Справа № 429/1413/13-ц
Номер провадження 2/429/556/13
РІШЕННЯ
Іменем України
20 листопада 2013 року Слов`яносербський районний суд Луганської області
в складі:
головуючого судді Скворцової В.Г.,
при секретарі Скориковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Слов`яносербськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3, третя особа: Слов`яносербська районна державна адміністрація Луганської області в особі: відділу містобудівництва та архітектури Слов`яносербської районної державної адміністрації про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкоємства згідно із заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на ту обставину, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер його батько - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, який належав йому на підставі договору про виділення у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва та обслуговування особистого житлового будинку на праві приватної власності, виданого на підставі рішення виконкому Ворошиловградської міської Ради № 20 від 28.10.1958 року. ОСОБА_4 залишив після своєї смерті заповіт, посвідчений секретарем Лозівської селищної ради Слов`яносербського району Луганської області від 15 серпня 1996 року, зареєстрованого в реєстрі під № 119, яким він заповідав позивачу все майно в чому б воно не полягало і належало йому на день смерті. Після смерті батька позивач прийняв спадщину, так як мешкав і був зареєстрований разом з померлим у спадковому будинку. В даний час позивач звернувся до Слов`яносербської державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті батька, проте листом № 268/02-15 від 19.04.2013 року державним нотаріусом Слов`яносербської державної нотаріальної контори йому було відмовлено у видачі свідоцтва на підставі того, що за життя ОСОБА_4 не зареєстрував право власності у бюро технічної інвентаризації у відповідному Реєстрі прав власності на нерухоме майно і запропонував звернутися до суду за захистом своїх прав. Також нотаріусом було зазначено, що прізвище батька згідно свідоцтва про смерть відрізняється від прізвища позивача, що зазначено у паспорті, у зв'язку з чим позивач змушений був звернутися до органів РАЦС і отримав повторне свідоцтво про смерть.
Позивач просить суд визнати за ним право власності у порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, який складається з: житлового будинку - А-1; загальною площею 48.70 кв.м, житловою площею 34.3 кв.м; сіни-а, тамбур-а-1, ганок-а-2, погріб - Б, літня кухня - В, гараж - Г,Д, сарай - Е,Ж,К, убиральня - З, ворота - № 1, огорожа - № 2,3,4,5, водопровід - I, водопровідний колодязь - II, після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
20.11.2013 року представник позивача уточнив позовні вимоги та просив винести рішення яким - визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності у порядку спадкоємства згідно із заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, загальною площею 48,70 кв.м, житловою площею 31,3 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1, після смерті батька - ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Представник позивача в судовому засіданні уточнюючий позов підтримав в повному обсязі.
Відповідачі: ОСОБА_2 та ОСОБА_3, надали суду заяви, згідно яких просили суд розглянути справи у їх відсутності, з позовом не згодні.
Третя особа: відділ містобудування та архітектури Слов`яносербської районної державної адміністрації з позовом згодні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що спадщина відкрилась після 20 квітня 1998 року, в період чинності ЦК УРСР, тому застосуванню підлягають норми ЦК УРСР про належність спадщини спадкоємцеві з часу відкриття спадщини незалежно від оформлення права на спадщину.
На підставі ст. 524 ЦК УРСР (1963р) «Спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом».
Згідно ст. 549 ЦК УРСР (1963р) Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управлянні або володіння майном; 2) якщо він подав державній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4, 15.08.1996 року склав заповіт в Лозівській селищній Раді Слов`яносербського району Луганської області, яким усе своє майно заповідав ОСОБА_1. Заповіт зареєстрований в реєстрі під № 119. Заповіт не змінений, не скасований і є дійсним.
При вирішенні питання щодо визнання права власності на житловий будинок, споруди у порядку спадкування суд бере до уваги, що будинок АДРЕСА_1 збудований до 2004 року, та щодо якого відсутні правовстановлюючі документи. Житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1, належав померлому ОСОБА_4, на підставі договору про виділення у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва та обслуговування особистого житлового будинку на праві приватної власності, виданого на підставі рішення виконкому Ворошиловградської міської Ради № 20 від 28.10.1958 року, технічним паспортом. Після смерті батька позивач прийняв спадщину, так як мешкав і був зареєстрований разом з померлим у спадковому будинку, що підтверджується довідкою Лозівської селищної Ради від 15.03.2013 року за № 26. Нотаріус Слов`яносербської державної нотаріальної контори відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки за життя ОСОБА_4 не зареєстрував право власності у бюро технічної інвентаризації у відповідному Реєстрі прав власності на нерухоме майно та запропоновано звернутися до суду за захистом законних прав.
Згідно повідомлення Слов`яносербської державної нотаріальної контори від 20.07.2013 року за № 561/011-09 в провадженні ДНК є спадкова справа № 382-1998 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4, в якій є заяви № 603 від 24 вересня 1998 року ОСОБА_2 та № 602 від 24 вересня 1998 року ОСОБА_3 прийняття спадщини. Інших спадкоємців немає. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
Оскільки позивач позбавлений можливості в іншому порядку встановити свої спадкові права, суд вважає за можливе визнати право власності за позивачем на домоволодіння в порядку спадкування за заповітом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 524, 549 ЦК УРСР (1963р), ст. ст. 10, 60, 197, 212, 214 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності у порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 48.70 кв.м, житловою площею 31.3 кв.м., після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Луганської області через Слов`яносербський районний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.Г. Скворцова