Справа № 11-205 2008 р. Головуючий по 1 інстанції
Категорія 115 ч.1 КК України - Поліщук В.І.
Доповідач в апеляційній інстанції
- Суходольський М. І.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" березня 2008 р. Колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Ільченка А.М.
суддів Суходольського М. І., Євтушенка В.Г.
за участю прокурора Гришанової Н.Д.
адвоката ОСОБА_1
розглянувши кримінальну справу за апеляцією захисника ОСОБА_1 в інтересах засудженого В.В. на вирок Звенигородського районного суду від 19 грудня 2007 року, яким
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, раніше не судимий,
визнаний винним у вчиненні злочину передбаченого ст. .115 ч.1 КК України і йому призначено покарання у вигляді 9 років позбавлення волі.
Цивільний позов залишено без розгляду.
Судових витрат та речових доказів в справі немає.
Згідно вироку суду ОСОБА_2 засуджений за те, що 24 серпня 2007 року близько 22 години, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, разом із своєю спів жителькою ОСОБА_3, яка також перебувала в стані алкогольного сп'яніння, поверталися від місця тимчасового заробітку до місця проживання, Проходячи біля будинку №50 по вул. Комінтерна в м. Звенигородка між ОСОБА_2 і ОСОБА_3 на ґрунті особистих неприязних відносинах із-за вживання спиртних напоїв, виникла сварка, яка згодом переросла у бійку. Під час бійки ОСОБА_2 умисно, з метою заподіяння тілесних ушкоджень наніс удари руками та ногами по різних частинах тіла ОСОБА_3, а коли остання впала на асфальт він намагався підняти її і довести до місця проживання. Спроби підняти ОСОБА_3 були марні, оскільки вона постійно вислизала з його рук через спітнілість та наявності обширної кровотечі. ОСОБА_2 продовжував наносити потерпілій удари руками та ногами в різні частини тіла чим заподіяв ОСОБА_3 тілесні ушкодження у вигляді саден лоба, крововиливів на повіках обох очей, крововиливів під м'які тканини голови і під м'які оболонки мозку, а також переломи 3-5ребер справа по передньоключичній лінії. Коли в черговий раз ОСОБА_2 намагався підняти ОСОБА_3 і вона почала вислизати з його рук, він умисно, з метою заподіяння смерті, схопив потерпілу руками за шию, сильно здавив і певний час утримував.
Згідно висновку судово-медичного експерта №140 від 17.10.2007 року смерть ОСОБА_3 настала в результаті механічної асфіксії від здавлювання органів шиї руками. По ступені тяжкості - це тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть.
Адвокатом ОСОБА_1 в інтересах засудженого ОСОБА_2 на вирок суду подана апеляційна скарга, в якій адвокат просить змінити вирок, перекваліфікувати дії засудженого зі ст. .115 ч.1 КК України на ст. . 119 ч.1 КК України та призначити за цією статтею покарання у вигляді 3 років позбавлення волі. Застосувати вимоги ст. .75 КК України, звільнивши ОСОБА_2 від відбування покарання з випробувальним терміном на 3 роки.
В обґрунтування своїх вимог адвокат спирається на те, що наміру на вчинення вбивства ОСОБА_3 у ОСОБА_2 не було, удари наносив потерпілій з метою привести її до тями, щоб вона підвелася і йшла додому. Поки ОСОБА_2 намагався підняти потерпілу з землі і вона вислизнула, то він автоматично, щоб її втримати, обома руками рефлекторно схопив за шию, здавив і короткий час утримував.
На думку адвоката ОСОБА_2 вчинив вбивство внаслідок злочинної недбалості - тобто він не передбачав можливість настання смерті, але повинен був і міг її передбачити.
Прокурором, що приймав участь у справі, на апеляцію адвоката подано заперечення, в якому він вважає вирок суду законним та обґрунтованим, тому просить апеляцію адвоката залишити без задоволення, а вирок суду без змін.
Заслухавши доповідь судді, пояснення адвоката в підтримку апеляції, думку прокурора про залишення апеляції без задоволення, а вироку суду без змін, перевіривши та обговоривши матеріали справи, та доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляція адвоката не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Висновок суду щодо винності ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованого йому злочині ґрунтується на зібраних по справі доказах, які досліджені в судовому засіданні і їм дана вірна юридична оцінка.
Колегія суддів не може погодитись із доводами адвоката про відсутність у засудженого ОСОБА_2 умислу на вбивство, оскільки питання про умисел необхідно вирішувати виходячи із сукупності всіх обставин вчиненого діяння, а не зі слів засудженого. Встановлено, що ОСОБА_2 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння вчинив з потерпілою сварку, яка згодом переросла у бійку. Під час допиту в якості підозрюваного (протокол від 25.08.2007 року, а.с. 39-40) ОСОБА_2 пояснив, що спочатку він рукою вдарив потерпілу 3 рази по лиці, а коли вона вдарила його по обличчю у відповідь, то він став наносити їй удари руками та ногами в різні частини тіла (обличчю, тулубу) від чого вона впала і наніс більше 10 ударів.
Показання засудженого об'єктивно співпадають з виявленими тілесними ушкодженнями при дослідженні трупа під час експертного дослідження.
Виявлені крововиливи під м'які мозкові оболонки, переломи ребер свідчать про нанесення тілесних ушкоджень в життєво важливі органи з метою подавити супротив особи, позбавити таку особу самозахисту. Тілесних ушкоджень, які б вказували на можливу боротьбу і самооборону при експертизі трупа не встановлено.
Згідно висновку експерта причиною смерті ОСОБА_3 є механічна асфіксія від давлення органів шиї руками, що підтверджуються наявністю саден в ділянці шиї і підборіддя, переломом ріжка щитоподібного хряща справа з крововиливами в ділянці перелому, а також вираженими асфіктичними признаками: мілко краплинні крововиливи в з'єднувальні оболонки очей, під зовнішньою оболонкою очей і плямисті крововиливи під плеврою легенів.
Під час спричинення тілесних ушкоджень, що привели до смерті потерпілої вона могла знаходитись в горизонтальному, або близько до такого положення тіла.
Вказаний висновок свідчить про те, що засуджений в момент заподіяння смертельних тілесних ушкоджень, застосував силу, чим зламав ріжок щитоподібного хряща і певний час утримував в горизонтальному чи близькому до такого положенні тіло потерпілої, а не рефлекторно здавив шию намагаючись нібито підняти з землі, як це вказує адвокат.
Враховуючи характер і локалізацію поранень та інших тілесних ушкоджень, спосіб заподіяння смертельного поранення, небажання викликати швидку допомогу після заподіяння тілесних ушкоджень свідчить про умисел на вбивство потерпілої з боку ОСОБА_2 і кваліфікація його дій судом визначена правильно.
Заперечення засудженого та його адвоката про відсутність умислу на вбивство свідчить лише про намагання ОСОБА_2 ухилитися від кримінальної відповідальності за вчинення більш тяжкого злочину.
Таким чином колегія суддів вважає, що суд при розгляді справи дав належну оцінку зібраним доказам і вірно кваліфікував дії засудженого.
Призначаючи покарання суд врахував особу засудженого, тяжкість вчиненого злочину, обставини що пом'якшують і обтяжують покарання і вірно дійшов висновку про можливість його перевиховання лише за умови ізоляції від суспільства.
Призначене покарання відповідає вимогам ст. .65 КК України, знаходиться в межах санкції статті Особливої частини Кодексу і є достатнім для його виховання та недопущення вчинення нових злочинів.
Підстав для пом'якшення призначеного покарання колегія суддів не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст. . ст. 362, 366 КПК України колегія суддів
ухвалила:
Апеляцію адвоката ОСОБА_1 в інтересах засудженого ОСОБА_2 на вирок Звенигородського районного суду від 19 грудня 2007 року щодо засудження ОСОБА_2 за ст. .115 ч.1 КК України залишити без задоволення, а вирок суду залишити без змін.