Справа № 149/3804/13-ц
Провадження №2/149/1171/13
Номер рядка звіту 23
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
25.11.2013 року м.Хмільник
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Олійника І.В.
за участі секретаря Янюк А.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмільник цивільну справу за позовом ПАТ "Вінницяобленерго" в особі СО "Хмільницькі ЕМ" до ОСОБА_1 про стягнення вартості безоблікового використаної електроенергії, -
ВСТАНОВИВ:
ПАТ "Вінницяобленерго" в особі СО "Хмільницькі ЕМ" 14.11.2013 року звернулося до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості безоблікового використаної електроенергії.
Позов мотивовано тим, що відповідач порушив Правила користування електричною енергією для населення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26.07.1999 року, чим завдав позивачу матеріальні збитки на суму 10222,50 грн. Вказані збитки позивач просить стягнути з відповідача.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності також зазначив, що підтримує позов в повному обсязі та просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що позовні вимоги визнає повністю, проти їх задоволення не заперечує.
Про дату, час і місце розгляду справи повідомлено завчасно і належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
Як встановлено з акту №1377 від 19.02.2013 року складеного представниками ПАТ «Вінницяобленерго» в особі CO «Хмільницькі ЕМ» (ОСОБА_2Я, ОСОБА_3, ОСОБА_4О.) в присутності ОСОБА_1, при проведенні перевірки дотримання вимог діючих Правил користування електричною енергією для населення за адресою: 1-й пров. Космонавтів, 2 в с.Куманівці Хмільницького району Вінницької області було виявлено, що ОСОБА_1 порушив Правила користування електричною енергією для населення, а саме змонтував дублюючий ввід до лічильника з використанням схованої електропроводки, спожита таким чином електроенергія не обліковувалась та не оплачувалась.
Протоколом № 62 від 22.02.2013 року засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕН Хмільницьких ЕМ, комісія на підставі ПКЕЕН та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року № 562, визначила розмір збитків по акту № 1377 від 19.02.2013 року, завданих СО «Хмільницькі ЕМ» ПАТ «Вінницяобленерго» внаслідок порушення ОСОБА_1 Правил користування електричною енергією для населення в сумі 10222,50 грн., в тому числі ПДВ – 1703,77 грн. Згідно даного протоколу споживач ОСОБА_1 факт порушення визнає повністю та ознайомлений з протоколом.
Розмір збитків підтверджується розрахунком наданим позивачем, згідно з яким розрахунок здійснено за термін позовної давності (3 роки) з 19.02.2010 року по 19.02.2013 року (день виявлення порушення) з урахуванням відповідних тарифів.
Договором про користування електричною енергією № 20390301 від 07.05.2010 року підтверджено, що між ВАТ «АК Вінницяобленерго» в особі СО «Хмільницькі ЕМ» та ОСОБА_1, який проживає за адресою: 1-й пров. Космонавтів, 2 в с.Куманівці Хмільницького району Вінницької області було укладено договор про користування електричною енергією.
Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК України, ст. ст. 24-27 Закону України "Про електроенергетику", Правилами та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 року № 562 (далі - Методика).
Згідно ч. 4 з ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність; правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил користування енергією.
Згідно п. 37 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26.07.1999 року (далі - Правила), енергопостачальник має право, зокрема, перевіряти справність приладів обліку, знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку; вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією.
Відповідно до п. 48 Правил користування електричною енергією для населення, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за порушення правил користування електричною енергією: розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно п. 53 Правил користування електричною енергією для населення, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем; акт про порушення цих Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника; споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів; рішення комісії з розгляду актів оформляється протоколом, копія якого видається споживачу; у разі відмови споживача від сплати вартості необлікованої електричної енергії енергопостачальник звертається з позовом до суду та має право припинити постачання електричної енергії після прийняття судом рішення на користь енергопостачальника (крім випадку виявлення факту самовільного підключення).
Абзацами 4, 5 п. 53 Правил визначено, що розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до Методики.
На підставі п. 3 Методики енергопостачальником визначено розмір завданих збитків у сумі 10222,50 грн. за три останні роки та на підставі добової величини розрахункового споживання електричної енергії.
Враховуючи встановленні обставини та положення вищевказаних норм суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача суми завданої шкоди в розмірі визначеному комісією в акті №1377 від 19.02.2013 року, який складено у відповідності до Правил користування електричною енергією для населення.
Враховуючи задоволення позовних вимог, відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України на користь позивача підлягають стягненню понесені ним документально підтверджені судові витрати щодо сплати судового збору в сумі 229,40 грн. згідно платіжного доручення №567 від 07.11.2013 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. 714 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 174, 212-215, 223, 294 ЦПК України , суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (проживає за адресою: 1-й пров. Космонавтів, 2 в с.Куманівці Хмільницького району Вінницької області, паспорт серії АТ 029815 виданий Хмільницьким РС УДМС України у Вінницькій області від 15.03.2013 року) на користь ПАТ "Вінницяобленерго" в особі СО "Хмільницькі ЕМ" (вул. Столярчука, 19, м. Хмільник, код 25510305, р/р НОМЕР_1 в відділенні ПАТ "Райффайзен Банк "Аваль"", МФО 302786) вартість безобліково використаної електричної енергії в сумі 10222 (десять тисяч двісті двадцять дві ) грн. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (проживає за адресою: 1-й пров. Космонавтів, 2 в с.Куманівці Хмільницького району Вінницької області, паспорт серії АТ 029815 виданий Хмільницьким РС УДМС України у Вінницькій області від 15.03.2013 року) на користь ПАТ "Вінницяобленерго" в особі СО "Хмільницькі ЕМ" (вул. Столярчука, 19, м. Хмільник, код 25510305, р/р НОМЕР_1 в відділенні ПАТ "Райффайзен Банк "Аваль"", МФО 302786) понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 229 грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Вінницької області через Хмільницький міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його оголошення. Особи, які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Олійник І. В.