ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД _________________________________________________________________________________________ |
П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"25" листопада 2008 р. | Справа № 34/154-08-3240 |
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого Андрєєвої Е.І.
Суддів: Мацюри П.Ф.
Ліпчанської Н.В.
При секретарі Юзьковій А.В.,
за участю представників сторін:
від позивача –Музиченко О.І.,
від відповідача –не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 26.09.2008р.
по справі № 34/154-08-3240
за позовом Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради
до СП „ЕЛЬБІС” у вигляді ТОВ
про внесення змін до договору оренди,
встановив:
23.05.2008р. Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (надалі - Представництво) звернулося у господарський суд Одеської області з позовом до спільного підприємства „ЕЛЬБІС” у вигляді ТОВ (надалі –ТОВ „ЕЛЬБІС”) з вимогами про внесення змін до договору оренди № 6022 від 11.12.2002р.
Рішенням господарського суду Одеської області від 26.09.2008р. у задоволені позову відмовлено.
Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради, не погоджуючись з рішенням, оскаржило його в апеляційну інстанцію. Посилаючись на неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи, та на порушення норм матеріального права, просить його скасувати й прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача правом на участь у судовому засіданні не скористався. Про час та місце розгляду скарги повідомлений належним чином. За таких обставин, судова колегія вважає за можливе розглянути справу без представника відповідача за наявними матеріалами.
Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла до наступного.
Відповідно матеріалам справи та, що встановлено місцевим господарським судом, 11.12.2002р. між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (орендодавець) та ТОВ „ЕЛЬБІС” (орендар) був укладений договір оренди № 6022 на нежиле приміщення, площею 58,9 кв. м., розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Армійська, 10.
Строк дії договору встановлений до 22.03.2011р.
Відповідно до п. 4.1 договору дане приміщення надане орендарю для використання під приймальний пункт прання білизни, побутові послуги.
Відповідно до умов п.2.1 договору орендна плата визначена сторонами на підставі ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” та рішення сесії Одеської міської ради від 31.10.2000 року № 1665-ХХІІІ „Про оренду комунального майна, що є власністю територіальної громади міста Одеси”.
Згідно з п.п. 2.2, 2.4 Договору, за орендоване приміщення орендар зобов’язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 1 до договору, що становить за перший після підписання договору оренди місяць 56,65 грн., без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції, орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.
Пунктом 2.5 Договору встановлено, що за повідомленням орендодавця розмір орендної плати змінюється у випадках зміни методики її розрахунку, цін і тарифів, та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями міської ради з дня їх вступу у законну силу.
Пославшись на те, що статтею 118 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” визначено, що договори оренди державного та комунального майна, укладені до 01.01.2007р., у шестимісячний термін підлягають обов’язковому перегляду в частині розміру орендної плати у відповідності до порядку, встановленого Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 (зі змінами), Представництво 28.09.2007р. направило на адресу Орендаря пропозицію № 01-13/10445 про внесення змін до договору оренди в частині розміру орендної плати починаючи з 01.01.2007р., шляхом підписання відповідного додаткового погодження від 21.06.07р. до договору оренди.
Як вбачається з додаткового погодження від 21.06.07р., орендна плата розрахована виходячи з ставки, встановленої змінами до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. № 1846, а саме, 6% від експертної вартості приміщення площею 58,9кв.м, і складає за перший місяць –січень 2007р., з урахуванням податку на додану вартість та індексу інфляції –309,24грн.
В зв’язку з тим, що відповідач не відповів на пропозицію та не підписав додаткове погодження, Представництво по управлінню комунальною власністю звернулося з відповідним позовом до суду.
Відмовляючи в позові, суд обґрунтовано виходив з того, що вимоги позивача про внесення змін до договору оренди з 01.01.2007р., тобто, із зворотною дією, не відповідають принципам цивільного та господарського права, а саме приписам ст.188 ГК України та ст.653 ЦК України.
Місцевим судом також правомірно зазначено, що відповідно до ч. 2 ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, який є спеціальним законом, що регламентує правовідносини оренди державного та комунального майна, Методика розрахунку, пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-ІV „Про нову редакцію Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси” затверджена Методика розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, пунктом 8 якої розмір плати за оренду нерухомого майна на рік встановлений у відсотках від експертної вартості цього майна.
Як вбачається з розрахунку орендної плати по договору оренди № 6022 від 11.12.2002р., зміни до даного договору не вносились навіть на підставі рішенням сесії № 4840-ІУ від 09.11.2005р., якою затверджена й нова редакція Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси.
Оскільки після 09.11.2005р. Одеською міською радою змін до редакції Методики не вносилось, принаймні позивачем доказів, які б свідчили про такі зміни, до суду не надавалось, а тому, як правильно зазначив місцевий суд, станом на день розгляду справи є чинною саме ця редакція Методики.
З підстав вищенаведеного судом зроблений обґрунтований висновок про те, що у позивача не було правових підстав для збільшення розміру орендної плати на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 (зі змінами).
Не погоджуючись з висновком місцевого суду, Представництво вважає, що судом неправильно застосовані норми матеріального права, а саме, не взята до уваги ст. 118 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, якою встановлено, що у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах; орендна плата за державне та комунальне майно визначається відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; надано право Кабінету Міністрів України затверджувати індикативні ставки орендної плати для державного та комунального майна, яке передається в оренду в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі; договори оренди державного та комунального майна, укладені до 01.01.2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов’язковому перегляду відповідно до встановленої норми. Крім того, на думку апелянта, безпідставно не взято до уваги й розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року № 301-р „Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна”, яким визначено, що відповідно до статті 118 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” рекомендувати органам місцевого самоврядування застосовувати у 2007 році орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств та нерухомого державного майна, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року № 786, під час визначення розміру орендної плати за комунальне майно, що передається в оренду в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі.
Однак дані посилання апелянта не можуть бути прийняті судовою колегією до уваги, оскільки, як зазначалось в постанові вище, а також і в рішенні суду, відповідно до ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, Методика розрахунку та порядок використання орендної плати для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, визначається органами місцевого самоврядування, а на момент розгляду справи діяла Методика розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затверджена рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-ІV і ніяких змін до неї не вносилось.
Що стосується застосування розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року № 301-р „Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна”, то воно носить рекомендаційний характер і, як правильно зробив висновок місцевий суд, його прийняття не зумовлює автоматичне розповсюдження на комунальне майно затверджених Кабінетом Міністрів України орендних ставок без внесення органом місцевого самоврядування, у даному випадку Одеською міською радою, відповідних змін до нормативних актів, що регулюють відносини, пов’язані з орендою комунального майна.
А оскільки Одеською міською радою не вносились зміни до Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, то й підстав у позивача для зміни орендних ставок не виникло, відповідно і підстав для звернення з даними позовними вимогами.
Приймаючи до уваги, що місцевим господарським судом встановлені всі фактичні обставини справи, дана належна оцінка доказам у їх сукупності, правильно застосовані норми як матеріального, так і процесуального права, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.101, 103-105 Господарського процесуального Кодексу України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Рішення господарського суду Одеської області від 26.09.2008р. у справі № 34/154-08-3240 залишити без змін, а апеляційну скаргу Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради –без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом одного місяця.
Головуючий Е.І. Андрєєва
Судді: П.Ф.Мацюра
Н.В. Ліпчанська