Справа № 407/2694/13-ц
2/407/884/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2013 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області
у складі головуючого: судді Бабічевої Л.П.
при секретарі Колчиній Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Антрацит цивільну справу за позовом ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» в особі Антрацитівського РЕМ до ОСОБА_1 про стягнення заподіяних збитків за актом про порушення правил користування електричною енергією для населення, -
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» звернулось до суду з позовом до відповідача про стягнення заподіяних збитків за актом про порушення Правил користування електричною енергією для населення.
В обґрунтування вимог позивач вказав, що відповідач являється споживачем електричної енергії, яку постачає ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» в особі Антрацитівського РЕМ. 17 січня 2013 року перевіркою, яка проводилась за адресою: м.Антрацит, АДРЕСА_1, було виявлено порушення відповідачем вимог п.п.7,42,48 Правил користування електричною енергією для населення, яке виявилось у самовільному підключенні електропроводки до електромережі енергопостачальника з порушенням схем обліку (накид проводів на вводі у будівлю, яке представник енергопостачальника не мав можливості виявити при контрольному огляді приладу обліку електроенергії), про що був складений акт № 816668 від 17.01.2013 року.
Згідно даного акту позивачем було здійснено розрахунок завданого збитку внаслідок безоблікового користування електричною енергією відповідачем, розмір якого становить 25280 грн. 99 коп. Розмір заподіяних збитків розрахований згідно з п.3.5, 3.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Тому позивач просить стягнути з відповідача суму збитків у розмірі 25280 грн. 99 коп., а також витрати на судовий збір у розмірі 229 грн. 40 коп..
Представник позивача - Кравчук І.О., яка діє на підставі довіреності, у судовому засіданні позов підтримала з вищевикладених підстав, просить позовні вимоги задовольнити.
У судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 позов не визнав та пояснила, що будинок за адресою: АДРЕСА_1, належить його бабусі ОСОБА_2, яка померла. По цей час після смерті бабусі він право на спадщину не оформляв. Він постійно наглядає за даним будинком бабусі. Дійсно він самовільно зробив накид електропроводки будинку до електромережі, однак, це було всього дві ночі. Після цього 17 січня 2013 року контролери ТОВ «ЛЕО» виявили цей накид та склали акт про порушення у його присутності. Він підписав акт та пояснив, що накинув на ніч. Не згоден з тим, що позивач нарахував суму збитку у розмірі 25 280 грн. 99 коп., оскільки ця сума набагато завищена, так як він лише на дві ночі зробив накид. Просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, вислухавши представника позивача, відповідача, свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши, відповідно до ст.ст. 212, 213 ЦПК України докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що при проведенні 17 січня 2013 року перевірки користування електричною електроенергією за адресою: м.Антрацит, АДРЕСА_1, контролерами ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» було виявлено порушення Правил користування електричною енергією, яке виразилось у самовільному підключенню електропроводки до електромережі енергопостачальника з порушенням схем обліку ( накид проводів на вводі у будівлю, яке представник енергопостачальника не мав можливості виявити при контрольному огляді приладу обліку електрон енергії), про що останніми було складено відповідний акт № 816668 від 17.01.2013 року, у якому зазначено, що відповідач порушив п. 48 Правил користування електричною енергією, та вказано суть порушення: самовільне підключення електропроводки до електромережі енергопостачальника з порушенням схем обліку. В акті також зазначено номер приладу обліку електричної енергії споживача - № 0022349, переріз проводу кабелю - 4,0 мм кв. Даний акт підписаний трьома представниками ТОВ «ЛЕО» та відповідачем / а.с. 4/.
Право власності на будинок за адресою: м.Антрацит, АДРЕСА_1, зареєстровано за ОСОБА_2 / а.с. 25/.
З довідки депутата Б-Платівської селищної ради від 27.06.2013 року вбачається, що відповідач мешкав в цьому будинку по травень 2013 року / а.с. 26/. На ім'я відповідача відкрито особовий рахунок № НОМЕР_2 / а.с. 6-8/, що є підтвердженням фактичних правовідносин між сторонами на умовах, передбачених Законом України "Про електроенергетику" та Правилами користування електричною енергією для населення.
Відповідач у судовому засіданні визнав ту обставину, що він здійснив накид електропроводки будинку АДРЕСА_1 до електромережі.
У судовому засіданні свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5, які працюють контролерами у ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання», кожен окремо підтвердили, що 17.01.2013 року при перевірці користування електричною електроенергією за адресою: м.Антрацит, АДРЕСА_1, ними разом з контролером ОСОБА_6 було виявлено накид проводів на вводі у будинок. ОСОБА_5 зняв цей накид. Вони постукали до будинку, вийшов чоловік - відповідач ОСОБА_1 та пояснив, що господарка будинку померла, він є спадкоємцем і проживає у будинку, накид зробив, оскільки було холодно, щоб обігрітись. У його присутності було складено акт про порушення, в якому відповідач розписався та надав пояснення. Було здійснено фотознімки порушення. Також свідок ОСОБА_5 пояснив, що вони зробили замір перерізу проводу, який становив 4,0 мм, провід був мідний, ці заміри вони вказали в акті про порушення.
У судовому засіданні були досліджені надані представником позивача фотокартки від 17.01.2013 року / а.с. 39-41/, на підтвердження факту виявлення контролерами позивача самовільного підключення електропроводки до електромережі енергопостачальника з порушенням схем обліку за адресою: АДРЕСА_1. Відповідач у судовому засіданні визнав, що дійсно на фотокартках відображено його будинок та накид електропроводки, який він зробив самовільно.
Відповідно до п.37 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою КМУ від 26 липня 1999 року № 1357 енергопостачальник наділений повноваженнями щодо проведення перевірок справності приладів обліку. Він вправі знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку; встановлювати технічні засоби, які обмежують постачання електричної енергії споживачу у межах, передбачених договором, тимчасово припиняти постачання електричної енергії або відключати споживача від мережі без його згоди у випадках, передбачених Правилами; вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією.
У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у т.ч. фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника / п. 53 Правил/.
Таким чином, оскільки працівники позивача діяли у межах наданих їм повноважень, під час перевірки встановили з боку відповідача порушення правил користування електроенергією, а саме, самовільного підключення електропроводки до електромережі енергопостачальника з порушенням схем обліку, то у них були підстави для складання акту про виявлене порушення.
Вказаний акт № 816668 від 17.01.2013 року підписали три представники енергопостачальника - ТОВ «ЛЕО» та відповідач, а тому виходячи з положень п.53 Правил користування електричною енергією для населення даний акт являється дійсним.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що у судовому засіданні підтверджено факт розкрадання електричної енергії відповідачем та завданням останнім збитку позивачу.
Позивачем був зроблений розрахунок заподіяного відповідачем збитку відповідно до п.п. 48, 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26.07.1999 року № 1357, із змінами та доповненнями до них, та на підставі п.3.3, п.п.а п. 3.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ України від 4.05.2006 року № 562 зі змінами, розмір якого склав суму 25 280 грн. 99 коп., виходячи з періоду порушення з 03.06.2010 року по 17.01.2013 року, т.б. за 959 дні, та добового обсягу споживання електроенергії - 64,944 кВт, з урахуванням встановлених тарифів на електроенергію /а.с. 5, 60-61/.
Позивачем здійснений розрахунок завданого збитку за період з 03.06.2010 року, т.б. з дати останньої технічної перевірки та встановлення електролічильника № 0022349 / а.с. 6, 59/ по 17.01.2013 року ( дата виявлення та складання акту про порушення).
Згідно п.п. а п.3.3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, якщо позивач вчинив дії, які призвели до споживання не облікової електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, споживачу робиться перерахунок за спожиту електричну енергію з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію …, але не більше ніж за три роки.
Добова величина розрахункового споживання електричної енергії розрахована позивачем за відповідною формулою згідно пп. 5 п.3.1, 3.5 Методики, виходячи з поперечної площі перерізу проводу - 4 кв.мм, що зазначено в п.3 акту № 816668 від 17.01.2013 р. Згідно глави 1.3.4 -1.3.8 Правил улаштування електроустановок допустимий тривалий струм, який може протікати такою електропроводкою складає 41А.
Таким чином, позивачем здійснено розрахунок заподіяного збитку згідно вимог діючого законодавства, а саме згідно пп. 5 п.3.1, п.п.а п.3.3, 3.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
На підставі п. 48 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою КМУ від 26 липня 1999 року № 1357, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за розкрадання електричної енергії у разі споживання електричної енергії без приладів обліку.
У відповідності зі ст. 27 Закону України « Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України шкода, заподіяна майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її заподіяла.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог, а тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму заподіяних збитків у розмірі 25 280 грн. 99 коп..
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 88 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним і документально підтверджені судові витрати на судовий збір у розмірі 229 грн. 40 коп..
На підставі викладеного,
керуючись ст.ст. 10,11,60, 88, 209, 212-215 ЦПК України,
ст. 1166 ЦК України, п. п.48, 53 Правил користування електричною
енергією для населення, затверджених постановою КМУ від
26.07.1999 року № 1357, із змінами та доповненнями, суд, -
В И РІ Ш И В :
Позов ТОВ « Луганське енергетичне об'єднання» в особі Антрацитівського РЕМ до ОСОБА_1 про стягнення заподіяних збитків за актом про порушення Правил користування електричною енергією для населення - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» в особі Антрацитівського РЕМ (р/рахунок № 260393189060 у філії ЛОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 304665, код 31443937) відшкодування заподіяних збитків у розмірі 25 280 грн. 99 коп. ( двадцять п'ять тисяч двісті вісімдесят грн. 99 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» в особі Антрацитівського РЕМ ( р/рахунок № 2600518645 в ЛОД АТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 304007, код 31443937) витрати по оплаті судового збору у сумі 229 грн. 40 коп. ( двісті двадцять дев'ять грн. 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Антрацитівського
міськрайонного суду Л. П. Бабічева