Головуючий 1 інстанції Профатило П.І.
Доповідач Резникова Л.В.
Категорія 34
У Х В А Л А
Іменем України
24 жовтня 2013 року Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Постолової В.Г.
суддів Резникової Л.В., Гусєва В.В.
при секретарі Щербюк Ю.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 вересня 2013 року у справі за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 вересня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенні частково. Стягнуто зі ОСОБА_4, на її користь матеріальну шкоду в розмірі 31274 грн. 00 коп., судовий збір по справі у сумі 317,74 грн., витрати по сплаті інформайційно - технічного забезпечення розгляду справи у сумі 120 грн., витрати по сплаті авто - товарознавчого дослідження в розмірі 300 грн. та витрати за надання послуг з правової допомоги в розмірі 1000 грн. У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
Із зазначеним рішенням суду не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу. В своїй скарзі апелянт посилаються на незаконність та необґрунтованість рішення суду першої інстанції , просить його скасувати, як таке що ухвалено з порушенням норм матеріального права.
Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
З обставин справи вбачається ОСОБА_2 на праві власності належить автомобіль ВАЗ 21099, 1995 року випуску, з державним номерним знаком НОМЕР_2. ОСОБА_5 на праві власності належав легковий автомобіль «CHEVROLET LACETTI» з державними номерами НОМЕР_1. Вказана автостоянка знаходиться на землях Слов'янської міської ради, які передані ОСОБА_3 в оренду, відповідно до договору на право тимчасового користування землею від 28 грудня 2001 року. За вказаним договором земельна ділянка надається ОСОБА_3 для розміщення торгового павільйону і автостоянки за адресою: АДРЕСА_1. 8 квітня 2011 року ОСОБА_2 та ОСОБА_5 передали належні їм автомобілі на зберігання власнику автостоянки за адресою: АДРЕСА_1, . 09 квітня 2011 року о 01 год. 15 хв. на автостоянці за адресою: АДРЕСА_1 виникла пожежа , ймовірною причиної якої стало коротке замикання електропроводки у підкапотному просторі автомобіля «Chevrolet Lacetti», державний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_6
Справа розглядалася сторонами різних інстанції.
Заслухавши доповідь судді , пояснення сторін та їх представників , перевіривши наведені в скарзі доводи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав:
Відповідно до ст..213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства й всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_7, суд першої інстанції виходив з того, що між нею та відповідачем ОСОБА_8 виникли правовідносини з приводу договору зберігання. При цьому суд стягуючи заподіяну шкоду лише з власника автомобіля CHEVROLET LACETTI з державними номерами НОМЕР_1- ОСОБА_5, обґрунтовано послався на вимоги ст.950 ЦК України
Такий висновок суду відповідає обставинам справи. Як вбачається з обставин справи ОСОБА_3 здійснює зберігання транспортних засобів як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серія НОМЕР_3, виданим 3 серпня 1998 року виконавчим комітетом Слов'янської міської ради Донецької області. Рішенням виконкому Слов'янської міської ради Донецької області від 21 листопада 2001 року ОСОБА_10 у користування строком на 10 років виділена земельна ділянка площею 0,1341 га для розміщення торгового павільйону та автостоянки по АДРЕСА_1, про що укладений договір на право тимчасового користування землею. Управлінням Міністерства надзвичайних ситуацій в м. Слов'янську ГУ МНС України в Донецькій області ОСОБА_3 надано дозвіл № 162 на початок роботи автостоянки по АДРЕСА_1.
Зазначена стоянка обладнана схемою руху транспортних засобів, нумерацією місць, на проїзній частині автостоянки нанесені необхідні показники й нумерація місць, що відповідає вимогам Правил зберігання транспортних засобів на автостоянках, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 115 від 22 січня 1996 року.
ОСОБА_2 на праві власності належить автомобіль «ВАЗ 21099», держаний номер НОМЕР_2, а ОСОБА_5 - автомобіль «Chevrolet Lacetti», державний номер НОМЕР_1.
8 квітня 2011 року ОСОБА_2 та ОСОБА_5 поставили зазначені автомобілі на автостоянці по АДРЕСА_1, власником якої є фізична особа-підприємець ОСОБА_3
За положеннями ст. ст. 936, 937, 977 ЦК України за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності. Договір зберігання між фізичною та юридичною особою укладається у письмовій формі. Письмова форма договору вважається дотриманою, якщо прийняття речі на зберігання посвідчене розпискою, квитанцією або іншим документом, підписаним зберігачем.
Згідно з п. п. 10-12, 15 Правил зберігання транспортних засобів на автостоянках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 115, здавання транспортного засобу на автостоянку провадиться власником, а також особою, яка має оформлене відповідно до законодавства доручення на право користування (або) розпоряджання даним транспортним засобом. Під час здавання транспортного засобу на автостоянку його володілець зобов'язаний пред'явити черговому приймальнику документи, що посвідчують його особу, та реєстраційні документи на транспортний засіб. Під час оформлення приймання на зберігання черговий приймальник вносить необхідні дані про володільця транспортного засобу і транспортний засіб до відповідного журналу обліку транспортних засобів і розписується в ньому. Плата за зберігання транспортних засобів на автостоянках та інші супутні послуги справляється за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, з видачею квитанції чи касового чека.
За п. п. 21, 23 Правил транспортний засіб видається з автостоянки після здавання черговому приймальнику перепустки у разі його довготермінового зберігання чи пред'явлення квитанції (касового чека) про оплату - у разі тимчасового зберігання та після того, як одержувач розпишеться в журналі обліку щоденного та одноразового заїзду і виїзду транспортних засобів. Наступна постановка транспортного засобу на зберігання посвідчується відміткою і розписом чергового приймальника в цьому журналі. При цьому перепустка чи квитанція (касовий чек) повертається володільцеві транспортного засобу. У разі втрати перепустки чи квитанції (касового чека) транспортний засіб видається володільцеві на підставі його письмової заяви та документів, які посвідчують його особу і підтверджують права на приналежність транспортного засобу. Відомості про пред'явлені документи заносяться до журналу обліку транспортних засобів.
Наявність між сторонами договірних відносин щодо зберігання автомобілів підтверджується записом у журналі автостоянки про прийняття 8 квітня 2011 року на зберігання автомобіля ОСОБА_2 та поясненнями свідків.
У відповідності до вимог ст. ст. 10, 60, 213-214 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень, підтверджених доказами дослідженими у судовому засіданні.
ОСОБА_3 ні в суді першої інстанції, ні в суді апеляційної інстанції не заперечував щодо прийняття ним на зберігання транспортних засобів ОСОБА_2 і ОСОБА_5
Вказані обставини свідчать про виникнення між сторонами договору зберігання.
З акта про пожежу від 9 квітня 2011 року та висновку спеціалістів в області пожежної безпеки від 13 квітня 2011 року вбачається , що ймовірною причиною пожежі стало коротке замикання електропроводки у підкапотному просторі автомобіля «Chevrolet Lacetti», державний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_6
Відповідно до доповнення до акта про пожежу від 9 квітня 2011 року пожежею знищений автомобіль «ВАЗ 21099», держаний номер НОМЕР_2, що належить ОСОБА_2 (прямий збиток становить 32 000 грн) і автомобіль «Chevrolet Lacetti», державний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_6 (прямий збиток становить 140 000 грн).
Як убачається з висновку автотоварознавчого дослідження № 344 від 1 серпня 2011 року, ринкова вартість автомобіля «ВАЗ 21099», держаний номер НОМЕР_2, що належить ОСОБА_11, становить 31 774 грн.
Відповідно до п. 27 Правил зберігання транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 22 січня 1996 року № 115, автостоянки гарантують схоронність транспортних засобів, прийнятих на зберігання згідно з цими Правилами, а у разі їх зникнення, розкомплектованості чи пошкодження під час зберігання несуть відповідальність у встановленому законодавством порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 950 ЦК України професійний зберігач відповідає за втрату (нестачу) або пошкодження речі, якщо не доведе, що це сталося внаслідок непереборної сили, або через такі властивості речі, про які зберігач, приймаючи її на зберігання, не знав і не міг знати, або внаслідок умислу чи грубої необережності поклажодавця.
З наведеного вбачається, що приймаючи на зберігання автомобіль ОСОБА_4 , власник автостоянки не знав і не міг знати, що автомобіль останнього може загорітися в наслідку короткого зімкнення, тому вказана обставина звільняє ОСОБА_3 від відповідальності за заподіяну шкоду.
При цьому посилання суду першої інстанції в судовому рішенні на вимоги ч.1ст.1187 ЦК України є зайвими . Оскільки автомобіль , належний ОСОБА_4 не знаходився в стані руху - він на той час не був джерелом підвищеної небезпеки.
Проте посилання на вказану норму Закону не свідчить про незаконність рішення суду, оскільки відповідно до ст..322 ЦК України - саме власник зобов*язаний утримувати майно, що йому належить , якщо інше не встановлено договором та законом.
Таким чином оскільки пожежа виникла внаслідку короткого зімкнення автомобіля «Chevrolet Lacetti», державний номер НОМЕР_1, саме власник цього автомобілю повинен відшкодовувати заподіяну шкоду.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що воно ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Розглядаючи справу, суд першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно перевірив доводи і заперечення сторін, наданим доказам дав правильну правову оцінку і правильно вирішив спір. Усі доводи апеляційної скарги були предметом дослідження суду першої інстанції, правильно визнані необґрунтованими і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Рішення суду є законним і підстав для його скасування не має.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315 ЦПК України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 23 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Судді:
- Номер: 6/243/145/2019
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 243/2995/13-ц
- Суд: Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Резнікова Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.05.2019
- Дата етапу: 24.05.2019