Справа № 2-1835
Провадження № 22ц/782/2669/13
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.10. 2013 року Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області у складі:
Головуючого - Дмитрієвої Л.Д.
Суддів: Пащенко Л.В.,Медведєва А.М.
при секретарі: Івасенко І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луганську апеляційні скарги Пенсійного Фонду України в м.Свердловську та ДП Свердловантрацит в особі ВП шахта Харківська на рішення Свердловського міськсуду від 26.04.2013 року за позовом ОСОБА_2 до ДП «Свердловантрацит» ВП Шахта Харківська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,3-я особа Управління Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області,
встановила:
Позивач 14.05.2012 року звернувся до суду з позовом в обґрунтування якого зазначає, що з 02.12.1987 року по 19.02.1988 року він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У зв'язку з захворюванням, отриманим під час виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, йому була встановлена 2 група інвалідності.
До листопада 2011 року від отримував пенсію в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком і додаткову пенсію в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком у відповідності зі ст. 50. 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У січні 2012 року фахівці УПФУ йому роз'яснили, що для отримання пенсії у підвищеному розмірі необхідно надати довідку про розрахунок заробітної плати за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У червні 2012 року він отримав довідку відповідача, з якою не згоден, оскільки не були використані нормативні документи із грифом «Таємно» і для «Службового користування», які передбачають застосування до працівників, безпосередньо зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підвищення оплати праці на 100% та застосування максимального розміру премії 60% від збільшеної тарифної довідки, виходячи з підвищених тарифних ставок, а також оплату праці у кратному розмірі в порівнянні із чинним законодавством, а саме: Постановою ЦК КПРС, Президії Ради Міністрів України № 168-5 від 08.05.1986 року. Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС № 665-195 від 05.08.1986 року. Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрсовпрофа № 207-7 від 10.06.1986 року. Розпорядженням СМ СРСР від 23.05.1986 року № 1031, Постановою Державного Комітету СРСР по праці і соціальним питанням. Секретаріату ВЦСПС № 15310-43 від 07.05.1986 року.
Позивач просить визнати дії посадових осіб відповідача щодо перерахунку його заробітної плати й видачу довідки про період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС незаконними та таким, що порушують його конституційні права як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, 2 групи та зобов'язати здійснити перерахунок заробітної плати й видати довідку про заробітну плату за час роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з урахуванням сто відсотків тарифної ставки, кратності, оплати вихідних, премії в розмірі 60% та оплати збереженої заробітної плати по основному місцю роботи.
Рішенням Свердловського міськсуду Луганської області від 26.04.2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені.
Визнані дії посадових осіб ДП «Свердловантрацит» в особі Відокремленого підрозділу Іахта «Харківська» про перерахунок заробітної плати і видачу довідки про період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_2 не законними.
Зобов'язано керівництво ДП «Свердловантрацит» в особі Відокремленого підрозділу Шахта «Харківська» зробити ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати і видати довідку про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням підвищення тарифних ставок в 2 рази, кратності, оплати вихідних і премій в розмірі 60% та оплати збереженої заробітної плати по основному місцю роботи.
В апеляційних скаргах Пенсійний Фонд України в м.Свердловську та ДП «Свердловантрацит ВП Шахта Харківська просять рішення скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.1,2 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.
Згідно ст.15 вищевказаного Закону, довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період видають підприємства, установи та організації (військкомати).
Як вбачається з матеріалів справи позивач з 2.12.1987 року по 31.12.1987 року знаходився на військових зборах у військовій частині № 73413, та у відповідності з розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 року мав право на отримання посадового окладу (тарифної ставки в трьохкратному розмірі (а.с. 11).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 01.11.2007 року, виданого Луганської обласною державною адміністрацією, безстроково, та відповідно до вкладки до посвідчення позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1 та особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, є інвалідом 2 групи безстроково, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 14.11.2007 року і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с.9,10).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідач має надати позивачу довідку про новий розмір заробітної плати.
Такий висновок суду відповідає обставинам та матеріалам справи, оскільки відповідно до пункту 7 постанови КМУ № 1210 передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи ( позивач був призваний на військові збори як військовозобов'язаний ) та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Зазначена Постанова КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» набула чинності 01.01.2012 року. Вказаним нормативним актом проведено перерахунок пенсії чорнобильцям, виходячи із розміру заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно ч.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22- 1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
У відповідності до пункту 7 Порядку, до заяви про призначення пенсії за віком додається у тому числі, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку; про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням но статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок; Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», довідки про період роботи (служби) ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивні забруднення, про заробітну плату за цей період надаються підприємствами, установами організаціями за основним місцем роботи працівників або їх правонаступниками.
Отже, порядок оплати праці особам, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС регулювався низкою спеціальних нормативних актів з цього приводу.
Статтею 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачено, що закони інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України.
Порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС у 1986-1987 році іншими нормативними актами не передбачені, отже, вони є діючими на цей час.
Так. пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів CP і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріальне забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 p. N 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установи які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Ради Міністрів УРСР Укрпрофради від 10 червня 1986 p. N 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмір; передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 p. N 964 - у III, II зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з 100% тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи. Крім того, було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища вихідні і святкові дні з оплатою у подвійному розмірі, а також з збереженням середні заробітної плати.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 19 року N 153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими підприємстві системами преміювання. Встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60 % тарифної ставки (окладу) на місяць (підпункт 4 пункту 1 постанови Ра Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7).
Згідно наказу № 36 від 15.01.2008 року по ВП «Шахта «Харківська» ДП «Свердловантрацит», на підставі постанови Ради Міністрів УРСР від 10.06.1986 року № 207 листа Міністерства праці і соціальної політики України від 09.06.1995 року, наказано здійсни перерахунок оплати за період зборів з ліквідації аварії на ЧАЕС за період з 02.12.1987 р. 19.02.1988 р. для нарахування пенсії в ПФ України без її реальної виплати на шахті.
Як убачається з довідки про заробітну плату, наданої позивачу відповідачем, зазначені вимоги законодавства не виконані, в зв'язку з чим суд дійшов вірного висновку щодо задоволення позову, оскільки саме на керівників підприємств та відомств покладено обов'язок здійснювати оплату праці працівників, зайнятих на роботах в зоні відчуження Чорнобильської АЕС відповідно вказаних нормативних актів.
Доводи апеляції не спростовують висновків суду.
Судом першої інстанції повно та всесторонньо були встановлені обставини, що мають значення для справи, повно та об"єктивно досліджені докази, надані сторонами та зроблено висновки на підставі правильного застосування норм матеріального та процесуального права. Рішення суду є законним та обґрунтованим, та на підставі вимог ст.. 308 ЦПК України повинно бути залишено без змін.
Керуючись ст.ст. 307,308 ЦПК України судова колегія ,
ухвалила:
Апеляційні скарги Пенсійного Фонду України в м.Свердловську та ДП Свердловськантрацит ВП Шахта Харківська - відхилити.
Рішення Свердловського міськсуду від 26.04.2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає чинності негайно, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ.
Головуючий:
Судді: