ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29 жовтня 2013 року Справа № 913/2538/13
Провадження № 29/913/2538/13
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», м. Луганськ
до відповідача Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційна контора № 9», м. Молодогвардійськ Луганської області
про стягнення 63 638 грн. 64 коп.
Суддя Якушенко Р.Є.
Секретар судового засідання Колпакова Г.О.
у засіданні брали участь:
від позивача - Лавриненко В.С., провідний юрисконсульт відділу правового забезпечення, довіреність № 66 від 01.02.2013;
від відповідача - повноважний представник у судове засідання не прибув.
Відповідно до статей 44, 811 Господарського процесуального кодексу України до початку розгляду справи не заявлено вимоги про фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Обставини справи: 19.09.2013 (дата штемпелю на поштовому конверті) Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» (далі - ТОВ "ЛЕО", позивач у справі) звернулося до господарського суду Луганської області з позовом № 07-31/2/5 від 19.09.2013 Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційна контора № 9» (далі - КП «ЖЕК № 9», відповідача у справі) про стягнення з останнього 63 638 грн. 64 коп. заборгованість за спожиту активну електроенергію за червень, липень, серпень 2013 року.
Позивач з посиланням на норми статей 526, 530, 625 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статей 26, 27 Закону України «Про електроенергетику» обґрунтовує вимоги порушенням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії № 830 від 25.04.2012 по розрахунках за спожиту електроенергію.
Комунальне підприємство «Житлово - експлуатаційна контора № 9» (далі - КП «ЖЕК № 9») відповідач у справі, з невідомих причин відзив на позов та витребувані судом докази не подав, не забезпечив участь повноважного представника у судове засідання, хоча про час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином: ухвала суду направлена завчасно рекомендованим листом з повідомленням за належною адресою місцезнаходження юридичної особи, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 17277053 станом на 30.09.2013.
Всі процесуальні документи суду були вручені відповідачу, що підтверджується поштовими повідомленнями з відміткою про вручення уповноваженій особі відповідача.
Справа розглядалася судом неодноразово. Відповідачу надавалася можливість прийняти участь у судовому засіданні та надати відзив на позов.
До початку даного судового засідання будь-яких клопотань відповідач не надав.
Відповідно до статті 75 ГПК України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
На підставі викладеного справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
При з'ясуванні фактичних обставин, дослідженням поданих позивачем у справі доказів, заслухавши присутнього у судовому засіданні представника позивача у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
25.04.2012 між сторонами у справі був укладений договір про постачання електричної енергії № 830 (далі - договір) (а.с.8-13).
Відповідно до пункту 1.1 договору Постачальник (позивач) постачає електричну енергію Споживачу (відповідачеві) для забезпечення потреб електричних установок Споживача з загальною приєднаною потужністю 41,0 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені відповідно додатком до договору «Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії Споживача»та «Однолінійна схема електропостачання площадки вимірювання Споживача», а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невід'ємною частиною.
Загальна приєднана потужність у точці (точках) підключення становить 41,0 кВт. Величини приєднаної потужності по кожному об'єкту визначені на підставі номінальної потужності приєднаних до електричної мережі струмоприймачів та трансформаторів Споживача. Величини приєднаної потужності по кожному об'єкту зазначені у додатку «Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії Споживача».
Відповідно до пункту 7.9 договору розрахунки за електричну енергію та інші платежі здійснюються Споживачем у порядку, передбаченому додатком «Порядок розрахунків».
Пунктом 3 Додатку до договору «Порядок розрахунків» передбачено, що величина коштів, яку необхідно оплатити за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію, визначається наступним чином: обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів розрахункових засобів обліку множиться на тариф, який діяв на кінець розрахункового періоду (а.с.13).
Розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електроенергії; оплату сум на відшкодування збитків; оплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань за порушення строків розрахунків Споживач здійснює на підставі наданих Постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання (пункт 8 Додатку «Порядок розрахунків» до договору).
На підтвердження виконання свого обов'язку щодо постачання електричної енергії позивачем надані акти про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії з червня по серпень 2013 року, які складені, підписані та засвідченні печаткою відповідача (а.с.15-17).
За результатами надання обумовлених договором послуг у червні, липні, серпні 2013 року позивачем відповідачеві нарочним надавалися відповідні рахунки за спожиту активну електроенергію (а.с.18-20).
Відповідач в порушення умов договору своєчасно та у повному обсязі оплату не здійснював, у зв'язку з чим утворилась заборгованість у сумі 63 638 грн. 64 коп. за спожиту активну електроенергію у червні, липні, серпні 2013 року.
Оскільки споживачем повну оплату електроенергії не було проведено після одержання рахунків у встановлений договором строк, позивач звернувся до господарського суду за захистом свого порушеного права та законного інтересу з викладеними вище позовними вимогами.
Позивач у судовому засіданні повідомив, що відповідач після порушення провадження у даній справі 10.10.2013 та 22.10.2013 перерахував частково заборгованість за спожиту у червні 2013 року активну електроенергію в загальній сумі 5 312 грн. 19 коп., що підтверджується банківськими виписками, які залучено до матеріалів справи.
Сторони здійснили звірення розрахунків, за результатами якого склали акт звірки взаєморозрахунків від 28.10.2013, згідно якого станом на 28.10.2013 КП «ЖЄК № 9» має заборгованість перед ТОВ «ЛЕО» за червень, липень, серпень 2013 року в сумі 58 326 грн. 45 коп., який підписний та скріплений печатками підприємства без зауважень.
Під час розгляду справи відповідач докази перерахування заборгованості не надав.
Оцінивши фактичні обставини, подані позивачем у справі докази, вислухавши у судовому засіданні представника позивача, суд дійшов про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.
Правовідносини між сторонами за позовом виникли із договору про постачання електричної енергії № 830 від 25.04.2012, який за своєю правовою природою є різновидом договору купівлі-продажу і до нього застосовуються, як загальні положення про договір купівлі-продажу, так і положення глави 54 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та параграф 1 глави 30 Господарського кодексу України (далі - ГК України).
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Зазначена норма Цивільного кодексу України кореспондується з положеннями статті 265 Господарського кодексу України.
Статтею 526 ЦК України та 193 ГК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.
Відповідно до статті 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Приписами статті 530 ЦК України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання, у відповідності до статті 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто -неналежне виконання.
У відповідності з правилами статей 43, 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
На підставі статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Фактичні обставини свідчать, що позивач на виконання умов договору постачав відповідачу електроенергію, претензій щодо постачання електроенергії у відповідача немає.
Обсяги спожитої електроенергії за період у червні, липні, серпні 2013 року позивач підтверджує відповідними актами про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії з червня по серпень 2013 року, які складені, підписані та засвідченні печаткою відповідача (а.с.15-17) та рахунками (а.с.18-20).
Втім, відповідач в порушення умов пункту 7.9 договору № 830 від 25.04.2012 та пункту 3 додатку до нього повністю не оплатив спожиту у червні - серпні 2013 року електроенергію у строк визначений пунктом 8 Додатку до договору «Порядок розрахунків», у зв'язку з чим за ним обліковується заборгованість за вказаний період за активну електроенергію в сумі 63 638 грн. 64 коп., яка підтверджена матеріалами справи та заявлена обґрунтовано.
Відповідач після порушення провадження у даній справі перерахував частково заборгованість в сумі 5 312 грн. 19 коп., що підтверджується банківськими виписками та актом звірки взаємних розрахунків станом на 28.10.2013, які надані позивачем та залучені до матеріалів справи.
Позивач у судовому засіданні підтвердив про отримання від відповідача заборгованості у сумі 5 312 грн. 19 коп.
Отже, в частині стягнення боргу в сумі 5 312 грн. 19 коп. предмет спору відсутній.
Підпунктом 1-1 пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі якщо відсутній предмет спору.
За таких обставин провадження у справі в частині стягнення боргу в сумі 5 312 грн. 19 коп. слід припинити, з віднесенням судових витрат в цій частині на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача до відповідача про стягнення заборгованості в сумі 58 326 грн. 45 коп. суд визнає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача зі сплати судового збору в сумі 1 720 грн. 50 коп. слід покласти на відповідача повністю, оскільки заборгованість сплачена відповідачем після порушення провадження у даній справі.
Керуючись статтями 43, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційна контора № 9», вул. Молодіжна, буд.5, м. Молодогвардійськ Луганської області, 94415, ідентифікаційний код 33009377, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», 91021, м. Луганськ, кв. Гайового, буд.35А, ідентифікаційний код 31443937:
- на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260323159060 у ЛОУ АТ «Держаний Ощадний банк України», МФО 304665, код 31443937 заборгованість за спожиту активну електроенергію у червні, липні, серпні 2013 року в сумі 58 326 грн. 45 коп.;
- на поточний рахунок № 260418644 в ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 304007, код 31443937 витрати зі сплати судового збору в сумі 1 720 грн. 50 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
3. В частині стягнення боргу в сумі 5 312 грн. 19 коп. провадження у справі припинити.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо не було подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено і підписано 04.11.2013.
Суддя Р.Є. Якушенко