Судове рішення #33606972

Справа № 104/1401/13-ц

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И



19 листопада 2013 року м. Білогірськ

Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого - судді Борісенко Є.В.,

при секретарі - Стаднюк Н.О.,

за участю:

представника позивача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білогірську позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, треті особи: Кримське республіканське підприємство “Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації”, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Зуйський комбінат комунальних підприємств, про виділ у натурі частки нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, припинення права спільної часткової власності, визнання права власності на нерухоме майно,


В С Т А Н О В И В:

19.06.2013 року ОСОБА_2 звернулася до суду із позовною заявою, яка була в порядку ст. 31 ЦПК України уточнена, до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, треті особи: Кримське республіканське підприємство “Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації ”, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Зуйський комбінат комунальних підприємств, про виділ у натурі як самостійний об’єкт нерухомості її частку нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, а саме: квартиру № 2 у будівлі літ.“Б” в складі двох кімнат, житловою площею 23,4кв.м, кухні, коридору, передпокою, загальною площею 21,7кв.м., а всього 45,1кв.м та частку надвірних побудов:1/3 сараю літ.“Д”; припинити її право спільної часткової власності на житловий будинок з надвірними побудовами, розташований по вул. Лікарняній, 2а, смт. Зуя Білогірського району АР Крим та визнати за нею право власності в цілому на квартиру № 2 у будівлі літ.“Б” в складі двох кімнат, житловою площею 23,4кв.м, кухні, коридору, передпокою, загальною площею 21,7кв.м., а всього 45,1кв.м та частку надвірних побудов: 1/3 сараю літ.“Д”, які розташовані по вул. Лікарняній, 2а, смт. Зуя Білогірського району АР Крим (а.с.109-110).

Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до свідоцтв про право на спадщину за законом від 26.06.2007 року та 27.11.2008 року, їй належить 12/100 частки житлового будинку з надвірними побудовами, розташованого по вул. Лікарняній, 2а, смт. Зуя Білогірського району АР Крим. До складу нерухомого майна, що знаходиться у спільній частковій власності, входить: три житлових кам’яних будинки, зазначених в плані під літ. «А», «Б», «А2» - житловою площею 180,3кв.м, загальною площею 342,4кв.м., сарай «В», навіс «Г», сарай «Д», вбиральня «У», гараж «Е», споруди. У її користуванні, згідно із належної їй частки у спільній частковій власності, фактично знаходиться квартира № 2 будинку під літ.«Б», яка є ізольованою квартирою, яка має окремий вхід, та надвірна побудова: 1/3 сараю під літ.“Д”, тобто яку можливо виділити як самостійний об’єкт нерухомості у відповідності до вимог ст. 364 ЦК України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві, але з урахуванням висновків проведеної судової будівельно-технічної експертизи.

Відповідачі та треті особи в судове засідання не з’явився за невідомими суду причинами, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним, про свідчать поштові повідомлення в матеріалах справи.

Дотримуючись вимог ч.4 ст. 169, ст.ст. 224, 225 ЦПК України, ураховуючи думку представника позивача, суд ухвалює рішення за відсутністю відповідачів та третіх осіб при заочному розгляді справи за наявними матеріалами справи.

Заслухавши представника позивача, його доводи, дослідивши матеріали у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Правовий режим спільної часткової власності визначається главою 26 Цивільного Кодексу (далі-ЦК) України з урахуванням інтересів усіх її учасників.

Статтею 358 ЦК України передбачено, що право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

Відповідно до зазначених правових норм співвласники можуть домовитись про порядок володіння та користування майном, що є у спільній частковій власності. За відсутністю згоди порядок володіння та користування майном визначається судом за позовом одного або декількох співвласників.

Як встановлено судовим розглядом, позивачці ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 26.06.2007 року, посвідченого державним нотаріусом Другої білогірської державної нотаріальної контори та зареєстрованого в реєстрі за № 1619, належить 6/100 часток житлових будинків з відповідною часткою надвірних побудов, розташованого в смт. Зуя Білогірського району АР Крим по вул. Лікарняній, 2а, що також підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно СМБРТІ (а.с.7).

На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.11.2008 року, посвідченого державним нотаріусом Другої білогірської державної нотаріальної контори та зареєстрованого в реєстрі за № 4596 ОСОБА_2 належить 6/100 часток житлових будинків з відповідною часткою надвірних побудов, розташованого в смт. Зуя Білогірського району АР Крим по вул. Лікарняній, 2а, що також підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно СМБРТІ (а.с.8).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об’єкта нерухомого майна – житлового будинку з надвірними побудовами, розташованого по вул. Лікарняній, 2а, смт. Зуя Білогірського району АР Крим, вказаний житловий будинок знаходиться у власності: ОСОБА_3 – квартира 7АДРЕСА_1; ОСОБА_4 – квартира 4; ОСОБА_2 – 12/100 часток; ОСОБА_5 – квартира 1 (а.с.102-104).

Згідно із ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

Таким чином, у розумінні зазначеної правової норми вимога співвласника про виділ в натурі майна, яке перебуває у спільній частковій власності, повинна вирішуватися за умовою можливості такого виділу за домовленістю співвласників, оформленою письмовим і нотаріально посвідченим договором, або у судовому порядку за відсутності цих обставин, але з урахуванням прав та інтересів інших власників цього майна.

Нотаріально посвідчений договір чи рішення суду про виділ (поділ) нерухомого майна, що перебувало у спільній власності, відповідно до положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" є підставою для видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно і реєстрації цих прав.

Виділ у натурі часток жилого будинку, що є спільною частковою власністю, можливий, якщо кожній із сторін може бути виділено відокремлену частину будинку з самостійним виходом (квартиру). Виділ також може мати місце при наявності технічної можливості переобладнати приміщення в ізольовані квартири.

Згідно до розяснень, які містяться в пунктах 2, 6, 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 4 жовтня 1991 року № 7 "Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності на житловий будинок" судам підвідомчі спори, пов'язані з правом приватної власності на жилий будинок, зокрема - про виділ частки з будинку (поділ будинку), що є спільною власністю (частковою чи сумісною). При вирішенні справ про виділ в натурі часток жилого будинку, що є спільною частковою власністю, судам належить мати на увазі, що, виходячи зі змісту статті 115 Цивільного кодексу України, це можливо, якщо кожній із сторін може бути виділено відокремлену частину будинку з самостійним виходом (квартиру). В спорах про поділ будинку в натурі учасникам спільної часткової власності на будинок може бути виділено відокремлену частину будинку, яка відповідає розміру їх часток у праві власності.

Ухвалою суду від 25 липня 2013 року по справі була проведена судова будівельно-технічна експертиза.

Згідно висновку експерта № 79/13 від 20.09.2013 року, можливо виділити ОСОБА_2 в окрему інвентарну одиницю частку будівлі, розташовану по вул. Лікарняній, 2а, смт. Зуя Білогірського району АР Крим, а саме: квартиру № 2 будівлі під літ.“Б” в складі двох кімнат, житловою площею 23,4кв.м, кухні, коридору, передпокою, загальною площею 21,7кв.м., а всього 45,1кв.м та частку надвірних побудов:1/3 сараю літ.“Д” (на схематичному плані в додатках № 1 та № 2 висновку експерта ці приміщення позначені синім кольором), що є єдино можливим варіантом виділу в окрему інвентарну одиницю з урахуванням існуючого планування та порядку користування, що склався (а.с.70-81).

Суд погоджується з запропонованим експертом варіантом виділу майна ОСОБА_2 між співвласниками, оскільки він відповідає розміру на належну їй 12/100 частки майна, що є у спільній частковій власності та враховує інтереси сторін.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе виділити в натурі частку позивача зі спільної часткової власності, припинити право спільної часткової власності ОСОБА_2 на домоволодіння, а також визнати за позивачкою право власності на виділену частку як на окремий об'єкт права власності.

На підставі ст.ст. 356-358, 364 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 58-61, 88, 169, 209, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В:


позовну заяву ОСОБА_2 – задовольнити.

Виділити ОСОБА_2 у натурі на належну їй 12/100 частки у житловому будинку з надвірними побудовами, розташованому по вул. Лікарняній, 2а, смт. Зуя Білогірського району АР Крим, як самостійний об’єкт нерухомості - квартиру № 2 у будівлі літ.“Б” в складі двох кімнат, житловою площею 23,4кв.м, кухні, коридору, передпокою, загальною площею 21,7кв.м., а всього 45,1кв.м та частку надвірних побудов:1/3 сараю літ.“Д”.

Припинити право спільної часткової власності ОСОБА_2 на житловий будинок з надвірними побудовами, розташований по вул. Лікарняній, 2а, смт. Зуя Білогірського району АР Крим.

Визнати за ОСОБА_2 право власності в цілому на квартиру № 2 у будівлі літ.“Б” в складі двох кімнат, житловою площею 23,4кв.м, кухні, коридору, передпокою, загальною площею 21,7кв.м., а всього 45,1кв.м та частку надвірних побудов:1/3 сараю літ.“Д”, які розташовані по вул. Лікарняній, 2а, смт. Зуя Білогірського району АР Крим.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем до Апеляційного суду АР Крим через Білогірський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим через Білогірський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Головуючий: (підпис)          З оригіналом згідно.                              

Суддя:                                                   Секретар:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація