ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 |
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02.10.2008 р. № 5/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Кочана В.М., суддів Арсірія Р.О., Цвіркуна Ю.І.,
секретаря судового засідання Стріхи В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
|
ОСОБА_1 |
до |
Міністерства юстиції України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління юстиції в м. Києві |
про |
визнання недійсним наказу, |
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління юстиції в м. Києві з вимогами про визнання недійсним наказу № 1661/7 від 19.11.2007р. про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав і пояснив наступне.
За наслідками проведення планової перевірки діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 та у зв'язку із незадовільним станом ведення діловодства, начальником Київського Міського управління юстиції було видано розпорядження про зупинення приватної нотаріальної діяльності та зобов'язання приватного нотаріусаОСОБА_1 привести у відповідність до Правил ведення нотаріального діловодства архівні документи та надати їх для перевірки в повному об'ємі.
Наказом Міністерства юстиції України № 1661/7 від 19.11.2007 анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною приватного нотаріусаОСОБА_1
Позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки дійсно було виявлено порушення вимог норм чинного законодавства зокрема цивільного земельного, сімейного, а також порушення вимог щодо ведення діловодства та зберігання архівних документів.
Виявлені під час перевірки порушення не були ним усунені у зв'язку зі складними сімейними обставинами та погіршенням здоров'я.
Крім того, позивач наполягає на відсутності грубих порушень в його діяльності та відсутності порушень, які потягнули б за собою тяжкі наслідки чи завдали шкоду.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, оскільки вважає, що оскаржуваний наказ видано уповноваженою на те особою, при наявності підстав, визначених Законом України "Про нотаріат" та з дотриманням процедури його прийняття.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що Наказом Міністерства юстиції України № 1661/7 від 19.11.2007 анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Володічева Олега Ігоровича на підставі п.п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про нотаріат".
Планова комплексна перевірка діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округуОСОБА_1 проводилася на виконання плану роботи відділу нотаріату на II квартал 2006р., в період з 28.04.2006р. по 03.05.2006р. В ході перевірки були виявлені неодноразові порушення вимог чинного законодавства, а саме: норм Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Сімейного кодексу України та Закону України "Про нотаріат", Закону України "Про іпотеку".
Як видно з матеріалів доповідної записки, складеної за наслідками проведення перевірки, порушення нотаріусом ОСОБА_1 норм чинного законодавства при вчиненні ним нотаріальних дій є систематичними, та такими, що порушують права та законні інтереси громадян та юридичних осіб.
Судом встановлено, що наказом Головного управління юстиції у м. Києві від 03.05.2006р. було призупинено приватну нотаріальну діяльність нотаріусаОСОБА_1 до усунення ним порушень вимог законодавства, виявлених під час комплексної перевірки його діяльності. Нотаріусом були надані пояснення відносно обставин, за яких ним були допущені порушення та зобов'язання про усунення недоліків в роботі та недопущення їх у подальшому.
Однак, виявлені недоліки та порушення вимог законодавства ОСОБА_1 не було усунуто.
Враховуючи наведене, Головним управлінням юстиції у м. Києві підготовлено та направлено до Міністерства юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, виданого на ім'яОСОБА_1 Зазначене подання зареєстроване в Міністерстві юстиції України 22.02.2007р.
Згідно з підпунктом "є" п. 2 ст. 12 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано, якщо нотаріус при вчиненні нотаріальних дій неодноразово порушував чинне законодавство або грубо порушив закон, що призвело до заподіяння шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян.
Згідно з абз. 1 та 4 п. 8 Положення "Про Міністерство юстиції України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1577 від 14.11.2006р., Міністерство юстиції України у межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання. Рішення Міністерства юстиції України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.
Відповідно до абз. 24 п. 4 Положення "Про Міністерство юстиції України" Міністерство організовує роботу установ нотаріату, перевіряє їх діяльність і вживає заходів до її поліпшення, контролює законність вчинення нотаріальних дій державними і приватними нотаріусами, видає та анулює свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Пунктом 8 Положення "Про Комісію з розгляду питань щодо анулювання свідоцтв про право на заняття нотаріальною діяльністю", затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 63/5 від 19.11.1998р., визначено, що Комісія розглядає подання Головного управління юстиції Міністерства юстиції в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції щодо анулювання свідоцтв про право на заняття нотаріальною діяльністю, вирішує питання про анулювання або відмову в анулюванні свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.
У пункті 6 Порядку визначено, що за наказом Міністерства юстиції комплексна перевірка може бути проведена в окремо визначений строк, як Міністерством юстиції, так і управлінням юстиції.
Відповідно до п. 27 Порядку у залежності від наслідків перевірки та на підставі пропозицій комісії Міністерством юстиції чи управлінням юстиції приймається рішення щодо реалізації матеріалів перевірки.
Відповідно до п. 28 Порядку за наслідками проведеної перевірки до нотаріуса можуть бути застосовані заходи по підготовці подання про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю у разі виявлення неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян.
Таким чином оскаржуваний наказ Міністерства юстиції № 1661/7 від 19.11.2007 "Про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса Володічева Олега Ігоровича" винесено на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією і Законом України "Про нотаріат".
На підставі ст. 19 Конституції України, ст. 12 Закону України "Про нотаріат", пункту 8 Положення "Про Міністерство юстиції України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.06 N 1577, п. п. 5, 6, 8, 27, 28, 29 "Порядку здійснення перевірки законності виконання приватними нотаріусами своїх обов'язків", затверджених наказом Міністерства юстиції від 14.09.04 №105/5, положення "Про Комісію з розгляду питань щодо анулювання свідоцтв про право на зайняття нотаріальною діяльністю", затвердженого наказом Міністерства юстиції від 19.11.98 № 63/5, керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий - суддя Кочан В.М.
судді Арсірій Р.О.
Цвіркун Ю.І.
- Номер: 11-кс/789/3/17
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 5/17
- Суд: Апеляційний суд Тернопільської області
- Суддя: Кочан В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.01.2017
- Дата етапу: 04.01.2017
- Номер:
- Опис: 1563
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 5/17
- Суд: Господарський суд Сумської області
- Суддя: Кочан В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.01.2004
- Дата етапу: 09.02.2004