Судове рішення #33742580

номер провадження справи 35/38/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2013 Справа № 908/3389/13


господарський суд Запорізької області у складі:

судді Топчій О.А.

при секретарі Коцар А.О.


За участю представників сторін:

Від позивача - Пшенична К.О., довіреність № 4027- О від 03.10.2013р.

Від відповідача - не з'явився


за позовом: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк», м. Дніпропетровськ

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «МАЙ-СП», м. Мелітополь

про стягнення заборгованості у сумі 22 030,66 грн.


ВСТАНОВИВ:


16.10.2013р. до господарського суду Запорізької області з позовною заявою звернулося Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙ-СП" про стягнення заборгованості у сумі 22 030, 66 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 31.03.11р. відповідачем було підписано заяву про відкриття поточного рахунку. Згідно із вказаною заявою ТОВ "МАЙ-СП" приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг", які разом із вище вказаною заявою складають договір банківського обслуговування від 31.03.11р. б/н. Так, на виконання умов вказаного договору ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" відповідачу встановлено кредитний ліміт в сумі 50000 грн. на поточний рахунок № 26005055884105 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта. Як зазначає позивача, свої зобов'язання за договором виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт в розмірі 50000 грн. При цьому, відповідач свої зобов'язання щодо своєчасного повернення кредиту, процентів за користування кредитом та комісії за користування кредитом належним чином не виконав, внаслідок чого, в нього утворилася заборгованість, яка складається з 12302,57 грн. заборгованості за кредитом, 5864,79 грн. - заборгованості по процентам за користуванням кредитом; 2053,45 грн. пені за несвоєчасно виконання зобов'язань за договором; 1809,85 грн. заборгованості по комісії за користуванням кредитом.

16.10.2013р. автоматизованою системою документообігу господарського суду здійснено розподіл справ між суддями та визначено позовну заяву до розгляду судді Топчій О.А.

Ухвалою від 16.10.2013р. судом порушено провадження у справі № 908/3389/13 та присвоєно вищевказаній справі номер провадження 35/38/13. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи по суті, судове засідання призначено на 05.11.2013р.

В зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача, ухвалою суду від 05.11.2013р. розгляд справи було відкладено на 20.11.2013р.

В судове засідання 20.11.2013р. представник відповідача вдруге не з'явився. Відзив та витребувані судом документи не надіслав. Причини неявки суду невідомі. Про час та місце судового засідання був повідомлений вчасно та належним чином.

Згідно з п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Як свідчать матеріали справи, на адресу відповідача, яка відома суду, направлялись ухвала суду від 16.10.2013 р. про порушення провадження у справі, яка отримана останнім вчасно, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 51) та ухвала від 05.11.2013р. про відкладення розгляду справи.

Таким чином, судом належним чином повідомлено відповідача про час та місце судового засідання.

Проте, відповідач своїм правом на участь в розгляді справи не скористався, про причини неможливості з'явитись в судове засідання суд не повідомив.

В п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. зазначено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, суд вважає можливим розглядати справу за його відсутності, за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст.. 75 ГПК України та за заявою представника позивача - без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

В судовому засіданні 20.11.2013 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне.

Як свідчать матеріали справи,, відповідач звернувся до позивача з заявою про відкриття поточного рахунку.

31.03.11р. Товариством з обмеженою відповідальністю "МАЙ-СП" було підписано заяву про відкриття поточного рахунку. Згідно з даною заявою, Банк за наявності вільних грошових ресурсів здійснює обслуговування кредитного ліміту клієнта за рахунок кредитних коштів у межах ліміту, про розмір якого банк повідомляє клієнту на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку та Клієнта. Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та Правилами надання банківських послуг (далі - Умови) і Тарифами банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, які разом з даною анкетою (заявою) складають договір банківського обслуговування. Підписавши заву про відкриття поточного рахунку, ТОВ "МАЙ-СП" погодився із умовами та Правилами надання банківських послуг, у т.ч. з Умовами та Правилами обслуговування за розрахунковими картками, що розміщені на сайті банку http://www.privatbank.ua, https://client-bank.privatbank.ua, Тарифами банку, які разом із цією заявою та карткою зі зразками підписів і відбитку печатки складають договір банківського обслуговування.

Відповідно до Договору Відповідачу було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок 26005055884105 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта.

Згідно з довідкою Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" вих.. № 08.7.0.0.0/131003092153 від 03 жовтня 2013р. розмір кредитного ліміту встановленого Товариству з обмеженою відповідальністю "МАЙ-СП" складав 31.03.2011р. - 50000 грн., 19.02.2012р. - 31382,57 грн.

Відповідно до п. 3.18.1.1. Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта.

Відповідно до п. 3.18.1.3. Умов - кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.

Відповідно до п. 3.18.1.16. Умов - при укладанні договорів і угод, або вчинення інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до «Умов і правил надання банківських послуг» (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису та / або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом «першого» підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

Відповідно до 3.18.1.8 Умов - Проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до «Умов і правил надання банківських послуг» (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк. або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - «Угода»).

Відповідно до п. 3.18.1.6. Умов, ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших). Відповідно до банківської виписки про рух коштів по рахунку позивач свої зобов'язання по Договору виконав в повному обсязі, надавши відповідачеві кредитний ліміт у сумі 50 000,00 грн., а з 19.02.2012р. - 31382,57 грн. Пунктом 3.18.4. Умов затверджено порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).

За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (надалі - «період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню»), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

При не обнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, Клієнт виплачує Банку за користування кредитом проценти в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню.

У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду; в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі 0,1315% від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.

Під «непогашенням кредиту» мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.

При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.

Відповідно до п. 3.18.2.3.4. Умов - Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого «Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі. Відповідач свої зобов'язання по договору щодо своєчасного погашення кредиту, сплати процентів та винагороди виконував неналежним чином, в зв'язку з чим у останнього виникла заборгованість за вказаним договором.

10.09.2013р. Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙ-СП" направило претензію № 10221ZPPOS0AU, де позивач зазначив, що в зв'язку з неналежним виконанням боржником своїх зобов'язань по договору, у нього утворилася заборгованість, яка станом на 10.09.2013р. становить 12302,57 грн. - за тілом кредиту; 5700,75 грн. простроченої заборгованості за відсотками; 1809,85 грн. заборгованості з комісії за користування кредитом та 1970,33 грн. пені, яку банк просив негайно погасити.

Також даною претензією позивач попередив відповідача, що в разі незадоволення цієї претензії Банк буде змушений примусово стягнути заборгованість за кредитним договором в порядку, передбаченим законодавством України.

Однак, відповідач на вказану претензію не відреагував та суму боргу не погасив, що стало підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду.

Відповідно до вимог ст. 193 Господарського кодексу України та 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, ст. 525 Цивільного кодексу України.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Пунктом 3.18.4.9 Умов передбачено, що розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом.

Оскільки судом встановлено, що відповідач не виконав умови договору щодо своєчасного повернення кредиту, позивачем правомірно нараховані 5864,79 грн. простроченої заборгованості за відсотками та 1809,85 грн. заборгованості з комісії за користування кредитом.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, стягнення неустойки.

Згідно із ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями є господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до 3.18.5.1 Умов - При порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених Умовами п., п. 3.18.2.2.2, 3.18,4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п., п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди, передбаченого п„ п. 3.18.2.2.5, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6 Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.18.4.1.3. від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.

Відповідно до ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Згідно з п. 3.18.5.4 нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання повинно бути виконано.

Відповідно до виписки з рахунку позивача, Банком за порушення ТОВ «МАЙ-СП» своїх грошових зобов'язань за договором про відкриття поточного рахунку, нарахована пеня за період з 03.10.2012р. по 20.09.2013р., яка складає 2053,45 грн. Судом перевірена правильність нарахування пені та дана сума підлягає стягненню.

Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Позивач надав необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

Відповідач своїм правом на участь у судовому розгляді справи не скористався, письмових пояснень не надав, проти позову не заперечив, доказів погашення заборгованості суду також не надав.

Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 12302,57 грн. - заборгованості за тілом кредиту; 5864,79 грн. простроченої заборгованості за відсотками; 1809,85 грн. заборгованості з комісії за користування кредитом та 2053,45 грн. пені законні, обґрунтовані, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України судовий збір стягується з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд


ВИРІШИВ:


Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МАЙ-СП" 72309, Запорізька область, м. Мелітополь, вул.. Бронзоса буд. 41 кв. 17 (код ЄДРПОУ 33853001) на користь ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ПРИВАТБАНК", 49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; (код ЄДРПОУ 14360570) заборгованість за кредитом в розмірі 12302 (дванадцять тисяч триста дві) грн. 57 коп.; 5864 (п'ять тисяч вісімсот шістдесят чотири) грн.. 79 коп. простроченої заборгованості за відсотками; 1809 (одна тисяча вісімсот дев'ять) грн.. 85 коп. заборгованості з комісії за користування кредитом; 2053 (дві тисячі п'ятдесят три) грн. 45 коп. пені та 1720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн.. 50 коп. Видати наказ.


Суддя О.А. Топчій


Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання апеляційної скарги з моменту оформлення та підписання повного тексту рішення.


Повне рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 25.11.2013 р.










Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація