Справа № 2-а-6255/08
П О С Т А Н О В А
Іменем України
19 вересня 2008 року о 14 годині 15 хвилин м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чабаненко С.В.
при секретарі - Вовчанській О.А.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Павелка С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зарахування до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про зобов'язання вчинити певні дії Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а саме зарахувати до вислуги років для призначення пенсії період з 15 серпня 1985 року по 01 серпня 1987 року період навчання в Київському суворовському військовому училищі ім. Суворова у загальний строк військової служби та у строк безперервної військової служби у Збройних Силах України, а також зобов'язати провести перерахунок його пенсії відповідно до внесених змін у загальний строк військової служби, обґрунтовуючи свої позовні вимоги посиланням на Закон України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу», Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Представник позивача заявлені позовні вимоги також підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача проти заявлених вимог заперечував, оскільки позивачу було призначено пенсію по вислузі років на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 у редакції від 11.05.2007. Відповідно до п. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992, початком проходження військової служби вважається день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу.
Відповідно до ч. 2 Постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців. Таким чином, вважає, що для зарахування до вислуги років позивача період навчання у Київському суворовському військовому училищі ім. Суворова з 15.08.1985 по 01.08.1987 законних підстав не має.
Також представником відповідача зазначено, що відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функції з призначення та виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого Постановою КМУ від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на установи Пенсійного фонду України покладено лише функції по призначенню та виплаті пенсій. Порядок обчислення вислуги років належить до компетенції силових відомств і Пенсійний фонд України немає повноважень його змінювати.
Заслухавши пояснення сторін та перевіривши письмові докази у справі суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, як мають право на цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають звільнені зі служби а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом.
Особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом … до вислуги років для призначення пенсії зараховується військова служба.
Відповідно до п. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992, початком проходження військової служби вважається день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу.
Пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Статтею 17-2 вищевказаного Закону передбачено, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця.
Відповідно до послужного списку позивача, останній закінчив Київське суворовське військове училище в 1987 році, звільнений з військової служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України згідно наказу № 286 від 31.12.2007 командувача військової частини № А 1314.
Навчання позивача у Київському суворовському військовому училищі в період з 15.08.1985 по 26.06.1987 році підтверджується архівною довідкою № 9617 від 15.09.2006 Міністерства оборони України.
Таким чином, вважати початком військової служби позивача необхідно період, з якого останній був зарахований до військового навчального закладу - Київського суворовського військового училища в період з 15.08.1985, та даний період повинний бути зарахований у загальний строк його військової служби у Збройних Силах України та відповідні зміни внесені у його пенсійну справу.
Відповідь на рапорт позивача від 29.10.2007 суд до уваги не бере, оскільки дана відмова не викладена у формі документа, не містить дату, номер, підпис та печатку уповноваженої особи, та не зрозуміло на яке звернення надано відповідь.
На підставі вищевикладеного, керуючись законами України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 10, 11, 12, 86, 94, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зарахування до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати у загальний строк військової служби та у строк безперервної військової служби у Збройних Силах України період навчання в Київському суворовському військовому училищі з 15 серпня 1985 року по 01 серпня 1987 року і внести відповідні записи в пенсійну справу ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зарахованого у загальний строк військової служби та у строк безперервної військової служби у Збройних Силах України період навчання в Київському суворовському військовому училищі з 15 серпня 1985 року по 01 серпня 1987 року.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24.09.2008.
Суддя С.В.Чабаненко