Справа № 115/4845/13-а
Провадження № 2-а/115/147/2013
ПОСТАНОВА
Іменем України
"11" листопада 2013 р. м. Саки
Сакський міськрайоний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Дахневич О.Д.
при секретарі Карімової Е.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «Садово-городницьке товариство «Хімік-1» до Сакської міської ради АР Крим про визнання протиправним та нечинним рішення Сакської міської ради АР Крим 33 сесії VI скликання № 37/13 від 12 липня 2013 року та зобов’язання вчинити певні дії
встановив:
28 серпня 2013 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим., що 26 лютого 2004 року Сакська міська рада 24-го скликання 22 сесії прийняла рішення «Про дозвіл правлінню СГТ «Хімік-1» на розробку проекту відводу об’єднання земель сільськогосподарського призначення СГТ «санаторій «Фіалка», частку дільниці «Південь», «Хімік-1» чим дозволила розробку даного проекту відводу об’єднання земель та зобов’язало правління СГТ «Хімік-1» розроблений та узгоджений проект відводу надати на розгляд міській раді. На виконання зазначеного рішення СГТ «Хімік-1» замовило проведення комплексу топографо-геодезичних робіт та оплатило дані послуги. В травні 2013 року ці роботи було виконано. 24 травня 2013 року ОК «СГТ «Хімік-1» звернулось до Сакської міської ради із заявою про внесення змін до рішення Сакської міської ради 24-го скликання на 22 сесії від 26 лютого 2004 року в частині уточнення назви кооперативу – з СГТ «Хімік-1» на ОК «СГТ «Хімік-1» та уточнення площі загальної земельної ділянки згідно фактичних замірів. До заяви було надано всі необхідні документи. 28 травня 2013 року на засіданні постійної комісії № 47 було прийнято рекомендації про виїзд на місце для уточнення меж масивів у зв’язку із відсутністю даних по прив’язці масивів. Проте ці рекомендації виконані так і не були. 12 липня 2013 року оскаржуваним рішенням Сакської міської ради АР Крим 33 сесії VI скликання № 37/13 «Про розгляд клопотання ОК СГТ «Хімік-1» у задоволенні клопотання було відмовлено, оскільки надані для розгляду технічні звіти про проведення комплексу топографо-геодезичних робіт не відповідають результатам інвентаризації земель на території м. Саки, затвердженим рішенням міської ради 6-го скликання № 26 від 07 червня 2013 року. Пунктом 2 оскаржуваного рішення рішення Сакської міської ради 24-го скликання 22 сесії прийняла рішення «Про дозвіл правлінню СГТ «Хімік-1» на розробку проекту відводу об’єднання земель сільськогосподарського призначення СГТ «санаторій «Фіалка», частку дільниці «Південь», «Хімік-1» визнано таким, що втратило силу у зв’язку із невідповідністю змісту рішення вимогам земельного законодавства. Вважає оскаржуване рішення протиправним та недійсним та просить зобов’язати відповідача на найближчій сесії прийняти рішення про внесення змін до рішення Сакської міської ради 24-го скликання 22 сесії від 26 лютого 2004 року «Про дозвіл правлінню СГТ «Хімік-1» на розробку проекту відводу об’єднання земель сільськогосподарського призначення СГТ «санаторій «Фіалка», частку дільниці «Південь», «Хімік-1» чим дозволила розробку даного проекту відводу об’єднання земель та зобов’язало правління СГТ «Хімік-1» щодо уточнення назви кооперативу та розглянути на виконання п.2.1 цього рішення розглянути поданий комплекс топографо-геодезичних робіт на землях ОК «СГТ «Хімік-1».
Представник позивача – голова правління ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити. Пояснила у відповідності до викладеного в позові.
Представник Сакської міської ради АР Крим в судове засідання не з’явився. Про день та час слухання справи повідомлений належним чином та своєчасно. Про причини неявки не сповістив, заява про розгляд справи у його відсутності до суду не надходила. За згодою позивача суд розглядає справу у відсутності представника відповідача, за наявних у справі доказах.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26 лютого 2004 року Сакська міська рада 24-го скликання 22 сесії прийняла рішення «Про дозвіл правлінню СГТ «Хімік-1» на розробку проекту відводу об’єднання земель сільськогосподарського призначення СГТ «санаторій «Фіалка», частку дільниці «Південь», «Хімік-1» чим дозволила розробку даного проекту відводу об’єднання земель та зобов’язало правління СГТ «Хімік-1» розроблений та узгоджений проект відводу надати на розгляд міській раді. (а.с.5).
З пояснень представника позивача, які не заперечив відповідач вбачається, що на виконання зазначеного вище рішення СГТ «Хімік-1» замовило проведення комплексу топографо-геодезичних робіт та оплатило дані послуги. В травні 2013 року ці роботи було виконано.
24 травня 2013 року ОК «СГТ «Хімік-1» звернулось до Сакської міської ради із заявою про внесення змін до рішення Сакської міської ради 24-го скликання на 22 сесії від 26 лютого 2004 року в частині уточнення назви кооперативу – з СГТ «Хімік-1» на ОК «СГТ «Хімік-1» та уточнення площі загальної земельної ділянки згідно фактичних замірів (а.с.6).
28 травня 2013 року на засіданні постійної комісії № 47 було прийнято рекомендації про виїзд на місце для уточнення меж масивів у зв’язку із відсутністю даних по прив’язці масивів (а.с.8).
12 липня 2013 року рішенням Сакської міської ради АР Крим 33 сесії VI скликання № 37/13 «Про розгляд клопотання ОК СГТ «Хімік-1» у задоволенні клопотання було відмовлено, у зв’язку із тим, що надані для розгляду технічні звіти про проведення комплексу топографо-геодезичних робіт на землях ОК СГТ «Хімік-1» не відповідають результатам інвентаризації земель на території м. Саки, затвердженим рішенням міської ради 6-го скликання № 26 від 07 червня 2013 року.
Пунктом 2 зазначеного вище рішення було визнано таким, що втратило силу рішення Сакської міської ради 24-го скликання 22 сесії прийняла рішення «Про дозвіл правлінню СГТ «Хімік-1» на розробку проекту відводу об’єднання земель сільськогосподарського призначення СГТ «санаторій «Фіалка», частку дільниці «Південь», «Хімік-1» у зв’язку із невідповідністю змісту рішення вимогам земельного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 по справі за конституційним поданням Харьківської міської ради про офіційне тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини 14 статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Конституційний Суд України прийшов к висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити в них зміни та/або скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з цим, статті 3 Конституції України закріплено принцип , згідно з яким права та свободи людини та громадянина визначають зміст та направленість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.
Відповідно до статті 74 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними та фізичними особами. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити в них зміни, якщо відповідно приписів цих рішень виникли правовідносини, пов’язані з реалізацією визначених суб’єктивних прав та охороньованих законом інтересів і суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Тобто ненормативні правові акти органів місцевого самоврядування є актами одноразової дії , вичерпують свою дію фактом їх виконання, тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
З матеріалів справи вбачається, що рішення Сакської міської ради 24-го скликання 22 сесії прийняла рішення «Про дозвіл правлінню СГТ «Хімік-1» на розробку проекту відводу об’єднання земель сільськогосподарського призначення СГТ «санаторій «Фіалка», частку дільниці «Південь», «Хімік-1» вже виконано, тому воно не може бути скасовано чи змінено органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 2 ст. 162 КАС України в разі задоволення адміністративного позову, суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
За таких обставин, оскільки відповідачем не надано доказів правомірності свого рішення № 37/13 від 12 липня 2013 року «Про розгляд клопотання ОК СГТ «Хімік-1», суд вважає за можливе визнати незаконним та скасувати оскаржуване рішення та зобов’язати Сакську міську раду АР Крим розглянути клопотання ОК СГТ «Хімік-1» про внесення змін до рішення Сакської міської ради 24-го скликання на 22 сесії від 26 лютого 2004 року в частині уточнення назви кооперативу та уточнення площі загальної земельної ділянки згідно фактичних замірів на найближчій сесії та прийняти відповідне рішення у відповідності із ст. 26, 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.118 ЗК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 11, 71, 158, 160, 161, 162 КАС України, суд
постановив:
Позов Обслуговуючого кооперативу «Садово-городницьке товариство «Хімік-1»– задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення Сакської міської ради АР Крим 33 сесії VI скликання № 37/13 від 12 липня 2013 року «Про розгляд клопотання ОК СГТ «Хімік-1».
Зобов’язати Сакську міську раду АР Крим розглянути клопотання ОК СГТ «Хімік-1» про внесення змін до рішення Сакської міської ради 24-го скликання на 22 сесії від 26 лютого 2004 року в частині уточнення назви кооперативу та уточнення площі загальної земельної ділянки згідно фактичних замірів на найближчій сесії та прийняти відповідне рішення у відповідності із ст. 26, 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.118 ЗК України.
В іншій частині – у задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського Апеляційного Адміністративного суду Автономної Республіки Крим через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Дахневич О. Д.