Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про розстрочення виконання рішення суду
13 листопада 2013 року Справа № 2а/0570/22022/2011
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волгіної Н.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду заяву Державного підприємства "Макіїввугіля" про розстрочення виконання судового рішення по справі № 2а/0570/22022/2011 за позовом управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області до Державного підприємства "Макіїввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Ясинівська-Глибока" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 684 860,37 грн,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області до Державного підприємства "Макіїввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Ясинівська-Глибока" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 684 860,37 грн задоволено (а.с. 53-55).
6 листопада 2013 року через канцелярію суду надійшла заява Державного підприємства «Макіїввугіля» про розстрочення виконання судового рішення від 8 грудня 2011 року по справі № 2а/0570/22022/2011, шляхом розстрочення його виконання строком на п'ять років. В обґрунтування заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення Державним підприємством «Макіїввугілля» зазначено наступне.
На час звернення до суду із вказаною заявою Державне підприємство «Макіїввугілля» не має можливості сплатити вказані суми у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем. Станом на 1 січня 2011 року до складу Державного підприємства «Макіїввугілля» входило 9 шахт з загальним видобутком на рік 2 875 230 тис грн, відповідно, фінансовий результат діяльності підприємства на рік складав 984 634,4 тис грн при плані реалізації 1 186 760 тис грн (83% або 202 123,6 тис грн), а за місяць - 73 850,2 тис грн (72,8% - 27 599,80 тис грн). В порівнянні з минулим роком видобуток вугілля знизився на 585,10 тис. тонн або на 39%. Середньодобовий видобуток знизився на 3 423 тонни в порівнянні із планом. Зольність вугілля, що видобувається, зменшилася у порівнянні з минулим роком на 1,4 %. Основну частину коштів (123 703 тис грн на місяць) Державне підприємство «Макіїввугілля» до 29 липня 2011 року отримувало за рахунок стабільно працюючої «Шахти ім. В.М.Бажанова».
29 липня 2011 року на основному промисловому майданчику відокремленого підрозділу «Шахта ім. В.М.Бажанова» Державного підприємства «Макіїввугілля» сталася аварія першої категорії з груповим нещасним випадком - обвалення башенного копра вентиляційного ствола № 1. До аварії відокремлений підрозділ «Шахта ім. В.М.Бажанова» був основним вугледобувним підрозділом Державного підприємства «Макіїввугілля», пайова участь у фінансовому результаті якого за останні роки склала від 30 до 40 % прибуткової частини.
23 травня 2012 року прийнята постанова Кабінету міністрів України «Про схвалення техніко-економічного обґрунтування реконструкції технологічного комплексу скіпкового ствола 1 шахти ім.. В.М. Бажанова ДП «Макіїввугілля» та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 8 вересня 1997 року № 995», якою схвалено проект реконструкції скіпкового стволу шахти та визначено обсяг коштів, що необхідні для будівництва стовбуру.
Крім того, державна підтримка на собівартість не дозволяє збалансувати економічні показники підприємства і в умовах фінансової кризи на підприємстві. У державі існує недостатнє фінансування вугільної галузі у цілому і Державного підприємства "Макіїввугілля" зокрема, підприємство змушене вживати тільки за рахунок коштів, отриманих від реалізації коксівного та енергетичного вугілля. Цих коштів недостатньо для сплати податкових платежів, а також послуг, які надають суб'єкти господарювання.
З метою приведення економічних показників до позитивних результатів господарсько-фінансової діяльності, підприємство вимушено вживати додаткові заходи, які нададуть можливості це здійснити. Одним із заходів є підготовка та впровадження інвестиційних проектів з введення нових лав, що заплановані протягом 2013 року.
Стягнення заборгованості та виконання рішення суду на даному етапі в умовах кризової ситуації може призвести до соціальної напруженості в колективі підприємства, а можливо і до припинення його господарської діяльності. В свою чергу, це не тільки ускладнить, але й зробить неможливим як виконання рішення у цій справі, так і завершення розрахунків з іншими контрагентами.
Фінансовий стан підприємства нестабільний, підприємство залежить від бюджетного фінансування, значне перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською свідчить про залежність заявника від кредиторів, поряд з цим має місце зростання собівартості товарної вугільної продукції, зменшення придатності основних засобів, отримані доходи не покривають проведених витрат, що в кінцевому результаті призвело до збиткової діяльності за 2012 рік.
Дебіторська заборгованість підприємства складає: станом на 1 січня 2012 року - 126 483 тис грн, станом на 1 січня 2013 року - 160 117 тис грн. Кредиторська заборгованість підприємства складає: станом на 1 січня 2012 року - 1 866 954 тис грн, станом на 1 січня 2013 року - 2 474 527 тис грн.
З комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості підприємство було внесено до Реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23 червня 2005 року № 2711-VI.
З огляду на вищевикладене, Державне підприємство "Макіїввугілля" просить суд заяву задовольнити та розстрочити виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року по справі № 2а/0570/22022/2011 строком на 49 місяців (починаючи з грудня 2013 року по грудень 2017 року щомісячно в строк до останнього банківського дня відповідного місяця по 2 000,00 грн та у грудні 2017 року - 588 860,37 грн).
Представник Державного підприємства "Макіїввугіля" Терещенко Г.Г., до суду з'явилась, надала клопотання про розгляд заяви у порядку письмового провадження, також у клопотанні зазначила, що заяву про розстрочення виконання судового рішення підтримає у повному обсязі (а.с. 119-120).
Представник управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Макіївки Донецької області Хмелівська О.В. до суду з'явилась, також просила розглянути заяву підприємства у порядку письмового провадження. Проти розстрочення заборгованості не заперечувала, про що до надала відповідну заяву клопотання (а.с. 117-118).
Дослідивши заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення та надані до неї матеріали, суд встановив наступне.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області до Державного підприємства "Макіїввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Ясинівська-Глибока" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 684 860,37 грн задоволено (а.с. 54-55).
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
З аналізу наведеної норми процесуального законодавства вбачається, що істотною умовою для надання відстрочення та розстрочення виконання рішення суду є наявність обставин, що ускладнюють його виконання.
До обставин, що ускладнюють виконання судового рішення та які можуть слугувати підставою для розстрочки його виконання, належать, зокрема, скрутне матеріальне становище боржника, наявність загрози банкрутства юридичної особи-боржника, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочка виконання рішення суду означає виконання його частинами, встановленими судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання рішення частинами (сплата грошових сум частками тощо) визначаються судом.
Розстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників, про що зазначено в п.2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013.
Як вбачається з матеріалів справи, заявник, Державне підприємство "Макіїввугілля", просить розстрочити виконання постанови суду з причин скрутного фінансово-економічного становища, посилаючись на те, що підприємство є збитковим.
Згідно Виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23 червня 2005 року № 2711-IV, станом на 9 жовтня 2013 року Державне підприємство "Макіїввугілля" внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та підтверджує участь підприємства у процедурі погашення заборгованості згідно з зазначеним Законом (а.с. 114).
Згідно Балансу (Звіт про фінансовий стан) на 30 червня 2013 року баланс підприємства на початок звітного періоду складає 2 518 239 грн, на кінець звітного періоду - 2 498 757 грн (а.с. 65-66).
Згідно Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 1 півріччя 2013 року чистий збиток підприємства за звітний період складає 172 034,00 грн, за аналогічний період попереднього року - 141 450,00 грн, при цьому, чистого прибутку за 1 півріччя 2013 року підприємство не має (а.с. 63-64).
Проаналізувавши документи бухгалтерського обліку заявника, суд дійшов висновку про те, що фінансовий стан Державного підприємства "Макіїввугілля" на теперішній час не дозволяє виконати рішення суду від 8 грудня 2011 року в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе заяву про розстрочення виконання судового рішення постанови Донецького окружного адміністративного суду по справі від 8 грудня 2011 року по справі № 2а/0570/22022/2011 задовольнити та розстрочити виконання судового рішення по зазначеній справі строком на 49 місяців починаючи з грудня 2013 року по листопад 2017 року щомісячно по 2 000 (дві тисячі) гривень 00 копійок, а у грудні 2017 року - 588 860 (п'ятсот вісімдесят вісім тисяч вісімсот шістдесят) гривень 37 копійок.
Керуючись Конституцією України, ст. 160, ст. 165, ст. 167, ст. 254 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву Державного підприємства "Макіїввугіля" про встановлення способу і порядку виконання судового рішення від 8 грудня 2011 року шляхом розстрочення виконання рішення суду - задовольнити.
Розстрочити виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року по справі № 2а/0570/22022/2011 про стягнення з Державного підприємства "Макіїввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Ясинівська-Глибока" на користь управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 684 860,37 грн, строком на 49 місяці, починаючи з грудня 2013 року по листопад 2017 року щомісячно по 2 000 (дві тисячі) гривень 00 копійок, а у грудні 2017 року - 588 860 (п'ятсот вісімдесят вісім тисяч вісімсот шістдесят) гривень 37 копійок.
Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини складені та підписані 13 листопада 2013 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького окружного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадження або згідно з ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст ухвали складений та підписаний 15 листопада 2013 року.
Суддя Н.П. Волгіна