2-1294/08
Р І Ш Е Н Н Я
І М ` Я М У К Р А Ї Н И
03.12.2008р. Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді Панасюка О.С.
з участю секретаря Отрошко Н.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в місті Гайсині справу за позовом ОСОБА_1 до Губницької сільської рада Гайсинського району про встановлення фактів набуття права власності на садибу, прийняття спадщини, та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
Встановив:
Позивачка звернулася до суду з даним позовом, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_2р. померла її мата ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1р., помер батько ОСОБА_3. За життя ОСОБА_2, та ОСОБА_3, були членами колгоспного в АДРЕСА_1, і здійснювали повноваження власників цієї садиби без реєстрації права власності на належні їм рівні її частини у встановленому законом порядку. Після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2р., ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., прийняв спадщину у виді ½ частини садиби, тому що постійно проживав у спадковому будинку, здійснював його догляд і обслуговування, користувався присадибною земельною ділянкою, отримав особисті документи і речі повсякденного вжитку померлої тобто вступив у володіння та управління спадковим майном. Після смертіОСОБА_3 відкрилась спадщина у виді цілої садиби в АДРЕСА_1, (½ частина її належала йому, як члену колгоспного двору, ½ її частину він успадкував після смерті дружини) та земельної ділянки, розміром 2.0928га на території Губницької сільської ради, згідно з державним актом серіїНОМЕР_1, виданим Гайсинською районною державною адміністрацією 02.04.2003р.
Позивачка є єдиною спадкоємницею,ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., за заповітом, посвідченим секретарем Губницької сільської ради 4.07.1994р., але через відсутність державної реєстрації права власності на садибу, вона тепер не може реалізувати своє право на спадщину. Крім того через юридичну необізнаність та важке матеріальне становище, викликане похованням батьків, ОСОБА_1 пропустила шестимісячний строк на подання заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала в повному обсязі і просила встановити факт набуття права власності на садибу в АДРЕСА_1, ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2р., та ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., в рівних частинах; встановити факт прийняття ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., спадщини після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2р., у виді ½ частини цієї садиби, та набуття ним таким чином права приватної власності на цілу садибу, а також визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батькаОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р.
Представник Губницької сільської ради подав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову не заперечував.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, суд вважає за можливе, позов задоволенню повністю з таких міркувань.
Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Ч. 1 ст. 61 ЦК України встановлено, що обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
В судовому засіданні беззаперечно доведено, що станом на 15.04.1991р., згідно з довідкою Губницької сільської ради, членами колгоспного двору, розташованого в АДРЕСА_1, були ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2р., та ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., (а.с.12) і таким чином набули право власності на цю садибу в рівних частинах, проте за життя не зареєстрували його у встановленому законом порядку. Після смерті ОСОБА_2, як спадкоємець першої черги за законом, спадщину у виді ½ частини садиби прийняв ОСОБА_3, як такий, що постійно проживав в спадковому будинку, користувався речами повсякденного вжитку померлої, обробляв земельну ділянку, тобто вступив в управління та володіння спадковим майном і таким чином набув право власності на цілу садибу, але не зареєструвати його у встановленому порядку.
Позивачка через юридичну необізнаність та скрутне матеріальне становище не подала у встановлений законом шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини, що суд визнає поважною причиною пропуску цього строку .
Оскільки спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилась та фактично була прийнята до 1.01.2004р., то до цих правовідносин мають застосовуватись положення ЦК України в редакції 1963 року, зокрема, згідно з п.1 ч.1 ст.549 цього Кодексу, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Решта правовідносин, як такі, що виникли після 1.01.2004р. регулюються ЦК України в редакції 2003 року, зокрема:
- ст.328 ЦК України, відповідно до якої право власності набувається на підставах, що не заборонені законом;
- ч.2 ст.256 ЦПК України, згідно з якою у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку встановлення цих фактів;
- ч.3 ст.1272 ЦК України, у відповідності до якої за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оскільки в судовому засіданні беззаперечно доведено, що ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2р., та ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., як члени колгоспного двору станом на 15.04.1991р., набули право власності на садибу, розташовану в АДРЕСА_1, в рівних частинах, ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., як спадкоємець першої черги за законом, прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 у виді ½ частини цієї садиби шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном і таким чином набув право приватної власності на цілу садибу, проте за життя не зареєстрував його у встановленому порядку; іншого порядку встановлення цих фактів законом не передбачено, що не дає можливості позивачці реалізувати своє право на спадщину, то з метою захисту її майнових прав, вказані факти необхідно встановити на підставі ч. 2 ст. 256 ЦПК України.
Враховуючи те, що позивачка пропустила строк на подання заяви про прийняття спадщини після смерті батькаОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., з поважних причин - юридичної необізнаності та важкого матеріального становища, то їй необхідно визначити додатковий строк достатній для подання цієї заяви до нотаріальної контори.
Керуючись ст.ст. 10,11, 213,214,215,259 ЦПК України, суд, -
Вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Встановити факт набуття права приватної власності ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2р., та ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., на садибу (житловий будинок з господарськими приміщеннями), розташовану в АДРЕСА_1, в рівних частинах.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р, після смерті дружини ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2р., у виді 1/2 частини садиби (житлового будинку з господарськими спорудами), розташованої в АДРЕСА_1.
Встановити факт набуття права приватної власності ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р., на цілу садибу (житловий будинок з господарськими приміщеннями), розташовану в АДРЕСА_1.
Визначити ОСОБА_1додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1р. батька ОСОБА_3.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з часу оголошення рішення, а апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження; апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Вінницької області через Гайсинський районний суд.
Суддя
- Номер: 6/207/42/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1294/08
- Суд: Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська
- Суддя: Панасюк О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.03.2019
- Дата етапу: 09.04.2019