Справа №1-120/07
ВИРОК
ІМЕНЕ УКРАЇНИ
13 грудня 2007 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючого-судді Атаманюка Р.І., з участю
секретаря Івасюк Г.Ю.
прокурора Сілецької С. Ю. .
підсудного ОСОБА_1
потерпілих ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
представників цивільних позивачів ОСОБА_5, ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальну справу про обвинувачення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, українця, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_4, неодруженого, на утриманні одна неповнолітня дитина, працює головним лісничим Верховинського районного лісгоспу, раніше не судимого, за ст. 286 ч.2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Підсудний ОСОБА_1, керуючи транспортним засобом порушив правила безпеки дорожнього руху, що спричинило смерть потерпілої ОСОБА_7, а потерпілим ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9, та ОСОБА_3 заподіяло середньої тяжкості тілесні ушкодження за наступних обставин.
25 липня 2007 року близько 8 год.50 хв. ОСОБА_1, керуючи автомобілем марки «Опель Аскона» реєстраційний номер 240-02 IB рухався автодорогою Кам'янець-Подільський - Татарів, в напрямку с. Татарів, і проїжджав с Криворівня присілок Березово Верховинського району. В автомобілі «Опель Аскона», крім водія знаходились пасажири ОСОБА_7, ОСОБА_4 та ОСОБА_8 В цей час попереду у попутному напрямку рухався автомобіль марки «Опель Астра» реєстраційний номер AT2292 АН під керуванням водія ОСОБА_10В„ а в зустрічному напрямку, по своїй смузі, рухався автомобіль марки «ОСОБА_11 180 С» реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_2 Крім водія, в салоні автомобіля «ОСОБА_11 180 С», знаходились пасажири ОСОБА_9 та ОСОБА_3 Водій ОСОБА_1 перед початком маневру обгону попутного автомобіля в порушення вимог п.п. 1.3, 1.5, 2.3 б), 10.1, 12.1, 14.2 Правил дорожнього руху України, не переконавшись, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, а також не переконавшись в тому, що смуга зустрічного руху, на яку він буде виїжджати вільна від транспортних засобів на достатній для обгону відстані, що він після обгону зможе, не створюючи перешкоди транспортним засобам повернутися на займану смугу, розпочав маневр обгону попутного автомобіля марки «Опель Астра» під керуванням водія ОСОБА_10 та вчинив зіткнення із зустрічним автомобілем марки «ОСОБА_11 180 С» під керуванням водія ОСОБА_2
2
В результаті дорожньо-транспортної пригоди пасажир автомобіля «Опель Аскона» ОСОБА_7 померла на місці події від травматичного шоку, який розвинувся внаслідок відкритого перелому правої стегнової кістки. Пасажири цього ж автомобіля : ОСОБА_8 отримала тілесні ушкодження у вигляді відкритого надвиросткового перелому лівої стегнової кістки, які відносяться до середнього ступеня тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я і не є небезпечними для життя в момент їх спричинення, перелом верхньої щелепи зліва, перелом виличної кістки, які відносяться до легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров'я ; ОСОБА_4 отримала тілесні ушкодження у вигляді закритої черепно-мозкової травми із струсом головного мозку, які відносяться до легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров'я, саден лобної ділянки голови та в ділянці стоп, які відносяться до легких тілесних ушкоджень. Водій автомобіля«ОСОБА_11 180 С» ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому мечовидного відростка грудної кістки із зміщенням, які відносяться до середнього ступеня тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я і не є небезпечним для життя в момент їх спричинення, закритої черепно-мозкової травми із струсом головного мозку, що відноситься до легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров'я, саден в лобній ділянці голови, які відносяться до легких тілесних ушкоджень, а пасажири цього ж автомобіля : ОСОБА_9, отримала тілесні, ушкодження у вигляді закритого багатоуламкового перелому правої плечової кістки із зміщенням уламків, закритого компресійного перелому тіла першого та третього поперекових хребців без порушення функції тазових органів, які відносяться до середнього ступеня тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я і не є небезпечними для життя в момент їх спричинення, закритої черепно-мозкової травми із струсом головного мозку, які відносяться до легких тілесних ушкоджень ; ОСОБА_3 отримала тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому 5-ї плюснової кістки та закритого перелому дистального кінця 4-ї плюснової кістки правої стопи, які відносяться до середнього ступеня тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я і не є небезпечними для життя в момент їх спричинення, закритої черепно-мозкової травми із струсом головного мозку, які відносяться до легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров'я.
Допитаний в судовому засіданні підсудний ОСОБА_1 вину у вчиненні злочину та цивільний позов Косівської ЦРЛ визнав повністю, суду пояснив, що 25.07.2007 року близько 8 год. 15 хв. на автомобілі марки «Опель Аскона» разом із своєю співжителькою ОСОБА_7 та її дочкою ОСОБА_4 виїхав з дому із с. Буковець в напрямку селища Верховина. По дорозі підібрав пасажирку ОСОБА_8 Близько 8 год.45 хв. проїжджав с Криворівня присілок Березово. В цей час попереду його автомобіля в попутному напрямку рухався легковий автомобіль синього кольору. Спочатку дистанція між автомобілями була близько 50 м. В якийсь момент дистанція різко скоротилась, а тому він щоб уникнути зіткнення, ввімкнув покажчик лівого повороту і виїхав на смугу зустрічного руху та раптом побачив, що на смузі зустрічного руху їде легковий автомобіль. З метою уникнення зіткнення скерував свій автомобіль вправо, але уникнути зіткнення не вдалося. До пам'яті прийшов, коли перебував в лікарні.
У вчиненому щиро розкаюється, просить суворо не карати.
Вина підсудного у вчиненні злочину, крім визнання повністю доведена сукупністю зібраних та досліджених в судовому засіданні доказів.
Так, потерпіла ОСОБА_4 пояснила суду, що 25.07.2007 року їхала з мамою та вітчимом ОСОБА_1 на автомобілі з дому в селище Верховина. По дорозі в автомобіль на заднє сидіння підсіла ще одна жінка. Проїжджаючи присілок Березово с. Криворівня побачила, що попереду них рухався легковий автомобіль, який почав
3
зупинятися. Щоб уникнути зіткнення з вказаним автомобілем ОСОБА_12 почав його об'їжджати з лівої сторони і виїхав на смугу зустрічного руху. Потім почула удар і до пам'яті прийшла вже коли перебувала в лікарні. Суворого покарання підсудному не бажає. Цивільний позов до нього пред'являти не буде.
Потерпіла ОСОБА_13 надіслала до суду письмову заяву в якій просить розглянути справу за її відсутності у зв'язку з неможливістю явки в судове засідання з поважної причини. Вказала, що суворого покарання підсудному не бажає. Претензій до нього не має. На досудовому слідстві потерпіла пояснювала, що 25.07.2007 року вранці вона їхала в селище Верховина і в с. Буковець зупинила автомобіль, яким керував ОСОБА_1 Крім водія в салоні автомобіля знаходились ОСОБА_7 та ОСОБА_4 Близько 8 год. 45 хв. проїжджали через присілок Березово с. Криворівня. З якою швидкістю рухався автомобіль не знає тому, що за дорожньою обстановкою не слідкувала. В якийсь момент побачила попереду легковий автомобіль, при наближенні до якого, ОСОБА_1 скерував автомобіль вліво на смугу зустрічного руху та зіткнувся із легковим автомобіль чорного кольору, який в цей час рухався назустріч.
Потерпілий ОСОБА_2 суду пояснив, що 25.07.2007 року близько 8 год.45 хв. разом із дружиною ОСОБА_9 та її дочкою ОСОБА_3 рухався із селища Верховина в м. Косів. На ділянці дороги в с. Криворівня, присілок Березово в зустрічному напрямку по своїй смузі руху рухався мікроавтобус білого кольору та легковий автомобіль синього кольору. При зближенні з вказаними транспортними засобами із-за легкового автомобіля виїхав автомобіль «Опель Аскона» білого кольору. Він не встиг зреагувати і між автомобілями відбулось зіткнення на його смузі руху. На даний час підсудним матеріальна і моральна шкода йому відшкодована, суворого покарання йому не бажає.
Потерпіла ОСОБА_3 дала суду покази аналогічні показам ОСОБА_2
Потерпіла ОСОБА_9 в судове засідання з поважної причини не з'явилась. В своїй заяві просить розглянути справу за її відсутності. Вказала, що матеріальна і моральна шкода підсудним їй відшкодована, суворого покарання йому не бажає. Із оголошених в судовому засіданні показів потерпілої ОСОБА_9 встановлено, що 25.07.2007 року вона в автомобілі разом із чоловіком та дочкою їхала в м. Косів. Чоловік знаходився за кермом автомобіля, дочка сиділа на передньому сидінні, а вона на задньому. В с. Криворівня, присілок Березово на їх смугу руху виїхав зустрічний автомобіль білого кольору і вдарився в їхній автомобіль. Всі вони отримали тілесні ушкодження і були доставлені в Косівську районну лікарню.
Потерпіла ОСОБА_14 надіслала до суду зяву в якій вказала, що суворого покарання підсудному не бажає, претензій до нього не має, просить розглянути справу за її відсутності, оскільки не може прибути в судове засідання з поважної причини.
Представник цивільного позивача ОСОБА_5 заявлений цивільний позов підтримала в повному обсязі, суду пояснила, що потерпілі в автоаварії 25.07.2007 року ОСОБА_2, ОСОБА_9, та ОСОБА_3 перебували на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні Косівської ЦРЛ з 25 липня по 06 вересня 2007 року. На лікування потерпілих за 94 ліжкодні лікарнею було затрачено всього 5054 грн., які вона просить стягнути з підсудного.
Представник цивільного позивача - головний лікар Верховинської ЦРЛ ОСОБА_6 заявив, що майнових претензій до підсудного не має, цивільний позов Верховинська ЦРЛ заявляти до нього не буде.
Свідок ОСОБА_10 суду показав, що 25.07.2007 року близько 8 год.30 хв. на власному автомобілі марки «Опель Астра» проїжджав через с. Криворівня, присілок Березово. Швидкість його автомобіля становила близько 50 км/год. В дзеркало заднього виду побачив, що його наздоганяє автомобіль марки «Опель Аскона» білого кольору, який рухався швидше за нього. В цей же час побачив, що в зустрічному напрямку
4
рухається автомобіль марки «Мерседес Бенц» чорного кольору. На правому узбіччі дороги стояв автомобіль марки «ВАЗ-2109» за межами проїзної частини дороги. В момент, коли він проїхав біля 5-Ю м від автомобіля марки «ВАЗ-2109», а автомобіль марки «Мерседес Бенц» розминався із його автомобілем, то почув звук сильного удару. Проїхавши декілька метрів зупинився на узбіччі дороги і побачив, що на зустрічній смузі руху зіткнулись ті самі автомобілі марки «Мерседес Бенц» та «Опель Аскона». В обидвох автомобілях знаходились постраждалі водії та пасажири. По телефону він повідомив в міліцію та швидку медичну допомогу. Перешкод для руху автомобіля марки «Опель Аскона « він не створював так як рухався в межах своєї смуги руху, екстренного гальмування не застосовує.
Винуватість підсудного у вчиненому доведена також протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 25 липня 2007 року з долученою до нього схемою і фототаблицями /а. с 4 - 14/, в якому відображено, що ДТП вчинено в с Криворівня, присілок Березово. Автомобіль марки «Мерседес Бенц» із пошкодженнями передньої частини кузова виявлено на смузі руху в напрямку м. Косів, в положенні під кутом до дороги, передньою частиною направлений в напрямку правого узбіччя дороги. Автомобіль марки «Опель Аскона» із пошкодженнями передньої та правої частини кузова виявлено на правому узбіччі дороги в напрямку м. Косів. На смузі руху в напрямку м. Косів виявлено дрібні частини скла автомобіля. Сліди гальмування коліс автомобілів відсутні.
Згідно протоколу огляду та перевірки технічного стану автомобіля марки "Опель Аскона", номерний знак 240-02 IBвід 25.09.2007 року /а.с. 15-16/, на ньому вявлено значні механічні ушкодження у вигляді деформацій в передній та правій частині кузова, переднього правого диску колеса.
Згідно протоколу огляду та перевірки технічного стану автомобіля марки «Мерседес Бенц», номерний знак НОМЕР_1 від 25.07.2007 року /а.с. 17-18/, на ньому виявлено значні механічні ушкодження у вигляді деформацій в передній частині кузова.
Висновком судово-медичної експертизи №170 від 25.08.2007 року/а.с. 61-66/ встановлено, що смерть ОСОБА_7 наступила від травматичного шоку, який розвинувся внаслідок відкритого перелому правої стегнової кістки. Ушкодження у вигляді закритих переломів ребер, правої сідничної кістки та розриву лонного симфізу сприяли наступлению смерті.
За даними судово-медичної експертизи №417 від 10.10.2007 року/а.с. 88-89/ встановлено, що внаслідок ДТП у ОСОБА_8 утворилися тілесні ушкодження у вигляді відкритого надвиросткового перелому лівої стегнової кістки, які відносяться до середнього ступеня тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я і не є небезпечними для життя в момент їх спричинення, перелом верхньої щелепи зліва, перелом виличної кістки, які відносяться до легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров'я.
Відповідно до висновку судово - медичної експертизи №418 від 10.10.2007 року / а. с. 70 - 71/ у потерпілого ОСОБА_2 виявлено тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому мечовидного відростка грудної кістки із зміщенням, які відносяться до середнього тупеня тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я і не є небезпечним для життя в момент їх спричинення, закритої черепно-мозкової, травми із струсом головного мозку, що відноситься до легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров'я, саден в лобній ділянці голови, які відносяться до легких тілесних ушкоджень.
Відповідно до висновку судово - медичної експертизи №419 від 10.10.2007 року / а. с. 76 - 77/ у потерпілої ОСОБА_9 виявлено тілесні ушкодження у вигляді закритого багатоуламкового перелому правої плечової кістки із зміщенням уламків, закритого компресійного перелому тіла першого та третього поперекових хребців без порушення
5
функції тазових органів, які відносяться до середнього ступеня тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я і не є небезпечними для життя в момент їх спричинення, закритої черепно-мозкової травми із струсом головного мозку, які відносяться до легких тілесних ушкоджень.
За даними висновку судово-медичної експертизи № 420 від 10.10.2007 року /а.с. 82, 83/ у потерпілої ОСОБА_3 виявлено тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому 5-ї плюсневої кістки та закритого перелому дистального кінця 4-ї плюсневої кістки правої стопи, які відносяться до середнього ступеня тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров'я і не є небезпечними для життя в момент їх спричинення, закритої черепно-мозкової травми із струсом головного мозку, які відносяться до легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров'я.
Відповідно до висновку автотехнічної експертизи №3042 від 03.10.2007 року/а.с. 106-112/ у автомобіля марки «ОСОБА_11 180 С» ознак несправностей в робочій гальмівній системі не виявлено. Робоча гальмівна система знаходилась у працездатному стані і могла виконувати передбачені конструкцією функції по зменшенню швидкості автомобіля та його зупинці. На момент дослідження рульове керування автомобіля знаходилося в несправному стані через наявність залишкової деформації рульового валу, внаслідок чого рульове колесо зазнало просторового зміщення і контактувало з панеллю приборів. Виявлена несправність виникла під час ДТП внаслідок дії ударних навантажень. До моменту ДТП гальмівна система та рульове керування автомобіля перебували в працездатному стані та могли виконувати свої функції, передбачені конструкцією.
Відповідно до висновку автотехнічної експертизи №30423 від 04.10.2007 року/а.с. 117-123/ у автомобіля марки «Опель Аскона» на момент дослідження робоча гальмівна система перебувала в непрацездатному стані через розгерметизацію гідроприводу внаслідок від'єднання бачка живлення від головного робочого циліндра, рульове керування знаходилось в непрацездатному стані через наявність залишкової деформації рульового валу, що унеможливлювало обертання рульового колеса, які виникли під час дорожньо-транспортної пригоди внаслідок дії ударних навантажень. До моменту ДТП гальмівна система та рульове керування автомобіля перебували в працездатному стані та могли виконувати свої функції, передбачені конструкцією.
Таким чином аналізуючи і оцінюючи зібрані по справі докази суд приходить до висновку, що дії підсудного ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ст. 286 ч.2 КК України, оскільки він керуючи автомобілем марки «Опель Аскона», реєстраційний номер 240-02 IB порушив правила безпеки дорожнього руху, а саме п.п. 1.3, 1.5, 2.3 б), 10.1, 12.1, 14.2 Правил дорожнього руху України, що спричинило смерть потерпілої ОСОБА_7, а потерпілим ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9, та ОСОБА_3 заподіяло середньої тяжкості тілесні ушкодження.
Призначаючи покарання підсудному суд враховує характер і ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного, що раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, по місцю проживання і роботи характеризується виключно позитивно, відсутність обтяжуючих та наявність декількох пом'якшуючих обставин, а також думку потерпілих щодо обрання йому несуворого покарання.
Як пом'якшуючі покарання обставини підсудному ОСОБА_1 суд враховує те, що він у вчиненому щиро покаявся, відшкодував потерпілим заподіяну злочином шкоду, має на утриманні неповнолітню дитину.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про можливість виправлення засудженого без відбування основного покарання з випробуванням із застосуванням ст. ст. 75, 76 КК України.
Цивільний позов Косівської ЦРЛ про стягнення із підсудного 5054 грн. витрат за перебування на стаціонарному лікуванні потерпілих ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_16 підлягає до задоволення.
6
Цивільний позов Івано-Франківської обласної клінічної лікарні підлягає залишенню без розгляду.
Долю речових доказів слід вирішити у відповідності до вимог ст. 81 КПК України. Керуючись ст. ст. 93-1, 323, 324, 328 КПК України, ст. 1166 ЦК України суд, -
ЗАСУДИВ:
Визнати ОСОБА_1 винним за ст. 286 ч. 2 КК України та призначити покарання у виді 3/трьох/ років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на 1 /один/ рік.
Відповідно до ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_1 від відбування основного покарання у виді 3/трьох/ років позбавлення волі з іспитовим строком на 1/один/ рік.
Додаткове покарання у вигляді позбавлення права керувати транспортними засобами на І/один/ рік підлягає реальному виконанню.
Відповідно до ст. 76 КК України покласти на засудженого ОСОБА_1 обов'язок періодично з'являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи.
Обраний відносно ОСОБА_1 запобіжний захід - підписку про невиїзд після вступу вироку в законну силу скасувати.
Речовий доказ по справі - автомобіль марки «ОСОБА_11 С180», номерний знак НОМЕР_1, повернути ОСОБА_17, .на зберіганні якого він знаходиться.
Речовий доказ по справі - автомобіль марки "Опель Аскона", номерний знак 240-02 IB, який знаходиться на території Верховинського РВ УМВС повернути ОСОБА_1
Цивільний позов Косівської ЦРЛ задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 в користь Косівської ЦРЛ 5054 грн. витрат за перебування на стаціонарному лікуванні потерпілих ОСОБА_2, ОСОБА_9, ОСОБА_16
Цивільний позов Івано-Франківської обласної клінічної лікарні залишити без розгляду.
Вирок може бути оскаржено до Апеляційного суду Івано-Франківської області
шляхом подачі апеляції протягом 15 діб з моменту проголошення через Верховинський
районний суд.
- Номер: 1-в/592/79/19
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 1-120/07
- Суд: Ковпаківський районний суд м. Сум
- Суддя: Атаманюк Р.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.12.2018
- Дата етапу: 14.01.2019