Судове рішення #33200540

248/8527/13-ц

2/248/2828/2013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

8 листопада 2013 року

Харцизький міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді - Щебуняєвої Л.Л.

при секретарі – Должикової Я.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харцизьку цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості за спожиту електроенергію з урахуванням індексу інфляції та 3% річних,


ВСТАНОВИВ:

4 жовтня 2013 року ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості за спожиту електроенергію з урахуванням індексу інфляції та 3% річних. Свої вимоги мотивують тим, що НП «Харцизький район електричних мереж» є невідокремленим підрозділом ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» згідно Положення. На підприємство покладені завдання здійснювати постачання населення електричну енергію та контролювати оплату за її використання. Відповідач зобов’язаний здійснювати оплату за спожиту електроенергію, а НП «Харцизький РЕМ» безперебійно її відпускати.

Відповідач ОСОБА_1, яка мешкає за адресою: м. Зугрес, вул. Ленінградська,4а/64, є споживачем електричної енергії та на її ім’я відкрито особистий рахунок № 180746064. Відповідачем неодноразово здійснювалось перерахування грошових коштів за спожиту електроенергію, а енергопостачальник відпускав електроенергію на адресу відповідача, таким чином між Енергопостачальником та споживачем виникли зобов’язання. Згідно рішення Судової палати в цивільних справах ВСУ від 4 червня 2008 року відключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку слід вважати фактичним укладенням договору на умовах, передбачених Законом України «Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією для населення ( далі ПКЕЕН), затверджених постановою КМУ України від 26 липня 1999 року № 1357.

Правовідносини між Позивачем та Відповідачем з постачання та споживання електроенергії регламентуються також: Цивільним кодексом України, Законом України «Про Електроенергетику» від 16.10.1997р. №575/97-ВР, Житловим кодексом України, Законом України «про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004р. №1875-ІУ, Правилами користування електроенергією для населення (затвердженими Постановою Кабінету міністрів України від 26.07.1999р. З 1357, далі за текстом - ПКЕЕН), Правилами улаштування електроустановок (далі - ПУЕ) та іншими нормативне - правовими актами і технічними документами. Відповідно до діючого законодавства тарифи на електроенергію для споживачів категорії «Населення» (Відповідач) встановлюються Постановами Національної комісії з регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ). Так, зокрема, Постановою НКРЕ України «Про тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам» від 10.03.1999р. №309 (зареєстровано в міністерстві юстиції України 10.03.1999р. за №151/3444) встановлені тарифи на електроенергію, які почали діяти з 01.04.1999р. В подальшому вказані тарифи змінювалися Постановами НКРЕ України.

Відповідач ОСОБА_1 користується вищезазначеними послугами позивача, однак своєчасно не вносить плату за них, у зв’язку з чим, за період з 01 жовтня 2009 року по 17 вересня 2012 року, у відповідача виникла заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 590 грн.65 коп.

Згідно ст. 625ч.2 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення , а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.

Таким чином за період з 01 жовтня 2009 року по 17 вересня 2012 року сума 3% річних від простроченої суми боргу складає 52 грн.58 коп., сума індексу інфляції – 99 грн.82 коп.

У лютому 2013 року вони зверталися до суду про стягнення з відповідача виниклої заборгованості в наказному провадженні. Ухвалою Харцизького міського суду Донецької області від 22 лютого 2013 року, відмовлено у прийнятті вказаної заяви, у зв’язку із пропуском позовної давності. Тому вони вимушені звернуться до суду з даним позовом в позовному провадженні.

В зв’язку з чим, просять стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж», заборгованість за спожиту електроенергію, яка утворилась за період з 01 жовтня 2009 року по 17 вересня 2012 року, в сумі 743 грн.05 коп., з яких: 590 грн.65 коп. - загальна сума заборгованості за спожиту електричну енергію, 52 грн.58 коп. – три відсотки річних від простроченої суми, 99 грн.82 коп. – сума індексу інфляції.

Представник позивача ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в особі ВП «Харцизькі електричні мережі» – ОСОБА_2 в судовому засіданні повністю підтримала заявлені позовні вимоги. Не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилась, про час та місце судового засідання повідомлялась належним чином. Про причину неявки суд не повідомила. Суд, на підставі п.1, 2 ст. 224 ЦПК України, враховуючи згоду представника позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає за можливе постановити рішення при заочному розгляді справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1, яка мешкає за адресою: м. Зугрес, вул.. Ленінградська,4а/64, є споживачем електричної енергії та на її ім’я відкрито особистий рахунок № 180746064.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов’язання виникають з підстав , встановлених ст..11 ЦК України.

Згідно рішення Судової палати в цивільних справах Верховного суду України від 4 червня 2008 року відключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку слід вважати фактичним укладенням договору на умовах, передбачених Законом України «Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією для населення ( далі ПКЕЕН), затверджених постановою КМУ України від 26 липня 1999 року № 1357.

Правовідносини між Позивачем та Відповідачем з постачання та споживання електроенергії регламентуються: Цивільним кодексом України, Законом України «Про Електроенергетику» від 16.10.1997р. №575/97-ВР, Житловим кодексом України, Законом України «про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004р. №1875-ІУ, Правилами користування електроенергією для населення (затвердженими Постановою Кабінету міністрів України від 26.07.1999р. З 1357, далі за текстом - ПКЕЕН), Правилами улаштування електроустановок (далі - ПУЕ) та іншими нормативне - правовими актами і технічними документами. Відповідно до діючого законодавства тарифи на електроенергію для споживачів категорії «Населення» (Відповідач) встановлюються Постановами Національної комісії з регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ). Так, зокрема, Постановою НКРЕ України «Про тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам» від 10.03.1999р. №309 (зареєстровано в міністерстві юстиції України 10.03.1999р. за №151/3444) встановлені тарифи на електроенергію, які почали діяти з 01.04.1999р. В подальшому вказані тарифи змінювалися Постановами НКРЕ України.

Відповідно до п.42 ч.5,6 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357, споживач електричної енергії зобов’язаний оплачувати спожиту електричну енергію, здійснювати її перерахування виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника в уповноваженому банку.

Згідно ст.48 Правил користування електричною енергією для населення, споживач несе відповідальність з діючим законодавством за порушення вищевказаних Правил.

Згідно ст.. 19 Правил користування електричною енергією для населення, розрахунки населення за спожиту енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі фактичних показань приладів обліку.

Відповідно до п.20 Правил користування електричною енергією для населення, розрахунковим періодом для встановлення розмірі оплати спожитої електроенергії є календарний місяць. Оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 10 числа наступного місяця.

Відповідно до ст.. 21 Правил користування електричною енергією для населення, знімання показань приладів обліку проводиться споживачем щомісяця.

З акту звірки розрахунків за електроенергію та довідки про заборгованість, вбачається, що за період з 01 жовтня 2009 року по 17 вересня 2012 у відповідача ОСОБА_1 виникла заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 590 грн.65 коп.

Згідно ст. 26 Правил користування електричною енергією для населення, у разі зміни тарифів (цін) на електричну енергію оплата заборгованості провадиться за тарифами (цінами), що діяли у період, за який сплачується борг. У разі відсутності у споживача коштів на оплату заборгованості він повинен звернутися до енергопостачальника із заявою про складання графіка погашення заборгованості або відстрочення терміну оплати та надати довідки, що підтверджують його неплатоспроможність.

З матеріалів справи не вбачається, що з боку відповідача на адресу позивача надходили заяви з цього приводу.

Згідно ст. 625ч.2 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення , а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.

Таким чином, відповідно до вимог ст. 625 ч.2 Ц України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача, за період з 01 листопада 2009 року по 25 липня 2013 року , суму 3% річних від простроченої суми боргу, в розмірі 52 грн.58 коп. та суму індексу інфляції, в розмірі 99 грн.82 коп.

Встановлені судом обставини свідчать про те, що відповідач, в порушення ст.ст.64,67,68 Житлового кодексу України, ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 42 Правил користування електричною енергією для населення, свої зобов’язання не виконує, плату за спожиту електроенергію своєчасно не здійснює, та має заборгованість за спожиту електроенергію, яка утворилась яка утворилась за період з 01 листопада 2009 року по 25 липня 2013 року, в сумі 743 грн.05 коп., з яких: 590 грн.65 коп. - загальна сума заборгованості за спожиту електричну енергію, 52 грн.58 коп. – три відсотки річних від простроченої суми, 99 грн.82 коп. – сума індексу інфляції.

В зв’язку з чим позов підлягає задоволенню.


Керуючись ст.ст. 8,509,529,543,610ч.2,625 ЦК України, ст..26 ЗУ «Про електроенергетику», ст..ст. 64,67,68 ЖК України, п.5ч.3ст.20 , ст..32 ЗУ «Про житлово – комунальні послуги», п.п. 19,20,23,26,28,42,48 Правил користування електроенергією для населення», ст.ст.10,11,60, 88,212-213,224 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості за спожиту електроенергію з урахуванням індексу інфляції та 3% річних - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, згідно відповіді Міністерства доходів та зборів, надати реєстраційний номер облікової картки боржника ОСОБА_1, не має можливості, оскільки фізичну особу неможливо однозначно ідентифікувати, на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» заборгованість за спожиту електроенергію, яка утворилась за період з 01 листопада 2009 року по 25 липня 2013 року, в сумі 743 гривні 05 копійок, з яких: 590 гривен 65 копійок - загальна сума заборгованості за спожиту електричну енергію на (пр№260353231560 філія Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 335106, ЄДРПОУ 00131268), 52 гривні 58 копійок – три відсотки річних від простроченої суми, 99 гривен 82 копійки – сума індексу інфляції на (п/р 260011235 ПАТ «ПУМБ», МФО- 334851, ЄДРПОУ - 00131268).

Стягнути з ОСОБА_1, згідно відповіді Міністерства доходів та зборів, надати реєстраційний номер облікової картки боржника ОСОБА_1, не має можливості, оскільки фізичну особу неможливо однозначно ідентифікувати, на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» в особі НП «Харцизький район електричних мереж» (п/р 260011235 ПАТ «ПУМБ», МФО -334851, ЄДРПОУ– 00131268) у повернення судового збору, у сумі 229 гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою, поданною відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя :











Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація