№105/6606/13-ц
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
"27" листопада 2013 р. місто Джанкой
Суддя Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим Басова О.А., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1, заінтересовані особи Відділ ДРАЦС Джанкойського МРУЮ АРК, ОСОБА_2, про встановлення факту народження дитини,
встановив:
12.11.2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій вказує, що з 2000 року перебувала у цивільному шлюбі з ОСОБА_2, від спільного життя ІНФОРМАЦІЯ_1 народила у Джанкойському пологовому будинку дитину - ОСОБА_3. Оскільки під час пологів паспорту не мала, назвалась прізвищем цивільного чоловіка, їй видана довідка про народження дитини, де невірно вказано її прізвище та по-батькові, що є перешкодою для реєстрації народження дитини в органах РАЦС. Просить встановити факт народження нею ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 в с. Жилине Джанкойського району АРК.
Дослідивши заявлені обставини та додані документи суддя вбачає підстави для відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого поряду їх встановлення.
Частиною 4 ст. 256 ЦПК передбачено, що у відкритті провадження у справі має бути відмовлено у разі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право. А відповідно до п.1 ч.2 ст. 122 ЦПК суд відмовляє у відкритті провадження у справі якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року та ст.. 144 СК України дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану (до набуття чинності Сімейним кодексом України Кодексом про шлюб та сім'ю України передбачався трьохмісячний термін для подання заяви про державну реєстрацію народження).
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини, яка досягла одного року і більше, проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини за заявою батьків або інших заінтересованих осіб за наявності документів про народження і перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров'я та довідки з місця проживання дитини (ч.8 ст. 13).
Також цією статтею (ч.4) передбачено, які документи є підставою для реєстрації народження дитини, в тому числі й визначення походження: 1) визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження. 2) у разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. 3) у разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
Перелік таких документів міститься також у Правилах державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом МЮУ 18.10.2000 року № 52\5.
Причому, як Закон так і Правила передбачають, що за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Тому суд визнає, що в порядку окремого провадження можливо розглянути заяву про встановлення факту народження жінкою дитини, але лише в разі відсутності медичних документів.
Встановлено, що заявник народжувала дитину у пологовому будинку, отже факт народження дитини підтверджений довідкою лікувального закладу і його встановлення у судовому порядку не вимагається, тому в порядку цивільного судочинства заява розгляду не підлягає (ч. 2 ст. 256 ЦПК), оскільки законом визначений іншій порядок встановлення факту народження.
Між тим, походження дитини від матері визначається за правилами Сімейного кодексу чи КпШС (до 2004 року), тому ті обставини, що жінка, яка народжувала, не мала документів та назвалась іншім прізвищем, але отримала довідку (свідоцтво) про народження на чуже ім'я, свідчать про наявність спору про материнство, який може вирішуватись як в позовному провадженні (ст. 139 СК), так і в порядку визнання материнства (ст. 131 СК) за умови реєстрації народження дитини в органах РАЦС.
Суд не вбачає перешкод для реєстрації народження дитини в органі ДРАЦС іншими особами (не батьками), на підставі свідоцтва про народження, відповідно до якого буде визначатись походження дитини від жінки, яка в цьому свідоцтві вказана. У разі, якщо ПІБ жінки відповідно до свідоцтва про народження, внесені до актового запису, не будуть співпадати з ПІБ жінки, яка насправді народила, питання про визнання материнства розглядається судом в порядку ст. 131 СК України.
На підставі викладеного, враховуючи те, що факт народження дитини підтверджений медичним документом, його встановлення у судовому порядку не вимагається і юридичного значення для заявника не бути мати з огляду на те, що без визначення материнства не дозволить зареєструвати народження дитини в органах РАЦС, тому у відкритті окремого провадження слід відмовити.
Роз'яснити заявнику можливість провести реєстрацію народження дитини в органах РАЦС іншими особами на підставі медичного документу про народження з визначенням походження дитини від особи, яка вказана в медичному документі, а після цього вирішувати питання в порядку ст. 131 СК України.
Керуючись ст. 256, 122 ч.2 п.1 ЦПК України, суд
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи Відділ ДРАЦС Джанкойського МРУЮ АРК, ОСОБА_2, про встановлення факту народження дитини.
Ухвалу разом з із заявою та всіма доданими до неї документами невідкладно надіслати заявнику.
Ухвала може бути оскаржена в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя О. А. Басова