СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
29.09.2008 |
Справа № 22-а-9/08 Попередня справа № 2а-571/2008 |
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Горошко Н.П.,
суддів Дадінської Т.В. ,
Дугаренко О.В.
секретар судового засідання Ланчева Г.Є.
за участю:
позивача: ОСОБА_1, посвідчення серії НОМЕР_1, видане Чорноморським районним військовим комісаріатом 14.01.2003 року
представник відповідача: не з'явився
розглянувши апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя на постанову Гагарінського районного суду міста Севастополя (суддя Яковенко С.Ю.) від 12.05.08 у справі №22-а-9/08
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до Управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя (проспект Жовтневої революції, 8, м.Севастополь, 99038)
про стягнення недоплаченої грошової допомоги ветерану війни
ВСТАНОВИВ:
Постановою Гагарінського районного суду м. Севастополя від 12 .05.2008 у справі № 2а-/571/2008 позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Гагарінського району м. Севастополя про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги ветерану війни у сумі 10910,00грн. задоволено частково у сумі 1770,00грн.
Не погодившись з постановою суду, Управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Гагарінського районного суду скасувати, постановивши нове рішення.
Вважає, що судом першої інстанції не були з'ясовані всі обставини справи, що мають значення для вирішення даного спору, а також порушені норми матеріального права, мотивуючи апеляційну скаргу наступним.
Ст. 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
До компетенції відповідача не належить прийняття нових законів, а також надання правової оцінки чинного законодавства з точки зору їх відповідності до Конституції України.
В своїй апеляційній скарзі, Управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя зазначає, що воно є бюджетною установою, розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та при здійсненні бюджетного процесу керується положеннями Бюджетного кодексу України. Згідно п.8 ч. 1. ст. 7 Бюджетного кодексу України, бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями. Всі платежі можливо здійснювати тільки за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються Законом України про Державний бюджет.
Виплату позивачу щорічної одноразової грошової допомоги Управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя здійснювало згідно Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про державний бюджет», отже своїми діями відповідач не порушував прав позивача.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є ветераном війни - учасником бойових дій, що підтверджується свідоцтвом серія НОМЕР_1(а.с.4)
Згідно ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законами України «Про Державний бюджет України»на 2005-2006 роки зупинено дію положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(в тому числі ст.13) в частині визначення розміру виплат щорічної разової допомоги, встановлено інший розмір, виходячи із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету.
У зв'язку з прийняттям Рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.07 року положення п. 13 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційним судом, тобто не чинні з 09.07.07.
Також у зв'язку з прийняттям Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 визнані неконституційними та втратили чинність положення п. 20 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», що обмежував розмір разової грошової допомоги до 05 травня.
Зазначені Рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.07, № 10-рп/2008 від 22.05.08 мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, та є обов'язковими до виконання на території України.
Згідно ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»фінансування витрат, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного та місцевого бюджетів.
Встановлений ч. 2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Бюджетного кодексу України перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, зокрема Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Судова колегія не може прийняти до уваги доводи відповідача щодо неможливості здійснити ОСОБА_1. перерахунок суми разової грошової допомоги до 05 травня з тих підстав, що законодавством не визначений порядок здійснення перерахунку (підвищення) відповідно до ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки право позивача на соціальний захист гарантоване ст. 46 Конституції України, а джерело фінансування визначено ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Поняття мінімальної пенсії за віком визначено ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно норм чинного законодавства України за відсутності закону, регулюючого відповідні правовідносини, необхідно застосовувати закон, регулюючий подібні правовідносини, що Управлінням праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя зроблено не було.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Європейський суд вирішуючи справу «Войтенко проти України»(заява № 18966/02) дійшов висновку, що посилання державних органів на неможливість виконання зобов'язань через відсутність законодавчих заходів є безпідставними.
Проте, судова колегія вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог в частині стягнення недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги за 1999 - 2006 роки, оскільки положеннями ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. ОСОБА_1. звернувся до суду лише 22.04.08, тобто з порушенням строків позовної давності, не довівши суду поважність причин пропуску процесуального строку.
У 2007 році розмір мінімальної пенсії за віком становив 410грн., тобто на користь позивача належало виплатити (410,00х5) 2030,00грн. щорічної одноразової грошової допомоги. Отже, з урахуванням здійсненої у 2007 році виплати 280,00грн., відповідачеві належить здійснити доплату позивачу в сумі (2050,00-280,00) 1770,00грн.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги за 2007 рік, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту».
На думку судової колегії постанова суду першої інстанції ухвалена у відповідності до норм чинного законодавства і не вбачає підстав для її скасування.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, п. 1 ст. 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя залишити без задоволення.
Постанову Гагарінського районного суду м. Севастополя від 12 .05.2008 у справі № 2а-571/2008 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили.
Головуючий суддя Н.П.Горошко
Судді Т.В. Дадінська
О.В.Дугаренко