АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 11-кп/793/193/13 Головуючий по 1 інстанції
Категорія: ст.190 ч.1, ст.358 ч.3 КК України Савранський О.А.
Доповідач в апеляційній інстанції Тапал Г.К.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" листопада 2013 р. Колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Тапала Г.К.
суддів Шкреби Р.Д., Неділька М.І.
секретаря Бєлан О.В.
за участю прокурора Білика О.П.
представника
цивільного позивача ОСОБА_3
розглянула у відкритому судовому засіданні у м.Черкаси апеляційну скаргу обвинуваченого ОСОБА_4 на вирок Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 7 червня 2013 року, яким
ОСОБА_4,
ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець і мешканець
АДРЕСА_1,
раніше не судимий,
засуджений за ч.1 ст.190 КК України на 3 роки обмеження волі;
за ч.3 ст.358 КК України на 1 рік 3 місяці обмеження волі.
На підставі ч.1 ст.70 КК України остаточно призначено покарання - 3 роки обмеження волі.
На підставі ст.75 КК України ОСОБА_4 звільнений від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік 6 місяців.
На підставі п.п.2,3,4 ч.1 ст.76 КК України на ОСОБА_4 покладено обов'язок не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання, роботи або навчання та періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.
Позов Управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області задоволений повністю, стягнуто з ОСОБА_4 на користь Управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області матеріальну шкоду, завдану злочином в сумі 22940,45 грн.
Вирішені питання про речові докази.
ОСОБА_4 засуджений за те, що він у період з 2004 року біля Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України, що знаходиться по вул. І.Мазепи,1 в м.Києві від невстановленої в ході досудового розслідування особи отримав довідку, виготовлену від імені працівників Галузевого Державного архіву міністерства оборони України за № 12560 від 22 грудня 2004 року про те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 14 травня по 05 жовтня 1987 року, перебуваючи на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків ЧАЕС у військовій частині з дислокацією в с. Оране Іванківського району Київської області, яке згідно переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення, не входить до населених пунктів зони відчуження, виїздів у зону радіоактивного забруднення не здійснював, умисно, з метою отримання пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, 28 лютого 2011 року надав до управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області підроблену довідку Галузевого Державного архіву міністерства оборони України № 12560 від 22 грудня 2004 року, де зазначено його виїзди в зони відчуження в м.Чорнобиль Київської області та отриману дозу опромінення в 1987 році, що не відповідало дійсності. Свідомо використавши підроблену довідку у своїх потребах, на підставі якої було призначено пенсію по інвалідності зі щомісячною виплатою, ОСОБА_4 отримав виплату грошових коштів на загальну суму 22940,45 грн., здійснивши таким чином свідоме використання завідомо підробленого документа.
Крім того, обвинувачений, маючи корисливий мотив, з метою заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме коштами управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області, 28 лютого 2011 року подав до даного управління підроблену довідку з Галузевого Державного архіву міністерства оборони України № 12560 від 22 грудня 2004 року, в якій зазначено дні його виїзду в м.Чорнобиль Київської області та отриману дозу опромінення в 1987 році, що не відповідало дійсності. Подана підроблена довідка надала йому право на нарахування і отримання пенсії по групі інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи зі щомісячною виплатою, починаючи з 20 грудня 2010 року, та шляхом шахрайства, що виразилось в поданні до державної установи підробленої довідки та в отриманні незаконно нарахованої пенсії, ОСОБА_4 заволодів станом на 31 грудня 2012 року бюджетними коштами в сумі 22940,45 грн., чим спричинив інтересам держави в особі Пенсійного фонду України матеріальної шкоди.
Обвинувачений ОСОБА_4 подав апеляційну скаргу, в якій просить вирок скасувати і призначити новий розгляд у суді першої інстанції через однобічність і неповноту досудового та судового розгляду, невідповідність висновків суду, викладених в судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження. Вказує, що судом не був допитаний свідок ОСОБА_5, який передав йому у 2003 році довідку Галузевого архіву МО України, яка не містить даних про ліквідацію ОСОБА_4 наслідків аварії на ЧАЕС, а у 2004 році отримана ним довідка №12560 від 22.12.2010 року, виявилася підробною. Про те, що довідка підробна, йому не було відомо, оскільки він отримав її від посадової особи - працівника Галузевого архіву МО України. У зазначений в довідці час - з 14 травня по 05 жовтня 1987 року неодноразово перебував у м.Чорнобиль, де виконував покладені обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також суд не взяв до уваги те, що він і після закінчення військових зборів перебував у зоні відчуження, про що свідчать записи у його військовому квитку, копія якого є у матеріалах справи. Також ні на досудовому слідстві, ні під час судового розгляду не був допитаний у якості свідка майор ОСОБА_10, який був відряджений у Чорнобильську зону і керував довіреною йому частиною з липня 1987 року до часу закінчення військових зборів, у яких він - ОСОБА_4, брав участь. Суд не взяв до уваги показання свідка ОСОБА_6 про те, що він неодноразово в період з 13.05. по 05.10.1987 року виїжджав до зони відчуження, де виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтвердив свідок ОСОБА_7 Це підтверджується і довідкою № 94 від 17.09.2012 року військового комісара Корсунь-Шевченківського району, яка є у матеріалах справи. Суд об'єктивно не оцінив того, що відповідно до рішення Черкаської медико-соціальної експертизи № 2 від 20.12.2010 року він є інвалідом 3 групи захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби у зв'язку з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Заслухавши доповідь судді, доводи обвинуваченого та його захисника ОСОБА_8, які підтримали апеляцію, доводи представника цивільного позивача - управління пенсійного фонду, яка заперечувала проти апеляційної скарги, доводи прокурора, який вважав вирок законним і обґрунтованим, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Висновок місцевого суду про доведеність винуватості обвинуваченого ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.190, ч.3 ст. 358 КК України за обставин, викладених у вироку, відповідає фактичним обставинам справи, підтверджується дослідженнями в судовому засіданні та викладеними у вироку доказами, є законним і обґрунтованим.
Із матеріалів справи вбачається, що підставою для призначення ОСОБА_4 пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи стала довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 12560 від 22.12.2004 року, в якій зазначені дні його виїзду (відряджень) в м. Чорнобиль, дислокація військової частини с. Оране та отримана доза опромінення 6 (т.1 а.с. 12,14, 17).
Проте, відповідно до листа вище зазначеного Архіву від 15.05.2012 року № 75964 вказана довідка є підробленою, в архіві не виконувалась (т.1 а.с. 16).
Згідно дублікату довідки № 10318 від 30.09.2003 року по архівних документах військової частини Чорнобильська КЕЧ району ОСОБА_4 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 14.05.1987 р. по 05.10.1987 р. із дислокацією частини в с. Оране, проте виїзди в зони (на об'єкти, населені пункти) не відмічені, отримана доза опромінення становить нуль (т.1 а.с. 152.). Архів підтвердив достовірність саме цієї довідки.
Зазначена довідка без вказівок на виїзди в зони радіоактивного забруднення, за відсутності радіоактивного опромінення не є підставою для призначення пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Права на пенсію за віком ОСОБА_4 не мав (т.1 а.с. 36).
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51 село Оране не відносилось до населених пунктів Зони відчуження (т.2 а.с. 17).
Архівна довідка № 12560 від 22.12.2004р. підписана ОСОБА_9. Проте відповідно до висновку судово-почеркознавчої експертизи від 11.01.2013 року підпис від імені ОСОБА_9 виконаний вірогідно іншою особою (т.2 а.с. 19-22).
Виїзди ОСОБА_4 в зону відчуження та отримання ним дози опромінення не підтверджені архівними даними Чорнобильської КЕЧ району.
ОСОБА_4 в судовому засіданні місцевого суду та в апеляційному суді пояснив, що вказану архівну довідку він отримав біля архіву за грошову винагороду від невідомого чоловіка, якому надав дані зі свого військового квитка, оскільки в архів була велика черга.
Наведені докази в їх сукупності повністю спростовують доводи апеляції.
Вчинення ОСОБА_4 злочину повністю доведено в суді першої інстанції, його дії правильно кваліфіковані по ст. 190 ч.1, ст. 358 ч.3 КК України.
Призначене ОСОБА_4 покарання відповідає вимогам ст. 65 КК України.
Підстав для скасування вироку колегія суддів на вбачає.
Керуючись ст.ст. 405, 407 КПК України, колегія суддів , -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а вирок Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 7 червня 2013 року відносно ОСОБА_4 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом трьох місяців з дня її проголошення.
Головуючий - підпис
Судді - підписи
З оригіналом згідно:
Суддя Г.К. Тапал