РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 124/6535/13-ц
19.11.2013 року м. Сімферополь
Центральний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі
головуючого, судді – Заболотної Н.М.,
при секретарі – Корольковій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа – Центральний районний відділ в м. Сімферополі Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням та зобов’язання зняти з реєстраційного обліку,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа – Центральний районний відділ в м. Сімферополі Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням та зобов’язання зняти з реєстраційного обліку. Свої вимоги позивач мотивує тим, що на підставі свідоцтва про право власності, виданого Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 28.12.2012 року, він є власником житлового будинку з господарсько – побутовими будівлями, розташованими за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Підгірна, 21, який він отримав у спадщину за заповітом від 12.10.1988 року, про що Першою Сімферопольською державною нотаріальної конторою, видане свідоцтво. Рішенням Центрального районного суду м. Сімферополя від 08.09.2008 року розірвано шлюб між ним і ОСОБА_2, зареєстрований 28.08.1993 року, актовий запис №497. Рішення суду набрало чинності. У 1999 році відповідач ОСОБА_2 виїхала до своїх родичів у Миколаївську область, однак залишилася зареєстрованою за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Факт реєстрації відповідачки за вказаною адресою перешкоджає йому, як власнику розпоряджатися житловою площею за власним бажанням. У зв’язку з наведеним позивач просить суд визнати ОСОБА_2 такою, що втратила право користування житловою площею та зобов’язати Центральний районний відділ в м. Сімферополі Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим зняти ОСОБА_2 з реєстраційного обліку за адресою м. Сімферополь, вул. Підгірна, 21.
Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, зазначивши, що позов підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.
У судове засідання по розгляду позову по суті відповідач не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином за останнім відомим місцем реєстрації.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до вимог статті 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач – ОСОБА_1 є власником житлового будинку, 21 по вул. Підгірній в м. Сімферополі (а.с.3). За вказаною адресою зареєстрована ОСОБА_2, що підтверджується копією домової книги (а.с.6-8), довідкою КП ЖЕО Центрального району м. Сімферополя, довідкою адресно-довідкового сектору (а.с.18, 21). З 1999 року відповідачка не проживає за місцем реєстрації, що підтверджується письмовими поясненнями ОСОБА_4, ОСОБА_5 (а.с.9).
Позивач, посилаючись на те, що він є власником будинку та відповідачка не проживає в ньому з 1999 року просить визнати її такою, що втратила право користування житлом на підставі ст.ст. 71,72 ЖК Української РСР.
Відповідно до положень пункту 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду» оскільки підставою позову є фактичні обставини, що наведені у заяві, то зазначення позивачем конкретної правової норми не обґрунтування позову не є визначальним при вирішенні судом питання про те, яким законом слід керуватися при вирішенні спору.
Відповідно до статті 405 ЦК України члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником. Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
Враховуючи, що відповідач не проживає у будинку, що належить позивачу більше одного року без поважних причин, суд вважає, що ОСОБА_2 втратила право користування будинком 21 по вул. Підгірна у м. Сімферополі, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 такою, що втратила право користування будинком підлягають задоволенню.
Проте, позовні вимоги щодо зобов’язання Центрального районного відділу в м. Сімферополі Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим зняти ОСОБА_2 з реєстрації задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.
Крім того, суд не може поширювати на третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, матеріально-правові наслідки вирішення позову та покладати обов'язок виконання рішення суду.
При цьому суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть.
Тобто, законодавець встановив, що рішення суду про визнання осіб такими, що втратили право користування жилим приміщенням є самостійною підставою для зняття з реєстраційного обліку.
Керуючись ст.ст. 405 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 209, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_2 такою, що втратив право користування жилим приміщенням – будинком по вул. Підгірна, 21 в м. Сімферополі.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Центральний районний суд м. Сімферополя АРК шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: Н. М. Заболотна