Судове рішення #3343381

                                                                                                          Справа № 2-2022-08 рік

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

 

 

САКСЬКИЙ  МІСЬКРАЙОННИЙ  СУД АВТОНОМНОЇ  РЕСПУБЛІКИ  КРИМ

 

Рішення

Іменем України

 

 

10 листопада  2008 року  Сакський міськрайсуд АР Крим у складі: головуючого - судді Ісламгулової ОВ, з секретарем Терещенко НВ,

 

З участю представників позивача: ОСОБА_1, адвоката ОСОБА_2,

 

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Саки цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Ромашкінської сільради Сакського району про визнання права власності на спадкове майно,

 

                                                                          Встановив:

 

            ОСОБА_3 звернувся з позовом до  Ромашкінської сільради Сакського району про визнання права власності на спадкове майно. Позов мотивує тим, що  ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся  ОСОБА_4, після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1.  Будинок бабуся заповіла позивачеві, інші спадкоємці померли. Оскільки будинок не мав належної правової реєстрації, нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право власності на будинок. Просе визнати право власності на спадкове майно.

            У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1, діюча на підставі доручення від 7 грудня 2007 року,  позов підтримала та просила задовольнити.

            Представник Ромашкінської сільради Сакського району у судове засідання не з`явився, голова сільради направив до суду заяву у якій просе розглянути справу у відсутності представника відповідача, позов визнає.

            Вислухавши представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає позов обгрунтованим : як встановлене у судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_1, актовий запис про смерть № 5 від 1 березня 2000 року  у Ромашкінській сільраді Сакського району АР Крим. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, який померла на підставі заповіту, посвідченого Ромашкінською сільрадою 4 травня 1993 року, заповіла:  ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, двом онукам та невістці. Батько онуків - син померлої,  ОСОБА_7 помер раніше, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_2, актовий запис № 36 у Ромашкинській сільраді Сакського району. ОСОБА_5  помер ІНФОРМАЦІЯ_3, копія свідоцтва про смерть НОМЕР_3, додана до справи. ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4, актовий запис № 28 у книзі реєстрації смертей Ромашкинської сільради Сакського району, копія свідоцтва про смерть додана до справи. Таким чином, єдиним спадкоємцем за заповітом є позивач, який фактично спадщину прийняв, оскільки мешкав разом з бабусею.

Як вбачається з листів нотаріуса, спадкова справа  у відношенні майна померлого ОСОБА_5, ОСОБА_7,  ОСОБА_6  не заводилася; в той же час до справи додана копія спадкової справи ОСОБА_4, у відповідності до якої ОСОБА_3 звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини ОСОБА_4 у частці житлового будинку, оскільки свій сертифікат померла заповіла дочці  ОСОБА_8, яка отримала свідоцтво про право власності на земельний пай та майновий за законом, як спадкоємиця першої черги.

            Право власності померлої ОСОБА_4 на житловий будинок підтверджується  довідкою Ромашкинської сільради від 20 травня 2008 року № 582, у відповідності до якої  згідно запису у господарській книзі сільради книга № 12 стор. 6, ОСОБА_4 належить на праві власності житловий будинок АДРЕСА_1, будинок переселенський, кредит за будинок сплачений  повністю у 1974 році. Довідка директора СТОВ «Промінь» свідчить, що ОСОБА_4 сплатила колгоспу «Шлях до комунізму» кредит за переселенський  житловий будинок  у 1974 році.

            У відповідності до постанови  Ради Міністрів СРСР від 31 березня 1973 року № 364 «Про пільги по переселенню», п.7 встановлене, що право власності на переселенські будинки переходе до колгоспників після передачі їх переселенцям та погашення  селянами своєї частки кредита.  Таким чином на час сплати кредита  ОСОБА_4 мала право власності на спірний будинок.  Однак, на час смерті спадкоємця, право власності потребує обов»язкової  державної реєстрації.

            Позивач проживав разом з бабусею на час її смерті, що підтверджується довідкою Ромашкинської сільради Сакського району, з якої вбачається, що  померла ОСОБА_4 проживала та була зареєстрована на час смерті АДРЕСА_1. Разом з нею були зареєстровані та проживали, зокрема, онук ОСОБА_3. Наведені обставини підтверджуються випискою з господарської книги сільради № 12 стор.6.

            На підставі рішення виконкому  Ромашкінської сільради  від 20 квітня  1983 року № 20, вулиця Винницька змінила назву - на вул. ім. Сергія Ілюхіна, копія рішення додана до справи;

            У відповідності до техничної документації, житловий будинок АДРЕСА_1 складається: літер «А» - житловий будинок, загальною площею 40,7 кв метрів,  житловою площею - 29,1 кв метрів;  літер «Б» - сарай, літ «Уб» - убиральня; літ «а» - навіс, літер «В» - сарай, споруди.

            Вартість будинку у відповідності до довідки начальника КРП «БРТІ м. Євпаторії» складає 4557 грн.

            Земельна ділянка присадибна АДРЕСА_1 надана у користування ОСОБА_4 рішенням правління колгоспу «Шлях до комунізму» , протокол № 10 від 26 квітня 1973 року.

  У відповідності до прикінцевих та перехідних положень цивільного кодексу України, ст. 5 - правила книги шостої ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємцем до набрання чинності ЦК.

            Як вбачається з матеріалів справи, позивач фактично спадщину прийняв, оскільки на час смерті бабусі мешкав разом з нею,  що вважається за прийняття спадщини у відповідності до ст. 549 ст. 1 п. 1 ЦК України у редакціії 1963 року, від спадщини не відмовився, крім того, відсутні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, оскільки будинок не має  державної реєстрації.  Згідно п. 4 Постанови пленуму Верховного Суду України від 24 червня 1983 року № 4  якщо у вказаний строк позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не продовження пропущеного строку.  Спадщина спадкоємцями прийнята у відповідності з розподілом спадкодавця за заповітами, тому частки спадщини не є рівними.

            На підставі викладеного,  ст.  549 ГК України ( 1963 рік), керуючись ст.ст. 215, 218 ЦПК України, суд                                                                         

 

                                                                       вирішив:

 

            Позов ОСОБА_3 до Ромашкінської сільради Сакського району АР Крим  про визнання права власності на спадкоємне майно - задовольнити.

            Визнати за ОСОБА_3 право власності у цілому на житловий будинок АДРЕСА_1, а саме:  : літер «А» - житловий будинок, загальною площею 40,7 кв метрів,  житловою площею - 29,1 кв метрів;  літер «Б» - сарай, літ «Уб» - убиральня; літ «а» - навіс, літер «В» - сарай, споруди.

            Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суда Автономної Республіки Крим через суд першої інстанціі шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання  після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

 

                        Головуючий

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація