Судове рішення #33314045

Дата документу Справа №



Апеляційний суд Запорізької області

судова палата з розгляду цивільних справ

________

Україна, 69005,м.Запоріжжя, пр.Леніна,162


Суддя 1-ї інстанції Пустовіт З.П. Суддя доповідач Бондар М.С

Є.у.№310/10912/13

12 листопада 2013 року Справа № 22ц-778/ 5626/13




У Х В А Л А

Іменем України


Коллегія судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Запорізької області у складі:


головуючий - суддя: Бондар М.С., судді: Подліянова Г.С., Дашковська А.В.

секретар - Хомяк К.В.


при участі: прокурора - адвоката -

____________________________________________________________________________________________

розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за

апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу судді Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 26.09.2013 року про відмову у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "Tressal LTD" про визнання права власності на частку в статутному капіталі, -


в с т а н о в и л а :


У вересні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "Tressal LTD" (Британські Віргінські острови) про визнання права власності на частку в статутному капіталі та розірвання договору.


Ухвалою судді Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 26.09.2013 року відмовлено у відкритті провадження у справі, у зв'язку з непідсудністю спору Бердянському міськрайонному суду.


На цю ухвалу до апеляційного суду від заявника надійшла скарга в який зазначено, що оскаржувана ухвала не відповідає вимогам процесуального закону.


Апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.


Відповідно до ст.312 ЦПК суд апеляційної інстанції скасовує ухвалу суду першої інстанції і постановляє ухвалу з цього питання, якщо воно було вирішено з порушенням норм процесуального права.


З позовної заяви та матеріалів справи видно, що 26.11.2010 року між ОСОБА_2 та Акціонерною компанією з обмеженою відповідальністю "Tressal LTD" (Британські Віргінські острови) укладений договір про купівлю-продаж 50% статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтройл Групп", яке, як юридична особа, зареєстровано в м.Бердянськ.


Позивач вимагає ухвалення рішення про визнання його права власності за згадану частку, що становить 500 грн. та розірвання вчиненого договору.


Отже, виникли спірні правовідносини з іноземним елементом.


Питання підсудності цивільних справ урегульоване у ст.15 главі 1 розділу III ЦПК України, які визначають загальні правила предметної та територіальної підсудності, та в ст. 414 ЦПК України, яка передбачає, що підсудність цивільних справ з іноземним елементом визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.


Крім того, у ч.1 ст.2 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та Закону України "Про міжнародне приватне право".


У міжнародному праві категорія "підсудність" застосовується для визначення розподілу як компетенції між судами існуючої в державі системи розгляду цивільних справ, так і компетенції судів щодо вирішення справ з іноземним елементом, тобто міжнародної підсудності.


Відтак, на цивільні справи з іноземним елементом поширюються як загальні, так і спеціальні правила територіальної підсудності. Тому суд повинен був з'ясувати питання про те, чи поширюється його територіальна компетенція на розгляд даної справи.


Визначення підсудності справ з іноземним елементом залежить від категорії спору. При вирішенні питання про підсудність справ судам України також мають враховуватися вимоги загальної, альтернативної, договірної, виключної підсудності.


Статтею 76 Закону передбачено підстави визначення підсудності справ судам України, а саме:

1) якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у ст.77 цього Закону;

2) якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення.

Майно - це сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (ст.190 ЦК).


Відповідач має право на частку в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтройл Групп", яке знаходиться в м.Бердянськ. Частка його складає 500 грн. і на ці кошти претендує заявник.


З огляду на предмет спору, в суді саме і вирішується майновий спір.


Окрім того, договір, виконання якого оспорює позивач, укладений на підставі законодавства України, а отже для встановлення істини у справі підлягає застосуванню матеріальне право України.


У п.8.2 Договору сформульоване правило за яким сторони визначили, що права та обов'язки сторін у договорі регулюються правом України.


Наведене визначає підсудність справи Бердянському міськрайонному суду Запорізької області.


Беручи до уваги наведене, колегія суддів вважає, що ухвала підлягає скасуванню.


Керуючись ст.307,312,313,315,317 ЦПК України, судова колегія, -


у х в а л и л а :


Апеляційну скаргу задовольнити.


Ухвалу судді Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 26.09.2013 року про відмову у відкритті провадження у цій справі скасувати.


Справу повернути до того ж суду для вирішення питання про відкриття провадження у справі.


Ухвала судової колегії не оскаржується.






Головуючий: Судді:






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація