Судове рішення #34141480

№ справи:110/4117/13-ц Головуючий суду першої інстанції:Халдєєва О.В.

№ провадження:22-ц/190/7223/13Доповідач суду апеляційної інстанції:Берзіньш В. С.

________________________________________________________________________________



УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



"04" грудня 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді:Берзіньш В.С.

суддів:Кірюхіної М.А. Руснак А.П.

при секретарі:Рижих М.Г.,



розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сімферополі цивільну справу за позовом Комунального підприємства теплових мереж м.Красноперекопська до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості,

за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 15 жовтня 2013 року,


в с т а н о в и л а :


Комунальне підприємство теплових мереж м.Красноперекопська звернулося до суду з позовом до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості в сумі 3511,20 грн., яка утворилася у зв'язку з тим, що ОСОБА_6 проживає в АДРЕСА_1, є її власником і є споживачем теплової енергії, але не проводить своєчасно за неї оплату. Відповідач відмовився від укладення договору з позивачем.

За зверненням КП теплових мереж м.Красноперекопська до суду про видачу судового наказу, 11.07.2013 року було винесено судовий наказ, яким стягнуто з ОСОБА_6 суму заборгованості у розмірі 3511,20 грн. та судових витрат. Ухвалою суду від 23.08.2013 року судовий наказ було скасовано.

Рішенням Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 15 жовтня 2013 року позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця с.Родино, Родинського району, Алтайського краю, ІПН НОМЕР_1 зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 на користь Комунального підприємства теплових мереж м. Красноперекопська, розташованого по вул. Привокзальній, буд. 10, м. Красноперекопськ розрахунковий рахунок 26034300045644 у філії КРУ ПАТ «Ощадбанк» МФО 324805 ОКПО 20723344, заборгованість за період з 01.06.2011 року по 01.09.2012 року - 3511,20 грн., судові витрати в сумі - 229,40 грн., а всього - 3740,60 грн.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, в якій ставить питання про скасування рішення суду, посилаючись на його незаконність та необгрунтованість, ухвалення з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема ст.ст.4,5 ЦПК України, ст.ст.8,41 Конституції України, ст.ст.11ч.2, 14ч.2, 317ч.1, 319ч.ч.1,3,6; 321, 509 ЦК України, ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів». Зазначає, що суд не взяв до уваги факт відключення квартири від центрального опалення, що підтверджено актом від 07.07.2011 року та визнано представником позивача в судовому засіданні; позивач незаконно вимагає оплату за послуги, які фактично йому не надавались; суд дав неналежну оцінку доказам по справі, неправильно визначив обставини правовідносин сторін, що призвело до незаконного і необгрнутованого рішення.

Особи, які беруть участь у справі, в засідання апеляційного суду не з'явились, повідомлені належним чином, що стверджується поштовими повідомленнями про вручення поштових відправлень. Відповідно до положень ч.2ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

2

Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.

Положеннями ст.ст.10,11,60 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів; доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Постановлюючи рішення про задоволення позову, суд виходив з того, що позивачем надаються послуги з централізованого теплопостачання в багатоквартирний будинок № 26 по вул.Гекало в м.Красноперекопськ, в якому знаходиться квартира відповідача; відповідач, який є споживачем цих послуг, свої обов'язки щодо оплати за послуги теплопостачання виконує неналежним чином, у зв'язку з чим має місце заборгованість, яка за період з 01.06.2011р. по 01.09.2012р. складає 3511грн.20коп.

Такі висновки суду відповідають матеріалам справи та положенням законодавства.

Так відповідно до ст.19 Закону України "Про теплопостачання" споживач повинен щомісяця здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію. Статтею 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" одним із обов'язків споживачів житлово-комунальних послуг зазначено оплату житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором чи законом. Згідно Правил надання послуг з водо-, теплопостачання та водовідведення, затверджених постановою КМУ №630 від 21.07.2005р., розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць; плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Із матеріалів справи слідує, що відповідач ОСОБА_6 є власником та проживає у АДРЕСА_1, послуги з теплопостачання цього будинку надає Комунальне підприємство теплових мереж м.Красноперекопська. Відповідачем за надані послуги плата за період з 01.06.2011р. по 01.09.2012р. не проводиться, у зв'язку з чим склалась заборгованість у розмірі 3511грн.20коп.; нарахування за надані послуги проводиться відповідно з установленими нормами та тарифами.

Зазначені обставини підтверджуються матеріалами справи, зокрема довідкою КП ЖЕО Красноперекопської міської ради, довідкою-розрахунком по оплаті послуг теплопостачання, довідкою з єдиного державного реєстру, виписками із Статуту підприємства та рішень Кросноперекопського міськвиконкому (а.с.5,7-10).

Доводи апелянта про порушення норм матеріального і процесуального права з посиланням на відключення квартири з липня 2011 року від централізованого опалення та що фактично теплова енергія після відключення відповідачем не була отримана - неспроможні, оскільки таке відключення проведено відповідачем з порушенням Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 р. № 1268) та без дотримання встановленого Порядку відключення від мереж централізованого опалення та від мереж гарячого водопостачання житлових будинків. Акт від 07.07.2011р., на який посилається апелянт, був предметом дослідження суду першої інстанції та йому судом дана належна оцінка.

Відповідно до п.26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

3

Відповідно до п. 25 Правил відключення споживачів від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання здійснюється у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади у питаннях житлово-комунального господарства.

Процедура відключення від мереж централізованого опалення й гарячого водопостачання передбачена наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, та затвердженим ним Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання.

Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання холодної та гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим Наказом Міністерства зі змінами та доповненнями, встановлено, що відключення здійснюється на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії.

Що стосується дозволів на відключення від мереж централізованого опалення слід також зазначити, що права власника квартири на інженерні системи будівлі визначаються Цивільним кодексом України.

Відповідно до ч.2ст.382 ЦК України власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир.

До інженерного обладнання в будинку належать інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальнобудинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території).

Власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення.

Переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньобудинкової системи опалення, яка належить до інженерної системи будинку як цілісного майнового комплексу. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустимим за Цивільним кодексом України.

Пунктом 2 Порядку розгляду та прийняття рішення про відключення окремого житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання передбачено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. По закінченні робіт по відключенню від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Таким чином, з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 р. № 1268 внесено зміни до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідве-

4

дення щодо відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, які унеможливлюють відключення від ІДО і ГВП окремих квартир у багатоквартирному будинку і передбачають можливість відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання будинку в цілому за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку. Причому навіть відключення від ІДО і ГВП будинку в цілому може здійснюватися тільки в разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування схемою теплопостачання відповідно до Закону України «Про теплопостачання». Іншого чинним законодавством не передбачено.

За таких обставин, проведене відключення від системи централізованого опалення без дотримання відповідної процедури є самовільним. У той час коли Комунальне підприємство теплових мереж м.Красноперекопська послуги з теплопостачання не припинило, ОСОБА_6 плату за ці послуги не вносить, унаслідок чого утворилася заборгованість.

У зв'язку з тим, що відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання у квартирі проведене без дотримання встановленого для цього порядку, тому немає підстав для звільнення ОСОБА_6 від оплати фактично наданих, але не використаних послуг.

Відповідно до ч.1ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Спір судом розглянуто в межах заявлених вимог і на підставах наданих особами, які беруть участь у справі, доказів. Порушень чи неправильного застосування судом положень ст.ст.4,5 ЦПК України, ст.ст.8,41 Конституції України, ст.ст.11ч.2, 14ч.2, 317ч.1, 319ч.ч.1,3,6; 321, 509 ЦК України, ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів», на які посилається апелянт, по справі не встановлено.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції за доводами апеляційної скарги немає.

З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст.303,307,308 Цивільного процесуального кодексу України, колегія

у х в а л и л а :


Апеляційну скаргу ОСОБА_6 відхилити.

Рішення Красноперекопського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 15 жовтня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів.

Судді: Берзіньш В.С. Кірюхіна М.А. Руснак А.П

Судді:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація