Справа № 2-а-6060/08
П О С Т А Н О В А
Іменем України
24 вересня 2008 року о 16 годині 25 хвилин м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чабаненко С.В.
при секретарі – Дашковій А.М.
за участю представників позивача – Михайличенко О.І., Заскоки О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська до товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Будресурс» про стягнення на користь бюджету суми нестачі у розмірі 31000 грн., –
В С Т А Н О В И В :
Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Будресурс» на користь Державного бюджету суми нестачі у розмірі 31000 грн.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача вказано, що на виконання функцій, покладених п. 12 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», позивачем на території ТОВ «Завод Будресурс» по вул. Героїв Сталінграду, 144 знайдено та в подальшому прийнято на облік майно – будка заварювальна, фрезерний верстак, токарно-гвинторізний верстак 1624М, верстак метало ріжучий И-6119 № 545, вертикально сверлільний верстак «Gotna» № 236, лебідки подачі вагонів, металоконструкція, два пересувних компресора без двигунів, металоконструкція цементоприймача, навіс цементоприймача, яке згідно п. 7 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, було оцінене на загальну суму 31000 грн. та прийняте на облік, про що було складено акт опису та оцінки № 4 від 10.09.2004.
Вказане майно було передане на відповідальне зберігання та прийнято ТОВ «Завод Будресурс», що підтверджується підписом посадової особи відповідача – директора ОСОБА_1. у акті опису та оцінки № 4 від 10.09.2004.
Листом від 15.04.2005 № 46/4 Бабушкінським РВ ДМУ УМВС України було повідомлено, що протягом періоду з 10.09.2004 по 07.04.2005 заяв або звернень по встановленню права власності на майно, виявлене на території ТОВ «Завод Будресурс» м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 144 не зареєстровано.
Таким чином, позивач вважає, що оскільки протягом більш ніж шести місяців власник або інша особа, яка має право вимагати повернення вказаного майна не заявили про свої права на ці речі до Бабушкінського РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області, держава набула право власності на вказане майно.
У відповідності до п. 7 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого мацна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська 11.02.2008 та 15.05.2008 проведено інвентаризацію переданого на зберігання відповідачу вище переліченого майна, за результатами якої встановлено його відсутність, що відображено в актах інвентаризації від 11.02.2008 та 15.05.2008. Таким чином, внаслідок нестачі переданого на зберігання майна Державі завдані збитки на суму 31000 грн. та відповідно до вимог ст. 951 ЦК України відповідач зобов’язаний завдані збитки відшкодувати, оскільки вище перелічене майно перейшло у власність держави як знахідка.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився повторно, про день, час, місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення його керівнику, а також повідомленням про розгляд справи, опублікованим у ЗМІ. Таким чином, неявка відповідача не є перешкодою для розгляду даної справи у його відсутність.
Заслухавши пояснення представників позивача та перевіривши письмові докази у справі суд дійшов наступних висновків.
Так, в судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Завод Будресурс» (керівник ОСОБА_1.) узятий на облік в органах державної податкової служби 01.08.2002 за № 9297.
Актом опису і попередньої оцінки майна, прийнятого на облік до рішення відповідного органу про визнання майна безхазяйним від 10.09.2004, складеного ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, майно з докладною характеристикою кожного предмета по 55 позиціях на загальну суму 330 000 грн. прийняв на відповідальне зберігання і за його зберігання попереджений директор ТОВ «Завод Будресурс» ОСОБА_1.
Листом від 15.04.2005 за № 46/4 Бабушкінським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області повідомлено, що протягом періоду з 10.09.2004 по 07.04.2005 заяв або звернень по встановленню права власності на майно, виявлене на території ТОВ «Завод Будресурс» м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 144 не зареєстровано.
Актами інвентаризації майна, прийнятого на облік до рішення відповідного органу про визнання майна безхазяйним від 11.02.2008 та 15.05.2008 ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська встановлено відсутність майна (будки заварювальної, фрезерного верстака, токарно-гвинторізного верстака 1624М, верстака метало ріжучого И-6119 № 545, вертикально сверлільного верстака «Gotna» № 236, лебідок подачі вагонів, металоконструкції, двух пересувних компресорів без двигунів, металоконструкції цементоприймача, навіса цементоприймача) на загальну суму 31000 грн. Вказані акти складені за адресою: вул. Героїв Сталінграду, 144 у м. Дніпропетровськ та підписані начальником виробництва ТОВ «Механіка ЖБК» Шашкановим В.К.
Відповідно до наказу № 72 від 01.08.2005 ОСОБА_1. був звільненим з посади директора ТОВ «Завод Будресурс» з 01.08.2005.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 21.07.2008, ТОВ «Завод Будресурс» з 03.08.2005 керівником даної юридичної особи зареєстрований Михайличенко В.Г., адреса підприємства - вул. Героїв Сталінграду, 144, м. Дніпропетровськ. Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.09.2008, державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Завод Будресурс» була проведена 29.12.2005.
Згідно наданої суду постанови Бабушкінским РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 26.12.2007 у порушенні кримінальної справи за ознаками ст. 191 КК України по факту відсутності майна, яке зберігалося на території ТОВ «Завод Будресурс» за адресою: вул. Героїв Сталінграду, 144, м. Дніпропетровськ, відмовлено. Відповідно до вказаної постанови, ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська 13.11.2007 була встановлена відсутність 10 позицій майна, прийнятого на облік до рішення відповідного органу про визнання майна безхазяйним на суму 31000 грн., також встановлено що за вказаною адресою ТОВ «Завод Будресурс» відсутнє.
Відповідно до п.12 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» Державні податкові інспекції в районах у містах проводять роботу, пов’язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна.
Відповідно до Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 р. N 1340, (п.п.5), 6) п. 1.) дія цього Порядку поширюється на: майно, визнане безхазяйним відповідно до законодавства; предмети-знахідки, товари та цінності, загублені або залишені у готелях, транспорті, театрах, інших громадських місцях, якщо вони не були затребувані їх власниками протягом установленого законом терміну.
Пунктом 2 цього Порядку встановлен, що облік, попередня оцінка, а також відповідальність за зберігання майна, зазначеного у пункті 1 цього Порядку, до передачі його для подальшого розпорядження відповідно до пункту 9 цього Порядку покладаються на органи (організації), що здійснили вилучення або зберігають його, з дотриманням таких вимог: попередня оцінка проводиться відповідно до пункту 8 цього Порядку на момент взяття на облік цього майна;
аналітичний облік ведеться у спеціальних книгах за видами майна із зазначенням відмінних ознак, попередньої вартості, місця його знаходження;
взяте на облік майно відображається на забалансових рахунках “Товарно-матеріальні цінності, прийняті на відповідальне зберігання” в органах (організаціях), що здійснили вилучення або зберігають його.
Відповідно до п. 3 Порядку, майно, зазначене у пункті 1 цього Порядку, зберігається органами (організаціями) у власних (орендованих) спеціально обладнаних приміщеннях (на майданчиках) або передається ними для зберігання іншим організаціям за договорами.
У п. 7 Порядку визначено, що оцінка майна, зазначеного в пункті 1 цього Порядку, провадиться комісією, яка утворюється органом, що здійснив його вилучення, у складі представників державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, представників міжрайонних та об’єднаних державних податкових інспекцій (далі — місцеві податкові інспекції), органів (організацій), що здійснили вилучення майна або зберігають його, фінансових органів та органів (організацій), які здійснюватимуть розпорядження цим майном. За результатами роботи комісії складається акт опису, оцінки та передачі майна. Усі примірники акта підписуються членами комісії та затверджуються у термін не пізніше трьох днів після його складення керівником чи заступником керівника органу (організації), що здійснив вилучення або забезпечував зберігання зазначеного в пункті 1 цього Порядку майна.
Місцеві податкові інспекції на основі актів опису, оцінки та передачі майна забезпечують здійснення загального контролю за повнотою та своєчасністю перерахування до державного бюджету виручки від реалізації майна, а також відповідних податків.
Акт опису, оцінки та передачі майна є підставою для реалізації майна, зазначеного в пункті 1 цього Порядку, через торгові біржі та аукціони, безоплатної передачі, знищення.
Пунктом 9 Порядку визначено, що майно, зазначене у пункті 1 цього Порядку, передається для подальшого розпорядження ним на підставі акта опису, оцінки та передачі майна, в тому числі реалізується через торгівельні підприємства, аукціони, біржі, з якими укладені угоди на його реалізацію; товарно-матеріальні цінності з групи товарів широкого вжитку і продукції виробничо-технічного призначення, продаж яких на аукціоні є економічно невигідним, а також розкомплектовані транспортні засоби передаються на реалізацію підприємствам роздрібної торгівлі за цінами, визначеними в акті опису, оцінки та передачі майна (п.п. 2);
Облік і використання безоплатно отриманого майна визначений п. 17 Правил, а саме майно, що перейшло у власність держави і отримано безоплатно відповідними юридичними особами, відображається на балансових рахунках бухгалтерського обліку. Використання майна, отриманого безоплатно, здійснюється в порядку і з дотриманням відповідних норм споживання, встановлених для такого ж майна, придбаного за кошти.
Щодо посилання позивачем на визначення знайденого ним майна як безхазяйного, що переходить у власність держави, нормами Цивільного кодексу України, а саме ст. 335 визначенно, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу. Статтею 344 ЦК України встановлено, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном — протягом п’яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Стосовно пояснень представників відповідача щодо визначення знайденого позивачем майна як знахідки, стаття 337 Особа, яка знайшла загублену річ у приміщенні або транспортному засобі, зобов’язана передати її особі, яка представляє володільця цього приміщення чи транспортного засобу. Особа, якій передана знахідка, набуває прав та обов’язків особи, яка знайшла загублену річ. Особа, яка знайшла загублену річ, відповідає за її втрату, знищення або пошкодження в межах її вартості лише в разі свого умислу або грубої необережності.
Статтею 338 ЦК України встановлений порядок набуття права власності на знахідку, а саме: особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після спливу шести місяців з моменту заявлення про знахідку міліції або органові місцевого самоврядування, якщо: 1) не буде встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати повернення загубленої речі; 2) власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявить про свої право на річ особі, яка її знайшла, міліції або органові місцевого самоврядування.
Якщо особа, яка знайшла загублену річ, подасть органові місцевого самоврядування письмову заяву про відмову від набуття права власності на неї, ця річ переходить у власність територіальної громади.
Таким чином, в порушення вищевказаних вимог діючого законодавства, в тому числі нормативного акту, позивачем не були дотримані вимоги Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 р. N 1340, стосовно зберігання знайденого майна, а також. Так, позиваем не належним чином проведена оцінка майна, оскільки у склад комісії представників не увійшов предтавник фінансового органу, не був укладений договір на зберігання майна, не були вжиті заходи для обліку майна як знахідки та своєчасності його реалізації, чи визнання майна безхазяйним та передачі у власність держави, не були вчинені дії для належного обліку вказаного майна після зміни керівника на підприємстві відповідача.
Вина відповідача з огляду на вищевикладене та приведені позивачем докази у втраті знайденого позивачем майна на загальну суму 31000 грн. не доведена.
Відповідно до ст. 19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладені вище обставини, суд вважає заявлені позивачем вимоги такими, що діючому законодавству не відповідають та відповідно не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 12, 86, 94, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позивних вимог Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська до товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Будресурс» про стягнення на користь бюджету суми нестачі у розмірі 31000 грн. відмовити повністю.
На постанову протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом двадцяти днів після подання заяви – апеляційна скарга на постанову суду.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання – після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови викладений 29.09.2008.
Суддя С.В.Чабаненко