Справа № 354/794/13-а
Провадження по справі № 2-а/354/36/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2013 року м.Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Гребик Л.В.
секретаря Мельник Н.М.
з участю : позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Яремча адміністративну справу за позовом підприємця ОСОБА_1 до Яремчанської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Яремчанської міської ради № 332-17/2013 від 30.05.2013 року щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування кафе площею 0,0100 га та передачі її в оренду, зобов»язання раду укласти договір оренди вказаної земельної ділянки, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Яремчанської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Яремчанської міської ради № 332-17/2013 від 30.05.2013 року щодо відмови у наданні в оренду земельної ділянки та зобов»язання раду укласти з ним договір оренди земельної ділянки площею 0, 0100 га для обслуговування кафе .
Позовні вимоги мотивує тим, що будучи фізичною особою-підприємцем, в квітні 2013 року мав намір отримати в оренду земельну ділянку площею 0,0100 га для обслуговування кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1 . З приводу цього він звернувся з заявою та необхідними документами до Яремчанської міської ради. Рішенням Яремчанської міської ради № 332-17/2013 від 30.05.2013 року йому було відмовлено у наданні вищевказаної земельної ділянки в оренду, про що його було повідомлено листом № 235 /0758/18 від 13.06.2013 року, в якому зазначено, що надання йому земельної ділянки для обслуговування кафе суперечить вимогам ч. 4 ст.89 Водного Кодексу України. Відмову Яремчанської міської ради у наданні йому в оренду земельної ділянки вважає незаконною та такою, що порушує його права з наступних підстав. Рішенням сесії Яремчанської міської ради № 307-4/2005 йому надано дозвіл на виготовлення проекту відведення на земельну ділянку площею 0, 0100 га для обслуговування кафе. 27.10.2009 року виконавчим комітетом Яремчанської міської ради прийнято рішення № 88 про оформлення за ним права власності на кафе. На підставі вказаного рішення 16.11.2009 року на вказаний об»єкт нерухомості йому видано свідоцтво про право власності. Відповідно до вимог ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності чи право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені , без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Згідно ч. 4 ст. 89 Водного кодексу України у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється будівництво буд-яких споруд ( крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних) , у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів. Положеннями ст. 88 Водного Кодексу України передбачено, що у межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації. Оскільки на спірній земельній ділянці вже розташований належний йому об»єкт нерухомості, оспорюване рішення Яремчанської міської ради № 332-17/2013 від 30.05.2013 року щодо відмови йому у наданні в оренду земельної ділянки не грунтується на вимогах чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню. Також просить зобов»язати Яремчанську міську раду укласти з ним договір оренди земельної ділянки для обслуговування кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1 .
В процесі розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, які підтримав в судовому засіданні з підстав, зазначених у позовній заяві та просив визнати незаконним та скасувати рішення Яремчанської міської ради № 332-17/2013 від 30.05.2013 року щодо відмови у затвердженні йому проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» площею 0,0100 га в АДРЕСА_1 та передачі її в оренду, а також зобов»язати раду укласти з ним договір оренди вказаної земельної ділянки .
Представник відповідача - Яремчанської міської ради в судове засідання не з»явився, про дату , час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив , що розцінюється судом як неявка без поважних причин . Тому відповідно до вимог ч 4 ст. 128 КАС України справу слід вирішити на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи та оцінюючи зібрані докази в сукупності, вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлено , що 09.04.2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся з до Яремчанської міської ради з заявою про надання йому в оренду земельної ділянки площею 0,0100 га для обслуговування кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1 .
За результатами розгляду заяви Яремчанською міською радою прийнято оскаржуване рішення № 332-17/2013 від 30.05.2013 року, яким позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0100 га для обслуговування кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1 та передачі її в оренду відповідно до ч. 4 ст. 89 Водного Кодексу України та висновку Івано-Франківського виробничого управління по меліорації та водному господарству.
Вказані висновки ради не грунтуються на достатніх правових підставах.
Як вбачається з копії рішення Яремчанської міської ради № 307-4/2005 від 26.05.2005 року позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту відведення на земельну ділянку площею 0,0100 га для обслуговування кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1.
Як встановлено судом, на вказаній земельній ділянці розташований об»єкт нерухомості - кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1» , який на праві власності належить позивачу . Дана обставина стверджується наданою копією рішення виконкому Яремчанської міської ради № 88 від 27.10.2009 року про оформлення за позивачем права власності на кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1 , свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 16.11.2009 року та Витягом з Реєстру про реєстрацію права власності на нерухоме майно обласного комунального підприємства «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» від 23.11.2009 року .
Із матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 отримав позитивний висновок щодо погодження місця розташування спірної земельної ділянки, зокрема, висновок Івано-Франківського обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству № 01-13/С-118 від 27.10.2005 року про відведення в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки, площею 0,01 га в АДРЕСА_1 для обслуговування кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» при умові дотримання положень водного законодавства, недопущення на ділянці, яка знаходиться в межах прибережної захисної смуги будь-якого будівництва і дотримання обмежень, передбачених ст. 61 Земельного Кодексу України і ст. 89 Водного Кодексу України , а також підтримання в належному санітарному стані прибережної смуги і поверхневих вод ріки Прут в зоні ділянки відведення.
Однак, посилаючись на даний висновок та положення ч. 4 ст. 89 Водного Кодексу України Яремчанська міська рада відмовила позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно положень ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду доказів правомірності свого рішення, зокрема, матеріалів , що були взяті до уваги радою при прийнятті оспорюваного рішення.
Так, відповідачем не надано доказів , що позивачем при розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не було дотримано умов , зазначених в висновку відділу Івано-Франківського обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству №01-13/С-118 від 27.10.2005 року.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 2 ст. 89 Водного Кодексу України у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.
За змістом ст. 60 Земельного кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації.
Стаття 87 Водного кодексу України передбачає, що зовнішні межі водоохоронних зон визначаються за спеціально розробленими проектами. Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них встановлюються Кабінетом Міністрів України. Виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад зобов'язані доводити до відома населення, всіх заінтересованих організацій рішення щодо меж водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також водоохоронного режиму, який діє на цих територіях. Контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій здійснюється виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад і центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Статтею 88 Водного кодексу України передбачено , що у межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Відповідно до п. 1 Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 року № 486, цей Порядок встановлює єдиний правовий механізм визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них. Пунктом 5 вказаного Порядку встановлено, що розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації. Проекти цих зон розробляються на замовлення фізичних та юридичних осіб, узгоджуються з власниками землі, землекористувачами, Мінприроди, Держводагентством та територіальними органами Держземагентства, а на території Автономної Республіки Крим - з органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, водного господарства та земельних ресурсів і затверджуються відповідними місцевими органами виконавчої влади або виконавчими комітетами рад.
Відповідачем не надано суду доказів, що у відповідності з вимогами вищезазначених норм закону у м. Яремче встановлено прибережні захисні смуги за відповідним проектом землеустрою та встановлено межі прибережних захисних смуг з врахуванням містобудівної документації .
А тому висновок ради , про те , що спірна земельна ділянка знаходиться в межах прибережної захисної смуги, в якій відповідно до п. 4 ч. 2 ст.89 Водного Кодексу України заборонено будівництво, не ґрунтується на належних та допустимих доказах .
Тому суд приходить до висновку про те, що рішенням Яремчанської міської ради № 332-17/2013 від 30.05.2013 року позивачу без достатніх правових підстав було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою на спірну земельну ділянку та передачу її в оренду , в зв»язку з чим вказане рішення підлягає скасуванню.
Позовні вимоги про зобов»язання Яремчанську міську раду укласти договір оренди спірної земельної ділянки до задоволення не підлягають, оскільки такий договір може бути укладено тільки після затвердження Яремчанською міською радою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її в оренду.
На підставі наведеного, ст. 60 Земельного Кодексу України, ст. ст. 87,88, 89 Водного Кодексу України та керуючись ст.ст. 71, 160-162 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати п. п .13.2 рішення Яремчанської міської ради № 332-17/2013 від 30.05.2013 року про відмову підприємцю ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0100 га для обслуговування кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1, та передачі її в оренду.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Яремчанський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанову в повному обсязі складено 29.11.2013 року.
Суддя: Л. В. Гребик