Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/542/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2013 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого-судді Стратович О.В.
за участю :
секретаря судового засідання Єпифанович Г.В.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні , в залі суду , в м. Олевську , цивільну справу за позовом Публічного Акціонерного Товариства « Олевський хлібозавод » , м. Олевськ вул. Кооперативна ,13 , Житомирської області , до ОСОБА_2 , мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1 , про стягнення недостачі грошових коштів ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення недостачі грошових коштів ,
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав зазначених в позові і просять їх задовольнити в повному обсязі , оскільки факт недостачі грошових коштів стверджується інвентаризацією матеріалів , тари грошових коштів в торгівлі , які знаходилися у підзвітності у відповідача , який лише частково погасив заборгованість перед підприємством .
Відповідач позов визнав повністю і пояснив , що допустив недостачу ввірених йому товарно-матеріальних цінностей з особистої вини , зобов’язується відшкодувати завдану шкоду позивачу .
Судом встановлено , що відповідач працював водієм-продавцем в ПАТ « Олевський хлібозавод » з 12.04.2013 року по 17.06.2013 року .
При прийнятті на роботу , уповноваженою особою , головою правління ОСОБА_3 з відповідачем було укладено договір про повну матеріальну відповідальність ( а.с. 7 ) .
Внаслідок проведення інвентарізації у відповідача було виявлено недостачу 4816,91 гривень ( а.с.5-6 ) , частину шкоди відповідач відшкодував і станом на 17.06.2013 року заборгованість становить 3938,38 гривень , з врахуванням часткового погашення боргу ( а.с.10 ) .
Відповідно до наказу підприємства № 173-к від 17.06.2013 року відповідача було звільнено з роботи на підставі п.2 ст.41 КЗпП , за згодою профспілкового комітету , а саме з відповідачем було розірвано трудовий договір внаслідок виявлення винних дій працівника , який безпосередньо обслуговує грошові та товарні цінності , якщо ці дії дають підстави для втрати довір’я до нього з боку власника ( а.с.8 ) .
Дані правовідносини врегульовані наступними нормативно-правовими актами , а саме :
Так , відповідно до ст. 257 ЦК загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки , тобто позивач подав позов без порушення строків загальної позовної давності .
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи , а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала ; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду , заподіяну підприємству внаслідок порушення покладених на них трудових обов’язків зазначено в ч.1 ст.130 КЗпП .
Матеріальна відповідальність понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках , зазначених у законодавстві зазначено у ч.2 ст. 132 КЗпП .
Відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди заподіяної з їх вини підприємству у випадках коли між працівником і підприємством відповідно до ст. 135-1 цього Кодексу укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей , переданих йому для зберігання або для інших цілей , що передбачено п.1 ч.1 ст. 134 КЗпП .
Відповідно до ч.1 ст. 135-3 КЗпП розмір заподіяної підприємству шкоди визначається за фактичними витратами , на підставі даних бухгалтерського обліку , виходячи з балансової вартості ( собівартості ) матеріальних цінностей за вирахуванням зносу з установленими нормами ; у разі недостачі розмір шкоди визначається за цінами , що діють у даній місцевості на день відшкодування шкоди .
В ч.3 ст.136 КЗпП зазначено , що покриття шкоди , яка перевищує середній заробіток працівника провадиться шляхом подання власником або уповноваженим ним органом позову до районного суду .
Суд , дослідивши письмові докази , матеріали справи , заслухавши пояснення представників позивача , приходить до висновку , що даний позов підлягає до задоволення , оскільки з відповідачем було укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей , переданих йому для зберігання або для інших цілей , що передбачено п.1 ч.1 ст. 134 КЗпП , а тому останній повинен нести матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди заподіяної з його вини підприємству.
Вина відповідача доведена , поясненнями представника позивача , відповідача , обліковою відомістю інвентаризації матеріалів , тари грошових коштів в торгівлі , які знаходилися у підзвітності відповідача , а також бухгалтерськими документами , які свідчать про те , що за час роботи на підприємстві відповідач отримував від позивача товарно-матеріальні цінності ( продукцію хлібозаводу ) , а кошти від реалізації товарів в бухгалтерію підприємства здавав не повністю , при цьому відповідач лише частково погасив заборгованість перед підприємством . Про те що відповідач є матеріально відповідальною особою стверджується відповідним договором та посадовою інструкцією водія-продавця .
Керуючись : ч.1 ст.130 , ч.2 ст. 132 , п.1 ч.1 ст. 134 , ч.1 ст. 135-3 , ч.3 ст.136 КЗпП України ; ст. 257, ч.1, 2 ст.1166 ЦК України ; ст.ст. 10,11,60,88,212-215 ,218 ЦПК України , суд
В И Р І Ш И В :
Позов Публічного Акціонерного Товариства « Олевський хлібозавод » , м. Олевськ вул. Кооперативна ,13 , Житомирської області , до ОСОБА_2 , мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, про стягнення недостачі грошових коштів – задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_2 , мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, , ( НОМЕР_1 , ідентифікаційний код платника податків № НОМЕР_2 ) на користь Публічного Акціонерного Товариства « Олевський хлібозавод » , м. Олевськ вул. Кооперативна ,13 , Житомирської області , на р/р 26000702973605 в ЖОД АТ « Райффайзен банк «Аваль» , код ЄДРПОУ 00375964 - 3938,38 гривень заподіяної матеріальної шкоди , внаслідок не належного виконання трудових обов’язків та 229,40 гривень судових витрат.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в Апеляційний суд Житомирської області , через Олевський районний суд Житомирської області , протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з отримання копії цього рішення.
Суддя:
ОСОБА_4