Судове рішення #329286
АС-13/271-06

Україна

Харківський апеляційний господарський суд

У Х В А Л А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И


Адміністративна                                                   Головуючий по 1-й інстанції

справа №АС-13/271-06                                         суддя – Водолажська Н.С.

                                                                                Доповідач по 2-й інстанції

                                                                                суддя –Олійник В.Ф.

  17  жовтня  2006 р.                                                                 м. Харків


Колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду у складі:

головуючого судді Олійника В.Ф., суддів  Кравець Т.В., Твердохліба А.Ф.

при секретарі –Кобзевій Л.О.

за участю представників:

позивача – не з’явився

відповідача –Горбенко С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Селянського господарства “Світанок” с. Лукашівка Близнюківського району Харківської області (вх.№3578Х/2-5)

на постанову господарського суду Харківської області від 31.08.2006р. по адміністративній справі №АС-13/271-06 та матеріали справи            

за позовом Селянського господарства “Світанок” с. Лукашівка Близнюківського району Харківської області

до  Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області

про визнання протиправними дій та списання безнадійного податкового боргу, -

                                                                      в с т а н о в и л а :


У червні 2006 року Селянське господарство “Світанок” с. Лукашівка Близнюківського району Харківської області (далі СГ «Світанок») звернулось в суд з позовом до Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області (далі Лозівської ОДПІ) в якому просило визнати протиправною відмову Лозівської ОДПІ про списання безнадійного податкового боргу та про зобов’язання списати безнадійну податкову заборгованість в загальній сумі 49181,72 грн.

Після уточнення позовних вимог, позивач просив зобов’язати Лозівську ОДПІ списати безнадійний податковий борг в загальній сумі 34917,29 грн., який складається з: фіксованого сільськогосподарський податку в сумі 12151,32 грн., який виник за період з 23.06.04 р. по 01.02.05 р. та пені в сумі 9,54 грн.; пені по прибутковому податку в сумі 0,44 грн., штрафних санкцій, застосованих податковими повідомленнями-рішеннями від 26.04.06 р. за №0001281500/0, №0001261500/0, №0001271500/0 в сумі 13782,36., посилаючись на положення законів України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України №103 від 14.03.01 р., Бюджетний Кодекс України.

Постановою господарського суду Харківської області від 31 серпня 2006 року по адміністративній справі №АС-13/271-06 в задоволенні позовних вимог в  частині зобов’язання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 34917,29 грн. було  відмолено. В  частині  визнання протиправною відмову Лозівської ОДПІ про списання безнадійного податкового боргу  та зобов’язання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 14264,43 грн.  провадження у справі  було  закрито.

В апеляційній   скарзі  СГ «Світанок» ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової ухвали про  задоволення позову з посиланням на те,  що  суд  першої  інстанції неповно з'ясував суттєві обставини справи, дав невірну оцінку  зібраним  доказам,  висновки  суду  не відповідають обставинам справи, суд порушив норми матеріального та процесуального права,  внаслідок чого судом постановлено незаконну та необґрунтовану постанову.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та докази на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, правильність застосування господарським судом Харківської області норм матеріального та процесуального права та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 195 КАС України, заслухавши представників сторін, колегія суддів приходить до висновку про  часткове задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.

Як видно із матеріалів справи 17.04.06 р. СГ «Світанок» до Лозівської ОДПІ була направлена заява №117 про списання в порядку п. 18.2 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»недоїмки по податкам в сумі 49181,72 грн., оскільки у позивача у 2004 р. внаслідок несприятливих метеорологічних умов були ушкоджені та загинули сільськогосподарські культури, вирощування та реалізація яких є основним видом господарської діяльності позивача. Торгово-промислова Палата України визнала обставини, які призвели до загибелі посівів форс-мажорними, про що свідчить висновок №2805-04 від 05.01.05 р.  

Про результати розгляду заяви Лозівською ОДПІ була направлена відповідь від 26.04.06 р., в якій  СГ «Світанок»було відмовлено у списанні безнадійного податкового боргу, так як згідно вимог п. 6 ст. 77 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом зупинено на 2006 рік дію п.п. „в” і „г” п. 18.2.1 ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Стосовно причинного зв’язку між несплатою податкового боргу та форс мажорними обставинами слід зазначити, що згідно висновку №28/05-4 від 05.01.2005 р. Торгово-промислової Палати  України (а.с. 17) були засвідчені форс-мажорні обставини, які спричинили загибель посівів сільськогосподарських культур, вирощування та продаж врожаю яких фактично є єдиним видом господарської діяльності позивача. За таких обставин СГ «Світанок»не тільки не змогло отримати запланованих доходів від продажу врожаю загиблих сільськогосподарських культур, але й було змушено залучити додаткові фінансові ресурси для усунення наслідків дії форс-мажорних обставин.

Таким чином, лише внаслідок форс-мажорних позивач не мав можливості за 2004 рік повністю здолати пагубний вплив форс-мажорних обставин на результати фінансово-господарської діяльності товариства. Результати фінансової кризи, яка виникла у результаті загибелі посівів у 2004 році вплинули на результати господарської діяльності позивача у 2004 р. та 2005 р.

Згідно п. 18.2.1 „г” ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном „безнадійний” слід розуміти, зокрема, податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

В п. 18.2 ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” не міститься будь-яких особливих критеріїв визначення форс-мажорних обставин у контексті саме цього закону.

Відповідно до п. 3.4 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом ДПА України № 103 від 14.03.01 р. податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини, наприклад стихія, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), тобто не з вини платника податків, які неможливо попередити своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо   вплинули на своєчасне виконання податкових зобов’язань.

Такий факт непереборної сили підтверджується:

- Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України;

- уповноваженими органами  іншої  держави,  які  легалізовані консульськими установами  України,  -  у  разі  настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території такої держави;

- рішеннями Президента України про запровадження надзвичайної екологічної ситуації в окремих місцевостях України,  затвердженими Верховною Радою України, або рішеннями Кабінету Міністрів України про визнання окремих місцевостей України потерпілими  від  повені, посухи, пожежі та інших видів стихійного лиха;

- висновками   інших   органів,   уповноважених   згідно   із законодавством засвідчувати обставини форс-мажору.

Обставини нездоланної сили (форс-мажор) - надзвичайна і нездоланна в даних умовах сила, дії якої неможливо запобігти застосуванням високопрофесійної практики персоналу юридичної чи фізичної особи і яка є обставиною, яка звільняє фізичну особу чи персонал юридичної особи від відповідальності за невиконання своїх обов'язків, передбачених податковим законодавством (п. 1.7 Порядку застосування норм п. 15.4 ст. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, затвердженого Наказом ДПА України № 113 від 19.03.01р.).

В п. 2.3 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом ДПАУ № 103 від 14.03.01 р., вказано, що відсутність можливості виконати податкове зобов'язання може бути зв'язано, серед інших зазначених там же причин, з обставинами нездоланної сили.

В п. 1.7 Порядку застосування норм п. 15.4 ст. 15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, міститься визначення того, що розуміється під обставинами нездоланної сили (форсом-мажором) виходячи зі змісту п. 18.2 ст. 18 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами”. В пункті 2.3.7 даного  Порядку вказано, що Торгово-промислова палата України має право підтвердити факт настання обставин нездоланної сили на території України.

Відповідно до п. 5.1 Порядку у випадках, передбачених п. 3.3 та п. 3.4  платник податків звертається до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу або за місцем своєї реєстрації (якщо  контролюючим є податковий орган) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, інших платежів, які просить списати. До заяви обов'язково  додається будь-який з документів, зазначених у п. 3 цього Порядку, який  підтверджує, що податковий борг вважається безнадійним.

Проте суд першої інстанції у своїй постанові зазначив, що оскільки п. 6 ст. 77 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” зупинено на 2006 рік дію п. „в” і „г” п. 18.2.1 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , тому зазначений позивачем борг на теперішній час не підлягає списанню.

Посилання позивача на те, що відповідно до  ст. 1 Закону України „Про систему оподаткування" №1251-XII від 25.06.1991р. згідно якого, як зазначено в позовній заяві, зміни та доповнення до цього Закону, інші закони України щодо оподаткування в частині надання пільг, зміни податків, зборів (обов'язкових платежів) механізму їх сплати вносяться не пізніше, як за 6 місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинність з нового бюджетного року, а  Закон України "Про державний бюджет України на 2006р." не є Законом України про оподаткування у зв’язку з чим не може застосуватись при розгляді питання стосовно списання боргу за форс-мажорними обставинами, судом першої інстанції не були  прийняті, оскільки, як зазначив суд першої інстанції, списання податкового боргу не відноситься до надання пільг, зміни податків, зборів (обов'язкових платежів) механізму їх сплати.

             Проте з таким висновком суду першої інстанції не погоджується колегія суддів, оскільки відповідно до підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті  18  Закону України  "Про  порядок  погашення  зобов'язань  платників податків перед бюджетами  і  державними  цільовими  фондами"   N2181-III  від 21 грудня 2000 р. (далі Закон N 2181) підлягає списанню  безнадійний  податковий  борг,  у тому   числі   пеня, нарахована на такий податковий борг,  а також штрафні санкції. При цьому податковим боргом,  згідно пунктам  1.3  та  1.2  частини  1 статті  1  того  ж  Закону,  є узгоджене платником або встановлене судом, але не сплачене у встановлений термін зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів відповідну суму коштів з урахуванням штрафних санкцій при їх наявності.  А під  терміном  "безнадійний" відповідно  до  підпункту  "г"  пункту  18.2 статті 18 розуміється податковий борг юридичних або фізичних осіб,  що  виник  унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

        Таким чином,  суть цього закону полягає у тому, що списання безнадійного податкового боргу призводить до погашення податкових зобов’язань, що його сформували. Тобто, внаслідок списання безнадійного боргу обов’язок платника податку сплатити ті суми податків і зборів, які входять до складу податкового боргу, припиняється. З огляду на зазначене, списання  безнадійного податкового боргу слід вважати невідємною частиною механізму справляння податків і зборів (обов’язкових платежів).

       З матеріалів справи вбачається, що відсутність врожаю у зв’язку з виникненням форс-мажорних обставин виключає можливість позивача отримати доходи від здійснення господарської діяльності. Оскільки СГ «Світанок»є платником фіксованого сільськогосподарського податку, в нього виникають податкові зобов’язання зі сплати такого податку незалежно від результатів господарської діяльності. Тобто виникнення податкового боргу дійсно витікає з необхідністю сплатити позивачем відповідні податки, встановлені законодавством.

        Частина 2 ст. 7 Закону України "Про систему оподаткування" встановлює, що зміна податкових ставок і механізмів справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не може запроваджуватися Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

           Частина 3 ст. 1 вказаного Закону проголошує, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

    Також у п.4.1 ст.4 Закону України №2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” вказано, що “у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.”

             Оскільки Закон України  "Про  порядок  погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами  та  державними  цільовими  фондами є спеціальним Законом з питань оподаткування, колегія суддів приходить до висновку, що Закон України «Про державний бюджет України на 2006 рік»не може вносити змін до законодавчо визначеного механізму справляння податків, а вимоги позивача є цілком обґрунтовані та підлягають задоволенню.

             До позову СГ «Світанок»були включені вимоги про списання податкового боргу в загальній сумі 49181,72 грн. В ході  розгляду даної справи в суді першої інстанції позивачем були надані уточнення позовних вимог, які прийняті судом, в яких позивач просив зобов’язати Лозівську ОДПІ списати безнадійний податковий борг в загальній сумі  34917,29 грн., який складається з фіксованого сільськогосподарський податку в сумі  12151,32 грн., який виник за період з 23.06.04р. по 01.02.05р. та пеня в сумі 9,54 грн.; пені по прибутковому податку в сумі 0,44 грн., штрафні санкції, нараховані податковими повідомленнями-рішеннями від 26.04.06р.  №0001281500/0, №0001261500/0, №0001271500/0 в сумі 13782,36. грн.

Суд першої інстанції розцінив уточнення позовних вимог, як відмову від позову в частині визнання протиправною відмову Лозівської ОДПІ про списання безнадійного податкового боргу та про зобов’язання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 14264,43 грн.  та прийшов до висновку про закриття провадження у справі в цій частині. З цією частиною постанови погоджується колегія суддів.

Під час судового засідання від позивача надійшло клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у порядку ст.117 Кодексу адміністративного судочинства України, але колегія суддів приходить до висновку про залишення зазначеного клопотання без задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 195, 196, п.3 ст.198, 206, 209, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів апеляційного господарського суду одностайно,


у х в а л и л а :

          

           Апеляційну скаргу Селянського господарства “Світанок”, с. Лукашівка Близнюківського району Харківської області  задовольнити частково.   

Постанову господарського суду Харківської області від 31 серпня 2006 року по адміністративній справі №АС-13/271-06 в частині відмови в задоволенні позовних вимог в частині зобов’язання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 34917,29 грн. скасувати та в цій частині прийняти нову ухвалу.

Зобов’язати Лозівську об’єднану державну податкову інспекцію Харківської області списати безнадійну податкову заборгованість Селянського господарства “Світанок”, с. Лукашівка Близнюківського району Харківської області  в сумі 34917,29 грн.

В іншій частині постанову господарського суду Харківської області від 31 серпня 2006 року по адміністративній справі №АС-13/271-06 залишити без змін.

Дана ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Адміністративну справу №АС-13/271-06 повернути до господарського суду Харківської області.

Роз’яснити сторонам, що вони мають право на дану ухвалу подати касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

              

             Судді                                                               В. Олійник

                                                                                         

                                                                                      Т. Кравець                                                                                     

                                                                                       

                                                                                      А. Твердохліб                                                                                       

                                                                                   


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація