Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
№ 384/930/13-ц
№пр. 2-о/384/43/2013
15 листопада 2013 року
Вільшанський районний суд
Кіровоградської області
в складі:
головуючого судді Сорокіної О.О.
при секретарі Лалаян А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Вільшанка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин між ним та його батьком ОСОБА_2 та матір’ю ОСОБА_3. Заявлені вимоги мотивовані тим, що 27 листопада 1996 року в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області померла його мати ОСОБА_3, а 19 грудня 1998 року помер батько ОСОБА_2, після смерті яких відкрилася спадщина. Заявник являючись спадкоємцем за законом після смерті батьків виявив невідповідність в зазначені їх прізвищ у свідоцтві про його народження, де їх прізвища зазначені «Німеровські», крім того неправильно записано по батькові матері, де значиться «Євментіївна». Заявник вказує, що виявлені невідповідності в документах позбавляють його можливості встановити факт родинних відносин між ним та його батьками, який в іншому порядку, окрім як судового, встановити неможливо. У зв'язку з наведеним заявник просить встановити факт родинних відносин між ним та його батьком ОСОБА_2, який помер 19 грудня 1998 року в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області та матір’ю ОСОБА_3, яка померла 27 листопада 1996 року в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області, які доводяться йому рідними відповідно батьком та матір’ю.
Заявник в судовому засіданні вимоги викладені в заяві підтримав повністю, просив встановити факт родинних відносин між ним та його батьком ОСОБА_2 та матір’ю ОСОБА_3.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти задоволення заяви про встановлення факту родинних відносин.
Заслухавши пояснення заявника та покази свідків, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо. Докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб); довідки органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану; пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.
Згідно повідомлення державного нотаріуса Вільшанського районного нотаріального округу Кіровоградської області заявнику запропоновано звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин з спадкодавцем ОСОБА_2, який помер 19 грудня 1998 року, оскільки у поданому заявника свідоцтві про народження його прізвище та прізвище батька записане «Німеровський», що не співпадає з прізвищем спадкодавця «Немировський» (а.с. 11).
Таким чином, заявник скористався своїм правом на звернення до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин та надав про це відповідні докази.
Так, виникнення особистих і майнових прав громадян, їх зміну і припинення закон завжди пов'язує з настанням чи зміною певних обставин, тобто з юридичними фактами. У більшості випадків вони підтверджуються різними свідоцтвами, довідками та іншими документами, що видаються громадянам в адміністративному порядку. Проте не завжди заінтересована особа має можливість довести документально, що той чи інший факт мав місце (неможливість поновлення втраченого документа або виправлення наявних у ньому помилок тощо). Тому в певних випадках допускається судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Крім того, у п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" № 5 від 31.03.1995 року зазначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
В судовому засіданні встановлено, що заявник народився 22 серпня 1956 року в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області, про що свідчить копія свідоцтва про народження серії І-ОЛ №082977, виданого 2 вересня 2002 року Березовобалківською сільською радою Вільшанського району Кіровоградської області (а.с. 5). У вищевказаному свідоцтві про народження батьками заявника зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії 1-ОЛ №183184, виданого 28 жовтня 2003 року, ОСОБА_2 помер 19 грудня 1998 року в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області (а.с. 6).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії І-ОЛ №080397, виданого 28 листопада 1996 року, ОСОБА_3 померла 27 листопада 1996 року в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області (а.с. 7).
Копії з погосподарських книг Березовобалківської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області по особовому рахунку №594 за 1971-1973 роки і №533 за 1967-1969 роки підтверджують факт родинних відносин між заявником та його померлими батьками (а.с.9-10).
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_6 суду показала, що з 1980 року працювала вчителем Березовобалківської ЗОШ Вільшанського району Кіровоградської області, на даний час працює секретарем Березовобалківської сільської ради. Добре знає заявника, оскільки навчала його сина у школі та знала його покійних батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які проживали в ІНФОРМАЦІЯ_1
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_7 суду показала, що добре знає заявника та знала його покійних батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, оскільки її батьки проживали з ними на одній вулиці в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області.
У суду немає підстав ставити під сумнів показання свідків і таких доказів суду не надано.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту родинних відносин, оскільки суд приходить до висновку та вважає, що заявник доводився рідним сином ОСОБА_2, який помер 19 грудня 1998 року та ОСОБА_3, яка померла 27 листопада 1996 року.
Цей факт має юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки. Підтвердження даного факту необхідне заявнику для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.234, 256, 257, 259 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та померлим 19 грудня 1998 року в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області ОСОБА_2, який доводився йому батьком.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та померлою 27 листопада 1996 року в с. Березова Балка Вільшанського району Кіровоградської області ОСОБА_3, яка доводилась йому матір’ю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через Вільшанський районний суд Кіровоградської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя