Справа № 2-а-6083/08
П О С Т А Н О В А
Іменем України
04 вересня 2008 року о 18 годині 00 хвилин м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чабаненко С.В.
при секретарі - Вовчанській О.А.
за участю представника відповідача - Зузлова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковськ до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Новомосковську про прийняття до заліку відшкодування витрат на допомогу на поховання та витрат на її доставку стосовно ОСОБА_1 в сумі 291,28 грн., -
В С Т А Н О В И В :
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду позивачем було подано позовну заяву, в якій він просить визнати дії відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Новомосковську неправомірними та зобов'язати його включити в щомісячні акти звірки суму витрат на допомогу на поховання та витрат на її доставку стосовно ОСОБА_1 у розмірі 291,28 грн., для відшкодування цієї суми на централізованому рівні.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак позивачем було надано суду заяву про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Таким чином неявка представника позивача в судове засідання не є перешкодою для розгляду даної справи за наявними у ній доказами.
Не погоджуючись із заявленими позовними вимогами представник відповідача просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, оскільки правомірність вимог позивача не підтверджена належними доказами, а саме такими, як це вимагає ч. ч. 8, 9 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», а також Постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2001 № 826 «Про затвердження порядку проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» та постанова правління Фонду від 06.03.2006 № 13, якими встановлено, що причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів; витрати на поховання провадяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Порядок розгляду причинного зв'язку з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом та надання відповідного висновку про наявність або відсутність причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом встановлено «Інструкцією про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом», затвердженою наказом МОЗ України від 15.11.2005 № 606.
Заслухавши пояснення представника відповідача та перевіривши письмові докази у справі суд приходить до наступних висновків.
Так, в судовому засіданні встановлено та підтверджено письмовими доказами, що ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва та перебував на обліку позивача, що підтверджується списком померлих осіб, які отримували пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у серпні 2007 року (ар.с. 7). Позивачем у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1, було сплачено допомогу на його поховання у розмірі 289,00 грн. Крім цього позивачем були понесене затрати на доставку суми виплаченої допомоги у розмірі 2,28 грн. Таким чином, загальна сума понесених позивачем втрат на поховання ОСОБА_1 становить 291,28 грн. (ар.с. 3, 4), які були включені до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за серпень 2007 року. Однак відділенням виконавчої дирекції ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Новомосковську дану суму витрат до заліку прийнято не було (ар. с. 5, 6).
У відповідності до ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» у разі настання страхового випадку Фонд соціального
страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.
Частиною 8 ст. 34 даного Закону також передбачений обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання нести витрати на його поховання згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений Постановою КМУ від 11.07.2001 № 826, регулює питання проведення Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд) витрат страхувальнику або сім'ї застрахованого, чи іншій особі, яка здійснювала поховання потерпілого у разі його смерті від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на організацію поховання та пов'язаних з цим ритуальних послуг (п. 1 Порядку). Витрати на поховання провадяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України (п.2. Порядку).
Статтями 13, 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» визначені поняття страхового випадку та нещасного випадку, відповідно до яких страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, зазначених у статті 14 цього Закону, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг. Нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю або настала смерть.
Також ч. 9 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» визначено, що причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.
Тобто, з огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відшкодування суми допомоги на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, що отримувала пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відшкодовується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України лише за умов, коли смерть потерпілого спричинена обставинами, за яких настає страховий випадок, та причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я підтверджено медичним висновком.
Частиною 1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги.
Враховуючи те, що позивачем належних доказів на підтвердження настання страхового випадку та наявності причинного зв'язку смерті потерпілого ОСОБА_1 з одержаним трудовим каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я не надано, суд вважає відсутніми законні підстави для задоволення заявленого позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 69-72, 94, 128, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковськ до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Новомосковську про прийняття до заліку відшкодування витрат на допомогу на поховання та витрат на її доставку стосовно ОСОБА_1 в сумі 291,28 грн. відмовити у повному обсязі.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання - після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 09.09.2008.
Суддя С.В.Чабаненко