РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2007 року колегія суддів судової палати з цивільних апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючого: Колодійчука В.М.
Суддів: Камзалова В.В. Матківської М. В.
При секретарі Руденко О.М.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1, ОСОБА_2 на рішення Замостянського районного суду М. Вінниці від 21 вересня 2007 року,
встановила:
В січні 2005 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1., ОСОБА_2 про встановлення порядку користування земельною ділянкою та усунення перешкод в користуванні житловим будинком. В заяві зазначав, що йому належить 4/5 житлового будинку АДРЕСА_1, відповідачі є власниками 1/5 частини цього ж будинку. Присадибна земельна ділянка має розмір 647м2. Відповідачі користуються земельною ділянкою значно більшою ніж належна їм доля в будинку. Тому просив виділити кожному із співвласників земельну ділянку пропорційну відповідній долі у будинку.
Крім того, позивач просив зобов'язати відповідачів перенести витяжну трубу газового котла, яка встановлена на відстані 2-метрів від його вікна кухні, внаслідок чого гази попадають у його будинок.
Рішенням Замостянського районного суду м. Вінниці від 21 вересня 2007 року позов задоволено частково, встановлено порядок користування земельною ділянкою, площею 669 м2., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, згідно першого варіанту повторної будівельно-технічної експертизи від 12 червня 2007 року та визнано за ОСОБА_3 право користування земельною ділянкою розміром 516м2., визнано за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право користування земельною ділянкою розміром 129, 8м2, в загальному користуванні залишено земельну ділянку розміром 8м2. Зобов'язано ОСОБА_1. за власні кошти знести самочинно збудованийтараж позначений літерою «З», розташований на земельній ділянці ОСОБА_4.
Справа № 22 - 2797 2007р. Рішення ухвалено під головуванням
Категорія :33 Чезганової A.M.
Доповідач: Колодійчук В.М.
2
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 просять рішення суду скасувати і постановити нове рішення, яким визначити порядок користування земельною ділянкою відповідно до існуючого посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи.
Колегія суддів перевіривши законність та обгрунтованість рішення місцевого суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, а рішення суду до скасування та постановления нового рішення виходячи зі слідуючого.
Згідно договору купівлі-продажу від 30.08.2002р. ОСОБА_3 придбав 4/5 долі будинку АДРЕСА_1. Відповідачам з 11.11.1983р. належить 1/5 зазначеного будинку і між ними та попереднім власником був визначений порядок користування земельною ділянкою.
Відповідно до кадастрового плану загальна земельна ділянка становить 0, 0674га, зона землі ОСОБА_1. 0, 0205га, ОСОБА_3 0, 0469га (а.с. 8).
Вирішуючи спір та задовольняючи позов ОСОБА_3 суд виходив з того, що подружжя ОСОБА_1 не довели факт встановлення меж землекористування з попереднім власником будинку.
Проте такий висновок суду є помилковим оскільки протирічить зібраним по справі доказам.
Так відповідно до п.21 постанови Пленуму Верховного суду України від 25.12.1996р. №13 «Про практику застосування земельного законодавства при розгляді цивільних справ» порядок користування і розпорядження спільною земельною ділянкою визначається насамперед самими співвласниками жилого будинку залежно від розміру їхніх часток у спільній власності на будинок, суд відповідно до ст. 83 ЗК України бере до уваги їх угоду з цього приводу при вирішенні спору між ними самими, так і за участю осіб, які пізніше придбали відповідну частку в спільній власності на будинок і для яких ця угода є обвязковою
Той факт, що між ОСОБА_1 та попереднім власником 4/5 частин зазначеного будинку мала місце угода про порядок користування земельною ділянкою підтверджується п.4 договору від 23.08.2002р. (а.с. 2), кадастровим планом (а.с. 8.), який є підставою для визначення розміру плати за землю відповідно од ст. 194 ЗК України.
В судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили факт домовленості про порядок землекористування між відповідачем та попереднім власником 4/5 частин будинку ОСОБА_7.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, в даній ситуації слід застосувати ст. 42 ЗК України 1990р., п.7 Перехідних положень та ст. 89 діючого ЗУ України і встановити порядок користування земельною ділянкою відповідно до п.1 судової будівельно-технічної експертизи №06 від 12.06.2007р., по фактичному користуванні.
Враховуючи, що при такому порядку користуванні земельною ділянкою гараж дід літерою «з» залишається на земельній ділянці ОСОБА_1. то в цій частині позову ОСОБА_3 слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 309, 313-315, 317 ЦПК України,
3
Вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 21 вересня 2007 року скасувати. Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Встановити порядок користування земельною ділянкою, яка знаходиться по першому АДРЕСА_1 згідно п.1 висновку (заключна частина) повторної судової будівельно-технічної експертизи ТОВ «Консалтинг центр Професіонал» від 12 червня 2007 року визнавши за ОСОБА_3 право користування земельною ділянкою загальною площею 463м2, за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право на користування земельною ділянкою площею 206м2.
В іншій частині позову ОСОБА_3 відмовити.
Рішення набирає законної сили з дня проголошення.
На рішення може бути подана касацій скарга до Верховного Суду України протягом двох місяців.