Cправа № 2-1190/2008р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н ЕМ У К Р А Ї Н И
23 липня 2008 року. Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Білокур В.І., при секретарі Сірій І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Прилуки справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання недійсним договору дарування частини квартири , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідачів, де просить визнати недійсним договір дарування 2/3 частини квартири з усіма зручностями, що знаходиться в АДРЕСА_1, що укладений 24 травня 2006 року між ОСОБА_4, ОСОБА_1“Дарувальники” з одного боку та ОСОБА_5“Обдарований” з другого боку та посвідчений державним нотаріусом Прилуцької міської нотаріальної контори 24 травня 2006 року в реєстрі за №1-2318.
Свої вимоги про позивач обгрунтовує тим, що він та його мати ОСОБА_4. були вимушені вчинити цей правочин проти їх справжньої волі внаслідок застосування до них насильства - психічного тиску - зі сторони обдарованого ОСОБА_5.. Зокрема, як вказує позивач, він особисто як інвалід 1групи та престаріла матір (85років) були піддані психологічному тиску і не могли протидіяти цьому та реальним погрозам зі сторони ОСОБА_5., як іншого співвласника цієї квартири (бо кожен із них мав по 1/3 частині до укладення оскаржуваного договору дарування), що і було підставою для безоплатного відчуження (дарування) 2/3 частин їм належних часток. Таким чином, на цей час він (ОСОБА_1.), після настання смерті обох учасників учинення оскаржуваного правочину - залишився один проживати у цій квартирі - на яку вже тепер не має жодних прав власності. За таких обставин, він пред”явив позов до відповідачів, які на цей час подали до нотаріальної контори відповідні заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5. і є претендентами на успадкування в цілому зазначеної квартири, після смерті останнього.
В судовому засіданні представник позивача підтримав свої вимоги за вищевикладених доводів та обґрунтувань, просив суд задовольнити позов у повному об”ємі на підставі ст.231 ЦК України.
Представник відповідачки ОСОБА_2. в судовому засіданні не заперечила проти задоволення позовних вимог та повністю погоджується із тими обгрунтуваннями, що зазначені вище про наявність психічного тиску зі сторони ОСОБА_5. на ОСОБА_4. та ОСОБА_1., унаслідок чого останні і провели відчуження (дарування) своїх часток у спірній квартирі.
Інший співвідповідач ОСОБА_3. неодноразово не з”явилася в судове засідання, подала заяву про розгляд справи без її участі, оскільки, не вважає себе відповідачем із-за відсутності на цей час юридичних підстав успадкування нею після смерті ОСОБА_5.. (а.с.58).
Представник третьої особи - Прилуцької міської нотаріальної контори також не з”явився в судове засідання, але будучи повідомленим про час і місце судового розгляду, просив вирішити справу по закону, без їх участі. (а.с.61).
Суд, вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали даної справи, приходить до висновку задовольнити позовні вимоги з таких підстав.
Копією оспорюваного договору дарування частини квартири підтверджується, що цей правочин був укладений 24.05.2006 року між ОСОБА_4, ОСОБА_1“Дарувальники” з одного боку та ОСОБА_5“Обдарований” з другого боку та посвідчений державним нотаріусом Прилуцької міської нотаріальної контори про дарування 2/3 частини квартири з усіма зручностями, що знаходиться в АДРЕСА_1.
На зворотній стороні цього договору дарування зазначено, що нотаріус виїздила на дім для посвідчення угоди, в зв”язку з хворобою дарувальників. (а.с.12).
Наявні у матеріалах справи докази засвідчують, що дійсно, дарувальники ОСОБА_1. Та ОСОБА_4. були вимушені вчинити цей правочин проти їх справжньої волі внаслідок застосування до них насильства, психічного тиску, зі сторони обдарованого ОСОБА_5.. оскільки, позивач дійсно являється інвалідом 1групи, хворіє, і разом із престарілою матір”ю (85років) були піддані психологічному тиску і не могли протидіяти реальним погрозам зі сторони ОСОБА_5., наслідком чого і було укладення спірного правочину (дарування), як про це засвідчують документальні докази у справі. (а.с.4,5, 11, 15-23).
Ці фактичні обставини у справі про наявність психічного тиску зі сторони ОСОБА_5. до дарувальників ОСОБА_1., ОСОБА_4. та їх залежність від нього, що негативно вплинуло на їх дійсне волевиявлення, ніким не заперечені і визнані у судовому засіданні представником відповідачки ОСОБА_2, яка є дочкою одноособового власника спірної квартири ОСОБА_5. і подала заяву до нотконтори про прийняття спадщини. (а.с.4).
За таких обставин суд приходить до висновку, що при вирішенні даної справи мають бути застосовані положення ст. 231 ЦК України про вчинення ОСОБА_1. та ОСОБА_4. цього правочину (дарування 2/3 часток квартири) проти їх справжньої волі внаслідок застосування до них насильства - психічного тиску - зі сторони обдарованого ОСОБА_5., правовим наслідком чого являється визнання судом недійсним договору дарування від 24.05.2006року.
Керуючись ст. ст. 10, 15, 60, 88, 213-215, 294 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1- задовольнити.
Визнати недійсним договір дарування 2/3 (дві третіх) частини квартири з усіма зручностями, що знаходиться в АДРЕСА_1, що укладений 24 травня 2006 року між ОСОБА_4, ОСОБА_1“Дарувальники” з одного боку та ОСОБА_5“Обдарований” з другого боку та посвідчений державним нотаріусом Прилуцької міської нотаріальної контори 24 травня 2006 року в реєстрі за №1-2318.
Ухвалу Прилуцького міськрайсуду від 12 червня 2008року в частині заборони Прилуцькій міській нотаріальній конторі в оформленні спадщини на квартиру, що знаходиться в АДРЕСА_1 - скасувати, після набрання чинності даного рішення суду та внесення відповідних змін у реєстрі прав власності на цю квартиру в Прилуцькому КП “Прилуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації”.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга на рішення суду має бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Також апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Білокур В.І.