Судове рішення #33556993


АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Провадження № 11-сс/2790/169/13 Головуючий в першій інстанції:

Категорія: тимчасовий доступ до речей Казаков В.В.

Доповідач: Лесь В.І.


У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"21" листопада 2013 року Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду міста Севастополя в складі:

головуючого - судді Леся В.І.,

суддів Нікітіна Г.В., Юненка М.О.,

при секретареві Лашкевич Н.О.,

за участю прокурора відділу прокуратури міста Севастополя Ванько В.О., представника особи, у володінні якої знаходяться речі, - адвоката ОСОБА_3,

розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду в місті Севастополі апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_3 на ухвалу слідчого судді Ленінського районного суду міста Севастополя від 15 листопада 2013 року про надання тимчасового доступу до речей, які знаходяться у володінні ОСОБА_4 та зберігаються у слідчому відділі Управління СБ України у місті Севастополі, з можливістю їх подальшого вилучення,

в с т а н о в и л а:

Слідчий слідчого відділу Управління СБ України у місті Севастополі 15 листопада 2013 року звернувся до Ленінського районного суду міста Севастополя з клопотанням, погодженим з прокурором, про тимчасовий доступ до комп'ютера I Mac S/N CQ2K476TDNCV, ноутбука TOSHIBA S/N 2AO36696W, військового обладнання - ЗИП-1, ЗИП-2 (2 одиниці), ЗИП-3, ЗИП-4, ЗИП-5, ЗИП-6, ЗИП-7, ЗИП-8 (2 одиниці), ЗИП-9, ЗИП-10, ЗИП-11, ЗИП-12, ЗИП-13, ЗИП-14, ЗИП-13-1, приладу "Я", трансформатора - приладу ТР2, блоків ПР-4, ПР-21, ПР-11Ш, ЗИП-БИ-2, оснащувальних машинок НН-30 см (3 одиниці), пеналу №1, приладу 21, приладу 11ш (2 одиниці), які знаходяться у володінні ОСОБА_4 та на даний час зберігаються у слідчому відділі Управління СБ України у місті Севастополі з можливістю їх подальшого вилучення.

Як зазначено у клопотанні, органами досудового розслідування встановлено, що у період з 19 по 23 жовтня 2011 року громадянин України ОСОБА_4 разом з громадянами України ОСОБА_5 та ОСОБА_6 виїжджали до м. Гданська Республіки Польща та незаконно здійснили там послуги з ремонту корабельного артилерійського комплексу АК-176, встановленого на катері BMC Польщі без відповідного дозволу Державної служби експортного контролю.

Матеріали досудового розслідування внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22013140000000060 від 23 вересня 2013 року про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 333 КК України.

Ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду міста Севастополя від 15 листопада 2013 року клопотання слідчого СВ Управління СБ України у місті Севастополі Андрєєва Ю.О. задоволено.

Не погодившись з зазначеною ухвалою, адвокат ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій ставить питання про скасування ухвали слідчого судді, з постановленням нової ухвали, якою у задоволенні клопотання відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції не прийняв до уваги ухвалу Апеляційного суду міста Севастополя від 14 листопада 2013 року, якою скасовано постанову Ленінського районного суду міста Севастополя від 8 листопада 2013 року про арешт майна ОСОБА_4 та постановлено нову ухвалу, якою майно ОСОБА_4, вилучене в нього під час проведення обшуку в його житлі за протоколом обшуку від 30 жовтня 2013 року, підлягає поверненню законному власнику ОСОБА_4

Крім того, апелянт зазначає, що клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів було розглянуто за відсутності ОСОБА_4, при цьому слідчим не було доведено наявність підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, у зв'язку з чим клопотання може бути розглянуто без виклику ОСОБА_4

Також апелянт зазначає, що ОСОБА_4 є комерційним директором та засновником ТОВ "Альфа-Імпекс-Крим", яке відповідно до Ліцензії АВ № 597965 від 13 серпня 2013 року, виданої Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, здійснює діяльність з ремонту і модернізації військової техніки та військової зброї, постійно проживає та здійснює свою діяльність з представництва інтересів Товариства за адресою: місто Севастополь, вул. Молодих Будівельників, 21.

У в'язку з цим апелянт наполягає на тому, що вилучені за місцем проживання комп'ютер I Мас S/N CQ22K476TDNCV та ноутбук TOSHIBA S/N 2A036696W зберігають конфіденційну інформацію, що містить комерційну таємницю. Крім того, перелічені в ухвалі слідчого судді від 15 листопада 2013 року запасні частини до військового обладнання (акустична станція МГ-33), трансформатор та прилади є частиною зазначених комерційних пропозицій та необхідні для проведення ремонту електрообладнання з дозволу ДК "Укрспецекспорт". Позбавлення підприємства можливості використовувати у своєї підприємницькій діяльності вказані запчастини, об'єктивно перешкоджає господарській діяльності підприємства, тому що ТОВ "Альфа-Імпек-Крим" не може укласти договори на ремонт військового обладнання, для виконання якого і були придбані ці запчастини.

Заслухавши доповідь судді-доповідача щодо змісту оскарженого судового рішення та доводів, викладених в апеляційній скарзі, висловлення доводів представника ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_3, який підтримав апеляційну скаргу, думку прокурора, який просив ухвалу слідчого судді залишити без змін, а апеляцію адвоката без задоволення, дослідивши матеріали провадження та обговоривши викладені в апеляції доводи, колегія суддів апеляційного суду знаходить, що ухвала підлягає скасуванню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Із матеріалів провадження вбачається, що 30 жовтня 2013 року було проведено обшук за місцем проживання ОСОБА_4 по АДРЕСА_1, в ході якого виявлені та вилученні речі, які мають значення для кримінального провадження, але на відшукання яких не було прямо надано дозволу слідчого судді: комп'ютер I Mac S/N CQ2K476TDNCV, ноутбук TOSHIBA S/N 2AO36696W, військове обладнання - ЗИП-1, ЗИП-2 (2 одиниці), ЗИП-3, ЗИП-4, ЗИП-5, ЗИП-6, ЗИП-7, ЗИП-8 (2 одиниці), ЗИП-9, ЗИП-10, ЗИП-11, ЗИП-12, ЗИП-13, ЗИП-14, ЗИП-13-1, прилад "Я", трансформатор - прилад ТР2, блок ПР-4, ПР-21, ПР-11Ш, ЗИП-БИ-2, оснащувальні машинки НН-30 см (3 одиниці), пенал №1, прилад 21, прилад 11ш (2 одиниці), а також запасні частини до військового обладнання у двох металевих і трьох дерев'яних ящиках та поліетиленовому пакеті. Власником вказаних комп'ютера, ноутбука та обладнання військового призначення є ОСОБА_4, про що останній пояснив в ході обшуку та підтвердив це, будучи допитаним в якості свідка.

Обґрунтовуючи необхідність тимчасового доступу до речей, які знаходяться у володінні ОСОБА_4, слідчий у клопотанні зазначив, що в даний час існує потреба в проведенні слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на перевірку віднесення інформації, яка міститься на комп'ютері I Mac S/N CQ2K476TDNCV до інформації з грифом секретності, наявності законних підстав у ОСОБА_4 для доступу до такої інформації (ознайомлення з нею, її отримання та зберігання), запобігання можливого розголошення відомостей, які становлять державну таємницю або службову інформацію та втрати носія цієї інформації, а також перевірку законності придбання та зберігання вилученого військового обладнання.

Приймаючи рішення про задоволення клопотання слідчого про надання тимчасового доступу до речей, які знаходяться у володінні ОСОБА_4, слідчий суддя в ухвалі вказав, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що інформація, яка міститься на комп'ютері, в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становить собою охоронювану законом таємницю та не включає відомостей, які містять охоронювану законом таємницю.

Проте висновок слідчого судді щодо обґрунтованості клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей суперечить самому змісту клопотання, і зроблений всупереч наданим до суду матеріалам, тобто не відповідає фактичним обставинам справи і ця невідповідність вплинула на правильність прийнятого рішення.

Таким чином ухвала слідчого судді Ленінського районного суду м. Севастополя від 15 листопада 2013 року підлягає скасуванню, а за наслідками апеляційного розгляду слід постановити нову ухвалу з таких підстав.

Статтею 160 КПК України встановлено, що під час досудового розслідування сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Згідно зі ст. 214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Крім того, відповідно до ст. 217 КПК України у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об'єднані матеріали досудових розслідувань щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень.

Як видно із наданих до апеляційного суду матеріалів, 23 вересня 2013 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22013140000000060 внесені відомості про вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України - порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю. При цьому речі, щодо яких порушено клопотання про тимчасовий доступ, до предмету доказування цього правопорушення відношення не мають.

Даних про те, що до реєстру внесені відомості про підозру у вчинені ОСОБА_4 інших кримінальних правопорушень, під час розгляду клопотання в суді першої інстанції, а також під час апеляційного розгляду, не встановлено.

В той же час, у клопотанні слідчого про тимчасовий доступ до речей у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 333 КК України вказується на потребу в проведенні слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на з'ясування обставин вчинення кримінальних правопорушень у сфері охорони державної таємниці та заволодіння військовим майном, тобто здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, відомості щодо яких не внесені до реєстру, що суперечить вимогам кримінального процесуального закону.

Слушним є також твердження в апеляційній скарзі адвоката про те, що слідчим не була доведена наявність підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей, у зв'язку чим клопотання в порушення кримінального процесуального закону було розглянуто без виклику ОСОБА_4, оскільки вилучені під час проведення обшуку в його житлі 30 жовтня 2013 року речі перебували на зберіганні у слідчому відділі Управління СБ України у місті Севастополі і ОСОБА_4 не мав до них доступу, а відтак не мав можливості змінити або знищити їх.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що клопотання слідчого СВ Управління СБ України у м. Севастополі належним чином не обґрунтоване, у зв'язку з чим у його задоволенні слід відмовити, а тимчасово вилучене у ОСОБА_4 30 жовтня 2013 року майно, відповідно до ст. 169 КПК України, підлягає поверненню особі, у якої воно було вилучено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159, 163, 164, 169, 405, п. 2 ч. 3 ст. 407, ст. 411, 422, ч. 4 ст. 424 КПК України, колегія суддів

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_3 задовольнити.

Ухвалу слідчого судді Ленінського районного суду м. Севастополя від 15 листопада 2013 року, якою задоволено клопотання слідчого СВ Управління СБ України у м. Севастополі Андрєєва Ю.О. про зобов'язання ОСОБА_4 забезпечити слідчому тимчасовий доступ до речей з можливістю їх подальшого вилучення - скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання слідчого СВ Управління СБ України у м. Севастополі Андрєєва Ю.О. про тимчасовий доступ до речей ОСОБА_4, з можливістю їх подальшого вилучення - комп'ютера I Mac S/N CQ2K476TDNCV, ноутбука TOSHIBA S/N 2AO36696W, військового обладнання - ЗИП-1, ЗИП-2 (2 одиниці), ЗИП-3, ЗИП-4, ЗИП-5, ЗИП-6, ЗИП-7, ЗИП-8 (2 одиниці), ЗИП-9, ЗИП-10, ЗИП-11, ЗИП-12, ЗИП-13, ЗИП-14, ЗИП-13-1, прилада «Я», трансформатора - прилада ТР2, блок ПР-4, ПР-21, ПР-11Ш, ЗИП-БИ-2, оснащувальних машинок НН-30 см (3 одиниці), пеналу №1, приладу 21, приладу 11ш (2 одиниці), яке тимчасово вилучене під час проведення обшуку 30 жовтня 2013 року за місцем проживання ОСОБА_4 і зберігається у слідчому відділі Управління СБ України.

Тимчасово вилучене майно повернути особі, у якої воно було вилучено.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.


Головуючий В.І. Лесь


Судді Г.В. Нікітін


М.О. Юненко



21.11.2013


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація