути вирішена у відповідності з вимогами ст.100 КПК України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.369, 370, 371 КПК України, судова колегія, -
ЗАСУДИЛА:
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ст.115 ч.1 КК України та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк вісім років.
Запобіжний захід ОСОБА_2 до набрання вироком законної сили зилишити без змін - тримання під вартою у Донецькому слідчому ізоляторі.
Строк відбуття покарання ОСОБА_2 рахувати з 24 червня 2013 року.
Речові докази по справі - чоловіча футболка сіро-білого кольору з написами на передній частині, виконаними на іноземній мові чорним та червоним кольором, забруднена речовиною буро-коричневого кольору; два клаптя шкіри; ніж з руків"ям, виконаним із пластмаси білого кольору; паперовий конверт з марлею з речовиною бурого кольору; футболку зеленого кольору, з застібками у вигляді трьох металевих кнопок з помарками речовини бурого кольору; брюки вельветові сірого кольору із зав"язкою у вигляді шнурка чорного кольору з плямою бурого кольору; паперовий конверт з фрагментом марлі з речовиною бурого кольору; паперовий конверт з волоссям та нігтями ОСОБА_5, які зберігаються у камері схову речових доказів Пролетарського РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області - знищити; DVD-диск з відеозаписом допиту обвинуваченого ОСОБА_2 та DVD-диск з відеозаписом слідчого експерименту за участю обвинуваченого ОСОБА_2, які зберігаються в матеріалах кримінального провадження - залишити на зберіганні в матеріалах справи.
Вирок може бути оскаржений до апеляційного суду Донецької області через Пролетарський районний суд міста Донецька протягом тридцяти діб зі дня його проголошення, а засудженим - у той же строк з моменту отримання ним копії вироку.
Головуючий Н.Л.Панас
Судді С.В.Лебеденко
ОСОБА_8