Судове рішення #33965875

Справа №339/752/13-ц

18

2/339/280/13



Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


03 грудня 2013 року м. Болехів


Болехівський міський суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого-судді: Сметанюка В.Б.,

з участю секретаря: Стельмах М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болехові цивільну справу за позовом Львівського національного аграрного університету до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті за навчання, -

ВСТАНОВИВ :

Львівський національний аграрний університет звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 про стягнення витрат, пов'язаних з навчанням в сумі 415 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до наказу ЛНАУ № 120/к-с від 26.04.2006р. відповідачка закінчила факультету «менеджмент організації» та здобула кваліфікацію «бакалавр». Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівського національного аграрного університету кошти за навчання та понесені судові витрати.

Відповідачка подала до суду письмове заперечення, в якому зазначила, що позовні вимоги вважає безпідставними, оскільки за навчання сплачувала справно, ніяких претензії до неї у вузі не ставили, також зазначила, що позивачем порушено строки позовної давності.

В судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву в якій, просить розглянути справу без їхньої участі, а позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідачка в судове засідання не з'явилася, подала заяву в якій просить суд справу розглядати у її відсутності, заперечує проти позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відтак, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у даній цивільній справі на здійснювалося.

Суд дослідивши надані суду матеріали, з'ясувавши обставини по справі приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до вимог ст.10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Статтею 11 ЦПК України встановлено, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами та іншими учасниками процесу доказів.

Згідно ч.1 ст.57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

У відповідності до вимог ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 64 Закону України «Про вищу освіту» розмір плати за весь строк навчання або за надання додаткових освітніх послуг встановлюється вищим навчальним закладом у грошовій одиниці України - гривні, з урахуванням офіційно визначеного рівня інфляції за попередній календарний рік. Розмір плати за весь строк навчання або за надання додаткових освітніх послуг встановлюється у договорі, що укладається між вищим навчальним закладом та особою, яка навчатиметься, або

юридичною особою, що оплачуватиме навчання або надання додаткових освітніх послуг, і не може змінюватися протягом усього строку навчання. Плата за навчання або за надання додаткових освітніх послуг може вноситися за весь строк навчання або надання додаткових освітніх послуг повністю одноразово або частками - помісячно, по семестрах, щорічно.

Із змісту позовної заяви, вбачається, що відповідачка ОСОБА_1 у 2006 році закінчила Львівський національний аграрний університету» та здобула кваліфікацію «бакалавр», що підтверджено копією наказу про № 120/к-с від 26.04.2006 року.

Позивачем в позовній заяві здійснюється посилання на невиконання відповідачкою Типового договору про навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації або про надання додаткових освітніх послуг навчальними закладами, однак суду не додано підписаного сторонами вищезазначеного договору про навчання ОСОБА_1

Відповідачкою у своєму запереченні заявлено про застосування судом позовної давності, оскільки позивач звернувся до суду з порушенням встановленого ст.257 ЦК України трирічного строку позовної давності. Відповідачкою зазначено, що від дня закінчення нею вузу 2007 року, що підтверджується копією диплому, до 12 листопада 2013 року позивачем не повідомлялося її про наявність заборгованості.

Тому, на підставі ч.4 ст.267 ЦК України, відповідачка просить застосувати позовну давність та відмовити позивачу в позові.

Вказану заяву відповідачки, суд вважає підставною та такою, що підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

У відповідності до ст.256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Згідно ст.257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Статтею 261 ЦК України визначено початок перебігу позовної давності, зокрема, ч.1 вказаної статті встановлено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

З наведених норм випливає, що позивач повинен був звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості по оплаті за навчання протягом трьох років з дня, коли він довідався або міг довідатися про порушення відповідачкою його прав, а саме по закінченню відповідачкою навчання.

Проте, позов про стягнення заборгованості за навчання було подано ним лише 12 листопада 2013 року, тобто, з порушенням встановленої законом позовної давності, що, у відповідності до ч. 4 ст. 267 ЦК України, є підставою для відмови у позові.

Згідно ч.3 ст.267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

На підставі наведеного, ст.ст. 261, 267 ЦК України, керуючись ст.ст. 4, 10, 60, 88, 209, 212, 215 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

В позові Львівського національного аграрного університету до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті за навчання - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Болехівський міський суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.



Суддя В.Б. Сметанюк

























Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація