Судове рішення #3312283
02-4-9/707

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          


 06 листопада 2008 р.

                                                                                   

№ 02-4-9/707  

Вищий  господарський суд  України у складі колегії  суддів:


головуючого судді:

суддів:

Добролюбової Т.В.,

Гоголь Т.Г.,

Швеця В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу  


Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

на ухвалу

господарського суду міста Києва

від 17 липня 2008 року

у справі

№ 02-4-9/707

за позовом

Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

до


1.Державного підприємства "Управління капітального будівництва"

2.Головного управління МНС України

3.Товариства з обмеженою відповідальністю "Комфорт Білд Інвестмент"

про

визнання договору № 21-4/45-2 від 06.09.2007 року, таким, що не створює ніяких прав та обов'язків для сторін

за участю представників сторін від:

позивача: Лябах О.О. (дов. від 07.04.08);

відповідача 1): Дякур Т.С. (дов. від 27.10.08);

відповідача 2): Побілець Ж.О. (дов. від 06.12.07);

відповідача 3): не з'явились, належним чином повідомлені про час та місце        

                           розгляду касаційної скарги,         

         


ВСТАНОВИВ:



У липні 2008 року Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Управління капітального будівництва"; Головного управління МНС України; Товариства з обмеженою відповідальністю "Олда" про визнання договору (про будівництво бази) № 21-4/45-2 від 06 вересня 2007 року таким, що не створює ніяких прав та обов'язків для сторін.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 17липня 2008 року  (суддя: Жирнов С.М.) позовна заява Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи повернута без розгляду на підставі пункту 2 статті 62 Господарського процесуального кодексу України, як така, що не підлягає розгляду в господарських судах України.

Не погоджуючись з ухвалою господарського суду міста Києва у даній справі, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду міста Києва від 17 липня 2008 року скасувати, а справу передати на розгляд по суті до суду першої інстанції, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення судом норм процесуального права, зокрема, статей 12, 57, 63 Господарського процесуального кодексу України.

Відзив на касаційну скаргу від представників відповідачів до Вищого господарського суду України не надходив.

Заслухавши суддю - доповідача Швеця В.О., присутніх в судовому засіданні представників сторін, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм процесуального права, дослідивши матеріали справи і доводи касаційної скарги,  колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає  задоволенню з таких підстав.

Підставою звернення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи до касаційного суду є оскарження ухвали господарського суду міста Києва від           17 липня 2008 року, якою відмовлено у прийнятті позовної заяви  скаржника на підставі пункту 2 статті 62 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з пунктом 2 статті 62 Господарського процесуального кодексу України у провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, є справа зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет із тих же підстав або є рішення цих органів з такого спору, що є однією з підстав відмови у прийнятті позовної заяви.        

Як вбачається зі змісту оскаржуваної ухвали, суд першої інстанції відмовив  у прийнятті позовної заяви, на підставі пункту 2 статті 62 Господарського процесуального кодексу України, при цьому посилаючись на неможливість розгляду заявленого ним позову в господарських судах України.

В той же час неможливість розгляду даного спору у господарських судах України є підставою для відмови у прийнятті позовної заяви в силу пункту 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України.

Зазначене свідчить про невідповідність висновків суду положенням правових норм на підставі яких судом винесено оскаржувану  ухвалу.

Згідно з пунктом 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.

З огляду на приписи частини третьої статті 22 Закону України “Про судоустрій України" згідно з якою місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності,  та вимоги статей 1, 41, 12 Господарського процесуального кодексу України  господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини,  з яких виник спір, мають господарський характер.

При винесенні оскаржуваної ухвали, господарський суд не врахував зазначені положення, а відтак дійшов помилкового висновку про те, що даний спір не підвідомчий господарським судам. Суд не врахував наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Господарським процесуальним кодексом України та іншими актами законодавства.

Крім того, слід зазначити, що оскаржувана  ухвала є такою, що не відповідає вимогам  статті 86 Господарського процесуального кодексу України, оскільки не містить стислого викладу суті спору або зміст питання, з якого виносилася ухвала, мотиви винесення ухвали з посиланням на законодавство, висновок з розглянутого питання.

Зважаючи на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить висновку, що оскаржувана ухвала є незаконною та необґрунтованою,  у зв'язку з чим підлягає скасуванню, а справа скеруванню до суду першої інстанції для розгляду по суті.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11110, 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України,  Вищий господарський суд України, -



П О С Т А Н О В И В:



Касаційну скаргу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи задовольнити.

Ухвалу господарського суду міста Києва від 17 липня 2008 року у справі        № 02-4-9/707 скасувати.

Матеріали справи направити до господарського суду міста Києва для розгляду по суті.



Головуючий суддя                                                                   Т. Добролюбова                                 


        Судді                                                                                                 Т. Гоголь


       В. Швець



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація