Справа № 429/2330/13-ц
Номер провадження 2/429/911/13
РІШЕННЯ
Іменем України
19 листопада 2013 року Слов'яносербський районний суд Луганської області
у складі:
головуючого судді Скворцової В.Г.,
при секретарі Скориковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні Слов'яносербського районного суду Луганської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1, представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання договору купівлі-продажу дійсним і права власності
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах позивача ОСОБА_1 із позовною заявою, в обґрунтування якої зазначає, що між позивачкою ОСОБА_1 та відповідачем ОСОБА_3 був укладений письмовий договір купівлі-продажу житлового будинку та присадибної земельної ділянки з господарськими й побутовими будівлями та спорудами, розташованими за адресою: Луганська область, Слов'яносербський район, село Новодачне, вулиця Проїзна, будинок № 22, яка належить останньому на праві приватної власності. Відповідно до договору, гроші в сумі 30 000 грн. ОСОБА_1 передала відповідачу, який написав відповідну розписку.
Згідно умов даного договору відповідач ОСОБА_3 зобов'язаний був нотаріально його оформити до 12.04.2008 року, проте оформлення не здійснив. На звернення ОСОБА_1 про нотаріальне оформлення житлового будинку земельної ділянки відповідач відмовляється, мотивуючи тим, що він проживає в іншому місті, та не може з’явитися до нотаріуса.
Оскільки позивачка ОСОБА_1 вважає свої права порушеними, вона просить суд визнати договір купівлі-продажу житлового будинку № 22 по вул. Проїзжа села Новодачне, Слов'яносербського району Луганської області із присадибною ділянкою й господарськими й побутовими будівлями і спорудженнями, укладений 12.02.2008 р. між нею та відповідачем дійсним та визнати за нею право власності на житловий будинок, земельну ділянку, господарські й побутові будівлі й спорудження, розташовані за адресою: Луганська область, Слов'яносербський район, село Новодачне, вулиця Проїзжа, будинок № 22.
Представник позивача ОСОБА_2 у судовому засідання позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити, посилаючись на підстави зазначені у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні не з’явився. Надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Позов визнав у повному обсязі, вважає можливим задовольнити позовні вимоги позивача.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Згідно договору купівлі продажу від 02.08.2001 року, посвідченого приватним нотаріусом Слов'яносербського районного нотаріального округу Луганської області житловий будинок з прилягаючими надвірними побудовами, що розташований в селі Новодачне, вул. Проїзжа, 22 Слов'яносербського району Луганської області, на земельній ділянці норма якої не встановлена та буде встановлена під час видачі державного акту належить ОСОБА_3, та зареєстроване у Слов'яносербському районному бюро технічної інвентаризації за № 2177 від 03.09.2001 року на ім’я ОСОБА_3.
Відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна від 12.02.2008 р. ОСОБА_3 зобов'язався передати у власність, а позивачка прийняти та оплатити за житловий будинок з прилягаючими надвірними побудовами, що розташований в селі Новодачне, вул. Проїзжа, 22 Слов'яносербського району Луганської області, яка складається з:
А-1 – житлового будинку мергель, житловою площею – 12.20 кв.м: Б-сарай мергель; №1 – ворота метал.; № 2 – паркан дерев’яний, на земельній ділянці норма якої не встановлена та буде визначена під час видачі державного акту. Відповідно п. 2 договору, цей продаж здійснюється за 30 000 гривень.
Згідно розписки від 12.02.2008 р., відповідач ОСОБА_3 отримав від позивачки в рахунок оплати за договором купівлі-продажу домоволодіння за адресою: Луганська область, Слов'яносербський район, село Новодачне, вул. Проїзжа, буд. 22, грошову суму в розмірі 30 000 грн.
Згідно ст. 209 ЦК України, правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Відповідно ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Згідно ст. 640 ч. 3 ЦК України, договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.
Відповідно положень ч. 1 ст. 220 ЦК України, у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Частина 2 ст. 220 ЦК України передбачає, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Таким чином, закон надає суду право визнавати дійсним договір, який через недодержання сторонами вимог закону про його нотаріальне посвідчення є нікчемним.
Правила ст. 220 ЦК України щодо можливості визнання договору купівлі-продажу дійсним не поширюється на договори купівлі-продажу, предметом яких є земельна ділянка, єдиний майновий комплекс, житловий будинок (квартира) або інше нерухоме майно, оскільки такий правочин підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Це пов'язано із тим, що момент вчинення такого правочину, відповідно до положень ст. ст. 210, 640 ЦК України пов'язується з державною реєстрацією, тому правочин є неукладеним і таким, що не породжує для сторін прав та обов'язків. У зв'язку з цим, не будучи укладеним, договір не може бути визнаний судом дійсним на підставі ст. 220 ЦК України.
Пунктами 5,6 Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 671, передбачено, що державній реєстрації підлягають договори купівлі-продажу, міни земельної ділянки або іншого нерухомого майна; державна реєстрація правочинів проводиться шляхом внесення нотаріусом запису до Державного реєстру правочинів одночасно з його нотаріальним посвідченням.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає в позові відмовити за необґрунтованістю.
На підставі ст. ст. 209, 586, 657, 640 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215, 218, ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1, представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання договору купівлі-продажу дійсним і права власності - відмовити у повному обсязі.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Луганської області через Слов'яносербський районний суд Луганської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.Г. Скворцова