Дата документу Справа №
Апеляційний суд Запорізької області
судова палата з розгляду цивільних справ
________
Україна, 69005,м.Запоріжжя, пр.Леніна,162
Суддя 1-ї інстанції Зимогляд В.В. Суддя доповідач Бондар М.С
Є.у.№320/3495/13-ц
19 листопада 2013 року Справа № 22ц-778/4730/13
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
Коллегія судової палаті з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючий - суддя: Бондар М.С., судді: Подліянова Г.С., Дашковська А.В.
секретар - Волчанова І.М.
при участі: прокурора - адвоката -
____________________________________________________________________________________________
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за
апеляційними скаргами ОСОБА_4 та Громадської організації "Добробут" на рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 07 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Громадської організації "Добробут" про визнання дій про відключення від електромережі незаконними й стягнення моральної шкоди та за вимогами Громадської організації "Добробут" до ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за утримання кімнат в гуртожитку і комунальних послуг, -
в с т а н о в и л а :
У березні 2013 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Громадської організації "Добробут" (далі-Організація) про визнання дій незаконними та компенсації моральної шкоди, посилаючись на те, що вона та її сім"я: чоловік ОСОБА_3, донька ОСОБА_2 на підставі спеціального ордеру користуються кімнатами 417,418,419,420 в гуртожитку Громадської організації "Добробут" по АДРЕСА_1 у м.Мелітополі. 06 лютого 2013 року, без попередження, відповідач відключив їх житлові приміщення від електромережі. Внаслідок такої противоправної поведінки відповідача не могла готовити їжу, користуватися іншими благами пов'язаними з послугами електропостачання, що загалом привело до загальнолюдських втрат немайнового характеру. Тому просила до відшкодування 2000 грн..
Громадська організація "Добробут" заявила у цій справі самостійні вимоги про стягнення заборгованості за утримання кімнат в гуртожитку і боргу з комунальних послуг, стверджуючи, що організація є власником гуртожитку в якому проживають ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2. Оскільки відповідачі не сплачували необхідні житлово-комунальні платежі утворився борг на суму 12 553 грн. 98 коп., включаючи суми виконавчого збору сплачені державній виконавчій службі та додаткові витрати у сумі - 2824 грн. 40 коп.. Окрім того, організація вважає за можливим присудження з відповідачів і моральної шкоди у сумі 10 000 грн.з підстав ст.23 ЦК.
Рішенням Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 07 серпня 2013 року заявлені сторонами вимоги відхилені.
В апеляційній скарзі ОСОБА_4 і Громадська організація "Добробуд" бажали скасувати судове рішення і задовольнити їх заявлені позови, оскільки на їх думку, суд неправильно з'ясував обставини справи та неправильно визначився з нормами матеріального права.
Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, колегія суддів судової палаті з цивільних справ апеляційного суду дійшла до висновку, що скарги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.309 ЦПК суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції і ухвалює нове рішення в зв'язку з неправильним застосуванням судом норм матеріального права та невідповідності висновків суду обставинам справи.
Із матеріалів вбачається наступне.
Громадська організація "Добробут" є власником будівлі гуртожитку по АДРЕСА_1 у м.Мелітополі (т-1 а.с.70,145).
Сім'я ОСОБА_4, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на підставі ордеру, виданого виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради, від 28.10.2009 року користується кімнатами № 417,418,419,420 зазначеного гуртожитку і є споживачами житлово-комунальних послуг, які надає Громадська організація "Добробут" (т-1 а.с.11,12,145,147).
Електропостачання в гуртожиток здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії укладеного між Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" (Постачальник) та Громадською організацією "Добробут" (Споживач) (т-1 а.с 205).
За умовами згаданого договору оплату електричної енергії проводить Споживач, тобто Громадська організацієя "Добробут" (п.1 Договору).
Облік спожитої енергії здійснюється приладом обліку Споживача (п.7.1,7.5 Договору).
Із договору також слідує, що сторони улагодили відносини з субспоживачами (мешканцями гуртожитку).
Так, п.8.1.6 Договору передбачено, що у разі заборгованості за спожиту електричну енергію Громадська організація має право на відключення Боржника від електромережі.
При прийнятті рішення про відключення помешкання позивача від енергопостачання, відповідач керувався рішенням загальних зборів про відключення боржників від електромережі та наявним у позивача боргом з цих послуг у сумі 2 613 грн. 74 коп. (т.-1 а.с.52,52,72).
Права мешканців гуртожитків як споживачів електричної енергії регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги Законом України "Про електроенергетику, Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. N 1357.
Згідно п.35 Правил споживач може бути відключений від електропостачання, у разі порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному пунктом 27 цих Правил.
Отже, умовами для прийняття рішення у відповідності до п.35 правил є існування заборгованості та дотримання спеціальної процедури повідомлення про прийняте рішення окресленої Правилами.
Здійснення відключення має бути проведено за процедурою, яка вимагає протягом 10 днів після терміну, зазначеного у договорі чи платіжному документі, та неотримання енергопостачальником повідомлення про оплату на 20 день споживачу надсилається попередження про відключення електричної енергії. І тільки у разі несплати за спожиту електричну енергію на 30 день після отримання споживачем попередження енергопостачальник має право відключити споживача від електричної мережі.
Відповідач не довів, що до 06.02.2013 року, він дотримався наведеного порядку. У матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про попередження позивача про відключення від електричної мережі.
У цьому зв'язку, суд приходить до висновку про те, що дії Громадської організації щодо відключення помешкання позивача від електропостачання не відповідали вимогам закону, а тому вимоги про порушення прав споживача мають бути задоволені.
Згідно з п.5 ст.4 Закону України "Про захист прав споживачів" в редакції закону станом на день відключення електроенергії споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України "Про захист прав споживачів" та п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 квітня 1996 року № 5 "Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів" при задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Відповідно до п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" спори про відшкодування завданої фізичній чи юридичній особі моральної шкоди розглядаються, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або випливає з її положень; у випадках, передбачених законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди; при порушенні зобов'язань, які підпадають під дію Закону України "Про захист прав споживачів" чи інших законів, що регулюють такі зобов'язання і передбачають відшкодування моральної шкоди.
Позивач твердив, що внаслідок відключення помешкання від електроенергії він був позбавлений можливості користуватися побутовими приладами та змушений був змінювати звичний спосіб життя.
Суд погоджується з тим, що у зв'язку з відсутністю електроенергії позивач був позбавлений можливості нормальної реалізації як особистих загальнолюдських так і у сфері сімейних життєвих потреб, що загалом привело до втрат немайнового характеру.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
З урахуванням характеру вимушених емоціональних змін у житті позивача, зусилля на відновлення попереднього буденного стану суд вважає, що достатньою компенсацією для відшкодування моральної шкоди буде - 500 грн..
Що стосується заявлених у цій справі вимог Громадської організації "Добробут" про стягнення заборгованості з комунальних послуг.
Як раніше, суд зазначав громадська організація "Добробут" є власником й балансоутримувачем гуртожитку в якому мешкають відповідачі: ОСОБА_4, ОСОБА_3 та ОСОБА_2, які поселилися до гуртожитку на підставі спеціального ордеру і на цей час користуються чотирма кімнатами.
Житлові відносини регулюються Житловим кодексом України (ст.3 ЖК).
Порядок користування житловою площею в гуртожитках визначається Примірним положенням про гуртожитки та Правилами користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків (ст.130,131 ЖК).
Спеціальний ордер, який видається в порядку, передбаченому ст.129 Житлового кодексу УРСР свідчить про фактичне укладення договору найму житла у гуртожитку незалежно від форми власності.
Отже, відносини, які складаються між мешканцем гуртожитку і його володільцем, є договірними і відносяться до різновиду договору найму жилого приміщення.
Умови надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами також їхні права та обов'язки визначаються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Згідно зі 46 ЖК,ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п.7 Правил, п.20 Положення, особи, які проживають у гуртожитку, зобов'язані своєчасно вносити плату за житло.
У п.34 Положення визначено, що оплата комунальних послуг особами, які проживають у гуртожитку, здійснюється згідно з тарифами, встановленими для відповідного населеного пункту.
Статтею 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої групи (п.1 та 2 ч.1 ст. 14 Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Формування тарифів і їх складові були предметом двох перевірок Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області.
Порушень законодавства при розрахунку розміру плати за послуги утримання гуртожитку Інспекцією не встановлено (т-1 а.с.101,103).
Із матеріалів справи слідує і встановлено судом, що відповідачі не своєчасно вносили плату за користування житловими приміщеннями, у зв'язку з чим, станом на квітень 2013 року виникла заборгованість на загальну суму 11 821 грн. 49 коп. (т-1 а.с.191).
Розрахунки боргу перевірялися і звірялися з документами, квитанціями про оплату, які надавав відповідач. З приводу врегулювання розбіжностей складалася комісія і її акти вказують на наявність згаданої суми боргу (т-1 а.с.189,190).
Суми нарахованого боргу належними розрахунками відповідачами не спростовані.
За змістом ст.64 ЖК наймач житлового приміщення та члени його сім"ї несуть відповідальність за зобов'язаннями.
Електрична енергія до гуртожитку доставляється ВАТ "Запоріжжябленерго" на підставі договору укладеного з Громадським об'єднанням.
Відносини між юридичними особами - споживачем та постачальником електричної енергії регламентуються "Правилами користування електричною енергією" (далі-Правила).
Згідно з Правилами, споживач (власник гуртожитку) сплачує постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії відповідно до показів засобу обліку, встановленого на межі балансової належності на підставі договору про постачання електричної енергії.
Відповідно до підпункту 2 пункту 11.2 Правил, на споживача покладено обов'язок оплачувати обсяги електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та погоджених споживачем актів про порушення Правил та умов договору.
Тобто, обов'язок з оплати електричної енергії, яку постачає постачальник електричної енергії для потреб гуртожитку, несе власник гуртожитку. Порядок розрахунків між споживачем таенергопостачальником здійснюється з дотриманням вимог розділу 7 Правил.
За правовими приписами нормативно-правових актів та цивільного законодавства, розрахунки мешканців будинку за спожиту електричну енергію здійснюються безпосередньо з власником будинку.
Розрахунки за використану електроенергію здійснюються між юридичними особами - власником будинку та енергопостачальником.
Власник будинку - юридична особа укладає договір про постачання електричної енергії з енергопостачальником та сплачує за електричну енергію, спожиту мешканцями будинку, за показами загальнобудинкового приладу обліку.
ОСОБА_4 стверджує, що вона здійснювала прямі розрахунки з енергопостачальником за показами індивідуального лічильника встановленого у їх помешканні.
Проте, у своєму листі Національної комісії регулювання електроенергетики України від 16 вересня 2004 року № 04-39-09/4134 описано, що переведення мешканців гуртожитку на прямі розрахунки з енергопостачальником за показами індивідуальних приладів обліку, встановлених у кімнатах, можливе лише за умови набуття гуртожитком статусу житлового будинку та приведення розрахункових засобів обліку (лічильників) споживачів у відповідність до вимог технічних умов.
Технічні умови - документ, що видається споживачу енергопостачальником і містить перелік технічних вимог, які необхідно виконати для приєднання електроустановок нового споживача (п.2 Правил)
Прилади обліку електричної енергії мають бути придбані, встановлені, підключені енергопостачальником, а їх вартість та вартість послуг з встановлення оплачена (п.8 Правил).
Саме такої процедури споживач не дотримався, а тому посилання на заявку на переобладнання вводу електроенергії на індивідуальне споживання елекроенергії, яка не містить всіх необхідних реквізитів(як-то підписів, печаток), не є виправданими.
Істотним є і те, що загальний засіб обліку, спожитої електроенергії усіма мешканцями гуртожитку, враховує витрати електричної енергії в елементах мереж (нагрів елементів мереж, контактних з'єднань тощо), споживання електричної енергії на загальні потреби гуртожитку (освітлення двору та сходових клітин, роботу насосів тощо).
В такому разі, позиція споживача про індивідуальні розрахунки з постачальником е хибною.
Довідки про сплату коштів за спожиту електроенергію напряму до каси електропостачальника не свідчать про сплату послуги в повному обсязі(а.с.109-116).
Розрахунків, які б достеменно вказували на відсутність боргу за оплату електропостачання ОСОБА_4 не надала.
За таких умов, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог в цій частині.
Водночас, до вимог про стягнення заборгованості за утримання кімнат в гуртожитку і комунальних послуг включені суми на відшкодування виконавчого збору та моральних збитків. Однак, такі вимоги є неприйнятними, оскільки вони не диктуються законом.
Це власне говорить про те, що за підставами зазначеними в позовній заяві Громадської організації вимоги можуть бути задоволені частково.
Виходячи з наведеного, ухвалене рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового.
Керуючись ст.307,309,313,314,316,317 ЦПК України, судова колегія, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 та апеляційну скаргу Громадської організації "Добробут" задовольнити частково.
Рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 07 серпня 2013 року у цій справі скасувати та ухвалити нове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати дії Громадського об'єднання "Добробут" щодо відключення помешкання ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3 від електромережі незаконними та зобов'язати Громадське об'єднання "Добробут" відновити електропостачання до кімнат № 417,418,419,420 в гуртожитку Громадської організації "Добробут" по АДРЕСА_1 у м.Мелітополі.
Стягнути з Громадської організації "Добробут" на користь ОСОБА_4 моральну шкоду у розмірі 500 грн..
Стягнути з Громадської організації "Добробут" на користь ОСОБА_4 судові витрати у розмірі 5 грн..
Заявлені вимоги Громадської організації "Добробут" задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2 на користь Громадської організації "Добробут" заборгованість за утримання кімнат в гуртожитку і комунальних послуг у сумі - 11 821 грн. 49 коп..
Стягнути з ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2 на користь Громадської організації "Добробут" судові витрати, з кожного, по 39 грн. 40 коп..
Рішення судової колегії може бути оскаржене безпосередньо до Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: Судді:
- Номер: 6/320/47/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 320/3495/13-ц
- Суд: Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
- Суддя: Бондар М.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.03.2017
- Дата етапу: 16.05.2017
- Номер: 2-во/320/103/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 320/3495/13-ц
- Суд: Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
- Суддя: Бондар М.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.09.2017
- Дата етапу: 29.11.2017