Справа № 2-а-222/07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2007 року Ржищівський міський суд Київської області в складі:
головуючої судді: Закаблука О.В.
при секретарі: Бондаренко О.М.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ржищів Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі про зобов'язання проведення перерахунку пенсій та доплат, -
ВСТАНОВИВ:
02.10.2007 року до Ржищівського міського суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі про зобов'язання проведення перерахунку пенсій та доплат, в якій вказано, що позивач є інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з Чорнобильською катастрофою.
Згідно з ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу як інваліду 2 групи, захворювання якого пов'язане з Чорнобильською катастрофою, призначена пенсія не може бути нижчою ніж 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст. 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок застосування цього Закону роз'яснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання цього КМУ прийняв Постанову № 523 від 30.05.1997 року "Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, яка наступила в результаті каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв'язку з втратою годувальника в результаті Чорнобильської катастрофи" п. 4 якої передбачено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, в відношенні яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року № 489-V була встановлена мінімальна пенсія за віком, передбачена ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в розмірі 410грн. 06 коп.3 01.04.2007 року.
Розмір пенсії, яку отримує позивач не відповідає 8 мінімальним пенсіям за віком, а 75 % мінімальної пенсії за віком не відповідає тій сумі, яку отримує позивач.
Таким чином, пенсія позивача з урахуванням вищевикладеного, повинна становити 3280, 48 грн., а додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю 75 % від мінімальної пенсії за віком, що повинна становити 307, 55 грн.
Позивач вважає, що УПФУ в Кагарлицькому р-ні повинно було провести їй перерахунок пенсії згідно ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постановою КМУ від 30.05.1997 року та згідно з встановленими в державі мінімальними розмірами пенсії за віком.
Поскільки, порушені права позивача, вона змушена звернутись за захистом своїх прав до суду згідно з ст. 70 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В позовній заяві позивач ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому р-ні провести перерахунок державної пенсії згідно з ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка повинна становити 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне страхування" та ст. 62 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік", в розмірі
2
410, 06 грн. з 01.04.2007 року.
20.11.2007 року до Ржищівського міського суду надійшло заперечення проти адміністративного позову від Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі в якому вказано, що Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому р-ні розглянувши адміністративний позов гр-нки ОСОБА_1 про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплати, повідомляє про те, що з вимогами позову не згодні оскільки вважають їх безпідставними з наступних міркувань.
В ст. 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказано, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються КМУ відповідно до змін індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. На виконання вимог вищевказаного Закону КМУ була прийнята
Постанова № 1 від 03.01.2002 року. Відповідно до Постанови розрахунок пенсій, призначений згідно ст. 54 ч. 4 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і додаткових пенсій, передбачених цим Законом провадиться виходячи з розміру 19, 91 грн.
Мінімальні розміри пенсій інвалідам-чорнобильцям з 01.01.2006 року визначені Постановою КМУ № 1293 від 27.12.2005 року. Ці розміри не можуть бути нижчими:
· для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою - 1-ша група 540 грн.; 2-га група- 500 нгрн., 3-тя група - 467 грн.
· для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою - 1-ша група - 440 грн.; 2-га група - 400 грн.; 3-тя група 370 грн.
Законом від 05.10.2006 року № 231-V "Про внесення змін до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", крім іншого, було доповнено ч.3 ст. 67 ЗУ (набрала чинності з 31.10.2006 року), якою передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищуються розміри:
· пенсії, визначеної відповідно до ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
· додаткової пенсії, заподіяну за шкоду здоров'ю, особам віднесеним до категорії 1, 2, 3 та 4;
щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Одночасно, відповідно до ст. 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено здійснювати перерахунок пенсії з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму починаючи з 2007 року виплати, передбачені ч.3 статті, підвищуватимуться щорічно відповідно до зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, вирішення питання щодо застосування показника прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, як розрахункової величини визначення розмірів пенсій, пільг, компенсацій та допомог постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлених ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", можливо виключно шляхом внесення відповідних змін до цього Закону.
В ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, визначено Законом. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений в ст. 62 ЗУ "Про Державний бюджет на 2007 рік". Але разом з тим, ч.3 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що цей мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для розміру пенсій призначених згідно цим Законом.
3
Отже, застосовувати зазначену норму Закону для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", немає підстав.
В Конституційному поданні 46-ти народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей ЗУ "Про державний бюджет на 2007 рік" було порушено питання щодо неконституційності частини другої ст. 62, якою передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2007 рік, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, Законом "про Державний бюджет на 2007 рік" та нормативно-правовими актами КМУ, та ст. 101, якою надано право КМУ встановлювати розміри соціальних виплат.
Аналіз конституційного подання свідчить про те, що народні депутати України, оспорюючи положення ст. ст. 62, 101 Закону не навели правового обґрунтування тверджень щодо їх неконституційності.
А тому, своїм рішенням від 9.07.2007 року Конституційний суд постановив припинити конституційне провадження у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини другої ст. 62 та ст. 101 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" через невідповідність конституційного подання вимогам, передбаченим Конституцією України, ЗУ "Про Конституційний суд України".
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просить суд зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому р-ні, провести перерахунок державної пенсії згідно з ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка повинна становити 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне страхування" та ст. 62 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік", в розмірі 410, 06 грн. з 01.04.2007 року.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю та просить суд залишити адміністративний позов ОСОБА_1 без задоволення, оскільки він не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та суперечить положенням ч.3 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" та враховуючи постанову колегії суддів Вищого адміністративного суду України по аналогічному питанню.
Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, та дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі про зобов'язання проведення перерахунку пенсій та доплат - підлягає до задоволення повністю, обґрунтовуючи своє рішення слідуючими доказами:
Що стосується позовних вимог зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому р-ні, провести перерахунок державної пенсії згідно з ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка повинна становити 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне страхування" та ст. 62 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік", в розмірі 410 грн. 06 коп.3 01.04.2007 року, то суд вважає, що вимоги підлягають до задоволення. Своє рішення у вигляді постанови щодо задоволення вищевказаних вимог суд обґрунтовує наступними доказами.
Як видно з змісту ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" тут мова йде саме про підвищення розмірів всіх доплат, пенсій і компенсацій, а ні в якому разі про зменшення виплат.
Згідно ст. 8 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Крім того, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на
4
підставі Конституції України гарантується.
Отже, суд наголошує, що відповідачу при нарахуванні коштів в подальшому слід керуватися положенням ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", де у розділі VIII вказано про розмір пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Згідно преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно стаття 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно стаття 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень.
Так, судом було установлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, тобто мінімальний розмір пенсії за віком становить: з 1 січня - 383 гривні 80 коп., з 1 квітня - 410 гривень 06 коп., з 1 жовтня - 415 гривень 11 коп..
Згідно зі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, судом було встановлено, що позивачка являється інвалідом 2 групи, захворювання якої пов'язане з Чорнобильською катастрофою, і відповідно розмір її пенсії повинен відповідати вимогам ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та становити не нижче 8 мінімальних пенсій за віком - 3320 грн. 88 коп..
Згідно зі ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
· інвалідам І групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;
· інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам III групи, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву
хворобу, а також особам, захворювання яких пов'язане з наслідками Чорнобильської
5
катастрофи, - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Розмір додаткової пенсії позивачці має становити - 311 грн. 33 коп..
Враховуючи вищевикладене, керуючись, ст. 8 та ч. 1 ст. 50 Конституції України, ст. ст. 50, 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", ст. ст. 87, 94, 98, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі про зобов'язання проведення перерахунку пенсій та доплат - задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі здійснити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1, починаючи з часу звернення до суду 02.10.2007 року, при цьому:
-врахувати, що, відповідно до ст. 62 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік", розмір мінімальної пенсії за віком становить 415, 11 грн. з 01.10.2007 року;
-згідно зі статтею 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір пенсії повинен становити не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, тобто 3320 грн. 88 коп.;
-розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановленої ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повинен становити 311 грн. 33 коп.;
3.Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі, м. Кагарлик вул. Незалежності, 3, Київської області на користь держави 51 грн. державного мита.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.