Судове рішення #33961420

Дата документу Справа №


Апеляційний суд Запорізької області


№ 22-ц/778/5491/13 Головуючий у 1 інстанції: Кляшторний В.С.

Суддя-доповідач: Боєва В.В.


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


04 грудня 2013 року м. Запоріжжя


Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:

Головуючого: Боєвої В.В.,

Суддів Денисенко Т.С., Коваленко А.І.,

При секретарі: Хомяк К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 08 жовтня 2013 року за позовом концерну «Міські теплові мережі» до ОСОБА_2 про спонукання укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та підігріву води,

В С Т А Н О В И Л А :


У лютому 2013 року концерн «МТМ» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про спонукання укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та підігріву води, який в процесі розгляду справи уточнили.

Позивач зазначав, що основним предметом діяльності Концерну «Міські теплові мережі» є виробництво та розподілення теплової енергії для обігріву житла, а також для побутових потреб населення та підприємств, установ, організацій і її збут. Відповідно до рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради № 317 від 23.08.2007 року, № 25 від 29.01.2009 року, № 200 від 28.04.2011 року Концерну «МТМ» надано право виконувати обов'язки виконавця послуг з централізованого опалення і підігріву питної води для населення, що мешкає в будинках житлово-будівельних кооперативів та об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків. Вказаними рішеннями Виконавчого комітету Запорізької міської ради запропоновано власникам житлових будинків не комунальної форми власності, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельним кооперативам визначитися з питання виконавців житлово-комунальних послуг.

Рішенням загальних зборів членів ЖБК «Машинобудівник-11» мешканці будинку АДРЕСА_1 визначили концерн «МТМ» виконавцем послуг з централізованого опалення, підігріву питної води з 01.06.2012 року. В підтвердження цьому від ЖБК «Машинобудівник-11» на адресу концерну «МТМ» надійшла відповідна заява та виписка з протоколу загальних зборів членів ЖБК «Машинобудівник-11».

Згідно з ч. 1 ст. 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 встановлюють, що послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. (п. 8 Правил).

Відповідач ОСОБА_2 є власником житлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Як вказав позивач, керуючись ст. 641 ЦК України,ч.1 ст. 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та п. 8 Правил працівники Концерну МТМ звернулися до відповідачки з пропозицією укласти договір від 01.06.2012 року про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, але відповідач ухиляється від укладення даного договору. Позивач вказував, що не зважаючи на відсутність договору, в цілях недопущення порушення конституційного права громадян (інших мешканців будинку)на забезпечення здоров'я та права на житло, концерн МТМ продовжує надавати відповідачці послуги з централізованого опалення.

Також, враховуючи зміни, внесені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 06.11.2007 року № 169 «Про затвердження змін до наказу Мінбуду від 22.11.2005 року № 4» «Про затвердження" порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживача від централізованого теплопостачання», відключення від мереж централізованого опалення підлягають лише окремі житлові будинки. Відключення окремих приміщень житлового будинку не передбачено чинним законодавством.

Позивач, посилаючись на ці обставини, просили зобов'язати відповідачку укласти договір від 01.06.2012 року про надання послуг з централізованого опалення та підігріву води з позивачем в їх редакції на умовах проекту договору, доданого до позовної заяви та стягнути судовий збір.


Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 08 жовтня 2013 року позов задоволено частково. Зобов'язано ОСОБА_2 протягом місяця з дня набрання рішення суду чинності укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та підігріву води з концерном «МТМ» в особі філії концерну «МТМ» Шевченківського району в редакції, передбаченої типовою формою договору затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, з можливістю укладання додаткових угод.


Не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просила звільнити її від оплати судового збору та змінити рішення суду, виключивши з рішення «в особі філії концерну «МТМ» Шевченківського району».


Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю - доповідача, пояснення учасників апеляційного розгляду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно статті 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є недоведеність обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи.

Пунктом 4) частини 1 статті 309 ЦПК України визначено, що підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.


Задовольнивши частково позовні вимоги концерну «Міські теплові мережі» та зобов'язавши ОСОБА_2 протягом місяця з дня набрання рішення суду чинності укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та підігріву води з концерном «МТМ» в особі філії концерну «МТМ» Шевченківського району в редакції, передбаченої типовою формою договору затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, з можливістю укладання додаткових угод, суд правильно встановив правовідносини сторін та правильно застосував норми матеріального і процесуального права.

Так, судом встановлено, що основним предметом діяльності Концерну «Міські теплові мережі» є виробництво та розподілення теплової енергії для обігріву житла, а також для побутових потреб населення та підприємств, установ, організацій і її збут.

Відповідно до рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради № 317 від 23.08.2007, № 25 від 29.01.2009 року, № 200 від 28.04.2011 року Концерну «МТМ» надано право виконувати обов'язки виконавця послуг з централізованого опалення і підігріву питної води для населення, що мешкає в будинках житлово-будівельних кооперативів та об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків за умови врегулювання питання з технічного обслуговування внутрішньо-будинкових систем тепло-, водопостачання, підготовки житлових будинків до експлуатації в осінньо-зимовий період шляхом укладення відповідних договорів з ЖБК та ОСББ.

Також судом встановлено, що рішенням загальних зборів членів ЖБК «Машинобудівник-11» мешканці будинку АДРЕСА_1 визначили концерн «МТМ» виконавцем послуг з централізованого опалення, підігріву питної води з 01.06.2012 року, що підтверджується відповідною заявою та випискою з протоколу загальних зборів членів ЖБК «Машинобудівник-11» (а.с.93-94).

Відповідач ОСОБА_2 є власником квартири НОМЕР_1 в цьому ж будинку, зареєстрована та мешкає в даній квартирі, що підтверджено довідкою з місця проживання (а. с. 18).

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Статтями 20, 21 вказаного Закону визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної, умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Також обов'язок наймача (власника) квартири укласти договір на надання житлово-комунальних послуг та оплачувати надані послуги передбачено п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 572 від 08 жовтня 1992 року.

Згідно ч. 1 ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 ЦК України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Згідно статті 24 Закону України «Про теплопостачання» до основних обов'язків споживача відноситься своєчасне укладення договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

Пунктом 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 встановлено, що послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

Відповідно до ч. 1 ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Згідно ч. 5 ст. 26 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що процедура погодження договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією стороною.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що необхідність укладення договору про надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладення визначено як обов'язок, а не право сторін, а тому зобов'язав відповідача ОСОБА_2 протягом місяця з дня набрання рішення суду чинності укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та підігріву води з відповідачем в особі філії концерну «МТМ» Шевченківського району в редакції, передбаченої типовою формою договору затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, з можливістю укладення додаткових угод.


В засіданні суду апеляційної інстанції апелянт ОСОБА_2 пояснила, що вона не проти того, щоб укласти договір з приводу теплопостачання, але не згодна укладати договір з філією концерну МТМ, а має намір укласти договір з юридичною особою - Концерном «Міські теплові мережі».

Такі доводи апеляційної скарги заслуговують на увагу.


Як вбачається зі змісту вищевказаних законів та нормативно-правових актів загальної дії, а також з рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.04.2011 № 200 «Про визначення виконавців комунальних послуг», в місті Запоріжжі саме Концерну «Міські теплові мережі» надано право виконувати обов'язки виконавця послуг з централізованого опалення, підігріву води для населення, що мешкає в будинках житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) та об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

В засіданні суду апеляційної інстанції представником позивача не заперечувалось, що договори про надання послуг з теплопостачання мають укладатися між споживачем та юридичною особою - концерном «Міські теплові мережі», а не з філією, яка не є юридичною особою.


За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги стосовно виключення з резолютивної частини судового рішення зазначення «в особі філії концерну «МТМ» Шевченківського району» є обґрунтованими, а тому судове рішення підлягає зміні .



Керуючись ст. ст. 307, 309 ЦПК України, колегія суддів


В И Р І Ш И Л А:


Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 08 жовтня 2013 року змінити. Виключити з резолютивної частини судового рішення зазначення «в особі філії концерну «МТМ» Шевченківського району».

В іншій частині рішення залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржено безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.


Головуючий:

Судді:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація