Справа № 22ц-2285 Головуючий в 1 інстанції Верещак А.М.
Категорія Доповідач: Юровська Г.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2007 року колегія суддів судової палати в цивільних справах
апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого судді Данілова О.М суддів Суханової Є.М., Юровської Г.В., при секретарі Данчук Т.В. розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою військової частини А 2167 на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 26 березня 2007 року в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про захист честі і гідності та відшкодування заподіяної моральної шкоди, та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, військової частини А - 2167 про відшкодування заподіяних матеріальних та моральних збитків, -
встановила:
У жовтні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив стягнути на його користь з ОСОБА_2 10 000 грн. моральної шкоди та зобов'язати ОСОБА_2 вибачитись перед ним в присутності його співслужбовців.
Свої вимоги обгрунтував тим, що 27 вересня 2006 року, близько 14 години 20 хвилин, на території військової частини А 2167, яка розташована по бульвару 50 річчя Перемоги в м. Біла Церква, де він проходить строкову військову службу, при виконанні наказу командира військової частини Хомчака Р.Б. про демонтаж дерев'яної огорожі, встановленої на території частини, до нього підійшов ОСОБА_2, який безпричинно наніс йому удар рукою в область грудної клітини, а потім, схопивши за куртку, наніс удар в область шиї, чим принизив його честь і
гідність перед його співслужбовцями та заподіяв йому моральну шкоду, яку він просить стягнути.
ОСОБА_2 подав до суду зустрічний позов, в якому просив стягнути на його користь матеріальну шкоду в розмірі 14 200 гривень, моральну шкоду в розмірі 10 000 гривень та судові витрати. В обгрунтування своїх вимог посилався на те, що під час інциденту, який відбувся 27 вересня 2006 року між працівниками ВП "Будсервіс" та військовослужбовцями в/ч А 2167, ніяких тілесних ушкоджень будь-якому з військовослужбовців не заподіював. А навпаки, до нього, коли він намагався припинити неправомірні дії військовослужбовців, що
виконували незаконний наказ командира частини Хомчака Р.Б. про демонтаж дерев'яного паркану, яким було огорожено розташовану по бульвару 50 річчя Перемоги, 52а/1а в м. Біла Церква земельну ділянку, що відповідно до державного акту на право власності належить ВП "Будсервіс", було застосовано фізичну силу. Внаслідок цього в нього погіршився стан здоров'я, що змусило викликати швидку медичну допомогу, після чого він перебував на лікуванні з 28 серпня 2006 року по 07 жовтня 2006 року. В результаті неправомірних дій військовослужбовців, які в присутності його підлеглих, в присутності сторонніх осіб застосували до нього фізичну силу, виштовхали його за межі належної його підприємству земельної ділянки, чим принизили його честь і гідність як громадянина, і як депутата міської ради, на що він неодноразово звертав увагу командування військової частини, йому була заподіяна моральна шкода, яку він оцінює в 10 000 грн. та просить її відшкодувати. Крім того, просив стягнути матеріальну шкоду в розмірі 14 200 грн.
Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 26 березня 2007 року ОСОБА_1 в задоволенні позову відмовлено. Зустрічний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Стягнуто з військової частини А 2167 м. Біла Церква на користь ОСОБА_2 2 700 гривень в рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 8000 гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди.
В апеляційній скарзі військова частина А 2167 вважає рішення суду незаконним, просить його скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд, посилаючись на порушення вимог матеріального та процесуального права.
Колегія суддів перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду відповідно до вимог ст. 303 ЦПК України, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
В частині 1 статті 1166 ЦК України зазначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Судом першої інстанції встановлено, що 27 вересня 2006 року робітниками ПП "Юрзань", з яким ВП "Будсервіс" укладено договір підряду на будівництво салону магазину "На Фастівський", було огорожено дерев'яним парканом будівельний майданчик, розташований на земельній ділянці по бульвару 50 річчя Перемоги, 52а/1а в м. Біла
Церква, яка відповідно до державного акту на право власності належить ВП "Будсервіс", власником якого є ОСОБА_2
Згідно державного акту на право власності на землю, виданого за рішенням 35 сесії Білоцерківської міської ради IV скликання від 6 березня 2006 року, земельна ділянка площею 0, 0514 га по бульвару 50 річчя Перемоги, 52а/1а в м. Біла Церква належить на праві власності ВП "Будсервіс", засновником та власником якого згідно статуту підприємства є ОСОБА_2
Незважаючи на це, командуванням військової частини А 2167 був виданий наказ про демонтування дерев'яної огорожі, якою була огорожена вказана земельна ділянка і її власник в примусовому порядку, із застосуванням фізичного впливу видалений за її межі, чим порушено право власності на дану земельну ділянку та призвело до моральних та фізичних страждань.
Відповідно до представлених товарних чеків вартість пошкодженої одежи ОСОБА_2 становить 2 700 гривень, що підлягає стягненню з військової частини А 2167 в рахунок відшкодування матеріальної шкоди.
Враховуючи наведене, рішення суду в частині стягнення матеріальної шкоди відповідає вимогам закону, матеріалам справи і підстав для його скасування в цій частині колегія суддів не вбачає.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зменшити розмір моральної шкоди, що підлягає стягненню з військової частини А 2167. Враховуючи характер неправомірних дій відповідача, глибину фізичних та душевних страждань позивача, слід стягнути з військової частини А 2167 на користь ОСОБА_2 1000 грн на відшкодування заподіяної йому моральної шкоди.
За таких обставин колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, рішення суду в частині відшкодування моральної шкоди скасуванню з ухваленням нового рішення, яким зменшити розмір моральної шкоди, що стягується з військової частини А 2167, в іншій частині рішення слід залишити без зміни.
Керуючись ст.ст.307, 308, 309 ЦПК України, колегія суддів, -
вирішила:
Апеляційну скаргу військової частини А 2167 задовольнити частково.
Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 26 березня 2007 року в частині стягнення моральної шкоди змінити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 з військової частини А 2167 моральну шкоду в розмірі 1000 гривень. В іншій частині рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 26 березня 2007 року залишити без зміни.
Рішення суду може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту проголошення.