УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ справи: 103/2537/2012 Головуючий суду першої інстанції:Янін І.А.
№ провадження: 22-ц/190/950/13Доповідач суду апеляційної інстанції:Куриленко О. С.
"05" березня 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді:Куриленко О.С.
Суддів:Онищенко Т.С., Даніла Н.М.,
При секретарі:Кутелії Я.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бахчисарайська долина» про розірвання договору оренди землі, зобов'язання повернути земельну ділянку, за апеляційною скаргою представника ОСОБА_6 - ОСОБА_7 на рішення Бахчисарайського районного суду АР Крим від 19 грудня 2012 року,
ВСТАНОВИЛА:
рішенням Бахчисарайського районного суду АР Крим від 19 грудня 2012 року у задоволенні позову ОСОБА_6 відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_6 - ОСОБА_7 ставить питання про скасування рішення суду та ухвалення нового рішення про задоволення позову.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав, визначених позивачкою для розірвання зазначеного договору оренди земельної ділянки.
Вказані висновки суду є правильними, оскільки відповідають матеріалам справи, фактичним обставинам і вимогам закону.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.03.2005 р. сторонами укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) загальною площею 2.1518 га строком на 25 років із орендною платою у розмірі 1000 грн. на рік.
Відповідно до частин 3,4 статті 31 Закону України «Про оренду землі» встановлені правила розірвання договору оренди землі..
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно з положеннями частини 1 статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду, зокрема, в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Права та обов'язки відповідача у справі як орендаря передбачені статтею 25 Закону України «Про оренду землі».
Таким чином, враховуючи межі позовних вимог і апеляційної скарги, зазначені Законом обов'язки орендаря не включають обставини, на які посилається позивачка як на підстави розірвання Договору: внесення відповідачем орендної плати за землю без урахування індексів інфляції та невиконання ним свого обов'язку згідно з договором оренди землі застрахувати об'єкт оренди.
Суд першої інстанції обґрунтовано не врахував доводи позивачки щодо можливості дострокового розірвання договору оренди землі за рішенням суду у зв'язку невиконанням обов'язків, передбачених умовами договору, зважаючи на таке.
Дійсно, згідно зі статтею 15 Закону істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до положень частин 1,3 статті 21 Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
В той же час, умовами п. 4.5 Договору передбачений перегляд розміру орендної плати (який, як зазначалося, є істотною умовою договору оренди землі) саме внаслідок інфляції.
Відповідно ж до п. 12.1 Договору зміна його умов здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у випадку недосягнення згоди - в судовому порядку.
Тому, за змістом тексту Договору передбачено не безумовне автоматичне підвищення розміру орендної плати, пов'язане зі зміною індексу інфляції, а перегляд розміру орендної плати як умови договору шляхом обов'язкового внесення змін в письмовій формі до Договору (або вирішення спору в судовому порядку).
До того ж, виходячи з вищенаведених положень частини 1 статті 32 Закону про можливість розірвання договору оренди землі у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, слід враховувати, що таким обов'язком щодо орендної плати, згідно з п. 9.4. Договору є її своєчасне внесення.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази (та на це не посилається і позивачка, обґрунтовуючи позовні вимоги) невиконання відповідачем такого обов'язку і несвоєчасного внесення ним орендної плати.
При цьому, відсутні і докази звернення позивачки з письмовою заявою до відповідача про перерахунок орендної плати з урахуванням індексу інфляції.
Відповідно до положень ст. 12 Закону, п. 11.3 Договору у разі невиконання свого обов'язку стороною, яка повинна згідно з договором оренди землі застрахувати об'єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і зажадати від іншої сторони відшкодування витрат на страхування.
Виходячи з викладеного, зазначені приписи встановлюють такі спеціальні положення щодо наслідків невиконання обов'язку застрахувати об'єкт оренди, що не передбачають розірвання у такому випадку договору.
Тому не страхування відповідачем об'єкту оренди дійсно, як правильно встановив суд першої інстанції, не тягне за собою розірвання договору оренди землі.
Таким чином, доводи апеляційної скарги щодо порушення судом норм матеріального та процесуального права є необґрунтованими і спростовуються доказами у справі.
Згідно зі ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права
З урахуванням наведеного, апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду - залишенню без змін.
Керуючись статтями 303, 304, 307, 308, 314, 315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 - ОСОБА_7 - відхилити.
Рішення Бахчисарайського районного суду АР Крим від 19 грудня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Судді: