Судове рішення #33468371

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________________________

Провадження № 22-ц-/790/7350/13 Головуючий 1 інстанції - Омельченко К.О.

Справа № 2/638/798/13 Доповідач - Пономаренко Ю.А.


У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2013 року

Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого- Пономаренко Ю.А.,

суддів - Черкасова В.В., Кукліної Н.О.

при секретарі - Соколовій А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» на рішення Дзержинського районного суду м Харкова від 07 жовтня 2013 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» про стягнення заборгованості за договором,-

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПРИВАТБАНК» про стягнення заборгованості за відсотками, в якій зазначає, що є спадкоємцем після смерті свого батька ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. За життя батька, між ним та відповідачем був 15 грудня 2010 року укладений договір банківського вкладу, відповідно до якого батько передав банку грошові кошти в сумі 120 000 грн. на депозит з виплатою 16% річних за вкладом. Також батьком було надане заповідальне розпорядження на ім'я позивачки. Позивачка зверталася до банку після смерті батька щодо повернення їй вкладу з нарахованими відсотками. 24.07.2012 року та 10.08.2012 року банк повернув грошові кошти в сумі 118478, 13 грн., 1728,45 грн. та 683, 84 грн. Банк користувався грошима з грудня 2011 року по серпень 2012 року, проте відсотки за весь час користування коштами виплачені не були, внаслідок чого просить стягнути недосплачені відсотки за користування коштами в сумі 11477, 30 грн.

Рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 10 жовтня 2013 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПРИВАТБАНК» на користь ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 11477, 30 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, апелянт - ПАТ КБ «ПРИВТБАНК» подало апеляційну скаргу, в якій вказало, що з рішенням суду 1 інстанції не згідно повністю, вважає, що воно винесено з порушенням норм процесуального та матеріального права та невідповідності висновків суду обставинам справи.

Просило скасувати рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, а також стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» судові витрати по справі.

Вислухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до ст.303 ЦПК України апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Суд 1 інстанції, задовольняючи позовні вимоги, обгрунтовано виходив з того, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини й не припинилися внаслідок його смерті, у тому числі право на вклад у банку. Хоча правоздатність спадкодавця припинилася у зв'язку з його смертю, зобов'язання банку перед його спадкоємцями за договором банківського вкладу не припинилося, оскільки відповідач продовжував користуватися коштами.

Такі висновки суду є правильними, обґрунтованими та відповідають матеріалам справи та нормам діючого законодавства й узгоджуються з ухвалами судів касаційної інстанції.

Матеріали справи містять дані про те, що спадщину після смерті ОСОБА_2, який 15.12.2010 року уклав з банком ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» був укладений договір банківського вкладу «Стандарт», згідно з умовами якого ОСОБА_2 було передано банку 120 000 грн. пі 16% річних на строк 12 місяців, прийняла його дочка ОСОБА_1 24.07.2012 р. та 10.08.2012 р. ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» здійснило виплату суми вкладу спадкоємцю вкладника в сумі 118478, 13 грн., 1728,45 грн. та 683, 84 грн. Банк користувався грошима з грудня 2011 року по серпень 2012 року, проте відсотки за весь час користування коштами виплачені не були, внаслідок чого просить стягнути недосплачені відсотки за користування коштами в сумі 11477,30 грн.

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.ст. 1216, 1218 ЦК України)

Відповідно до ст..608 ЦК України зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою. Зобов'язання припиняється смертю кредитора, якщо воно є нерозривно пов'язаним з особою кредитора.

Згідно зі ст..1219 ЦК України до складу спадщини не входять права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права, право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами, право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншими ушкодженнями здоров'я, право на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.

Згідно зі ст.. 1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Відповідно до ч.5 ст. 1061 ЦК України проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.

Тобто сторонами правовідносин за договором банківського вкладу є банк (боржник) і вкладник (кредитор). Оскільки зобов'язання банку виплачувати проценти на суму вкладу не пов'язане з особою вкладника, у зв'язку зі смертю вкладника (кредитора) таке зобов'язання не припиняється. До спадкоємців вкладника переходить право на вклад у банку та проценти, нараховані на суму вкладу до дня фактичного повернення коштів.

Згідно ст.360-7 ЦПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України, а саме в даному випадку у відповідності з постановою ВСУ від 04 вересня 2013 року № 6-67цс13.

Таким чином, судова колегія погоджується з висновком суду 1 інстанції про те, що виконання банком зобов'язань виплачувати вкладникові проценти на суму вкладу не пов'язане з особою останнього, а тому не припиняється внаслідок смерті вкладника та входить до складу спадщини, а тому є правові підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.308 ЦПК України, суд апеляційної інстанції відхиляє апеляційну скаргу, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

При такому положенні, судова колегія вважає, що суд повно та всебічно дослідив усі обставини по справі, дав їм належну оцінку і постановив законне та обґрунтоване рішення з додержанням вимог матеріального та процесуального закону. Доводи апеляційної скарги висновки суду не спростовують.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 303, 304, п.1ч.1ст. 307, 308, 313, 314, 315, 317, 319, 324 ЦПК України, судова колегія, -


У Х В А Л И Л А :


Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» відхилити.

Рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 07 жовтня 2013 року залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили негайно з моменту проголошення.

Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.


Головуючий:


Судді:















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація