Справа № 121/9173/13-к
1-кп/121/492/13
Ухвала
Іменем України
23 жовтня 2013 року Ялтинський міський суд АРК у складі:
судді - Переверзєвої Г.С.,
при секретарі - Казаченко Ю.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні питання щодо можливості призначення судового розгляду клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із суворим наглядом, відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Київ, громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого,
у скоєні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 289, ч. 2 ст. 286 КК України,
за участю прокурора прокуратури м. Ялта - Ходжаєва Р.Ф., захисника - адвоката ОСОБА_3, суд
встановив:
21 жовтня 2013 року до провадження судді Переверзєвої Г.С. передано клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру до ОСОБА_1, який вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 289, ч. 2 ст. 286 КК України.
Кримінальному провадженню 19.06.2013 року присвоєно в Єдиному реєстрі досудових розслідувань № 12013130220000463.
Прокурор під час підготовчого судового засідання вважав за необхідне призначення справи до судового розгляду та клопотав про продовження запобіжного заходу у вигляді поміщення до психіатричного закладу, обраного відносно ОСОБА_1.
Суд, заслухавши думку учасників підготовчого судового розгляду, приходить до наступних висновків.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК України, суд у підготовчому судовому засіданні має право повернути клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру, якщо воно не відповідає вимогам КПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 292 КПК України, клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру має містити позицію щодо можливості забезпечення участі особи під час судового провадження за станом здоров'я.
Разом з тим, в клопотанні про застосування примусових заходів медичного характеру, який надійшов до суду, дані відомості відсутні, тому суд позбавлений можливості належним чином вирішити питання про необхідність викликати у судове засідання ОСОБА_1, який вчинив суспільно-небезпечні діяння.
Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 291 КПК України, до обвинувального акта (клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру) додається реєстр матеріалів досудового розслідування.
Відповідно до положень ст. 109 КПК України, реєстр матеріалів досудового розслідування складається слідчим або прокурором і надсилається до суду разом з обвинувальним актом (клопотанням про застосування примусових заходів медичного характеру). Реєстр матеріалів досудового розслідування повинен містити: 1) номер та найменування процесуальної дії, проведеної під час досудового розслідування, а також час її проведення; 2) реквізити процесуальних рішень, прийнятих під час досудового розслідування; 3) вид заходу забезпечення кримінального провадження, дату і строк його застосування.
Доданий до клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру реєстр матеріалів досудового розслідування має численні порушення КПК України.
Статтею 109 КПК України не передбачено вибірне внесення процесуальних рішень і дій, проведених під час досудового розслідування, у реєстрі матеріалів досудового розслідування. Тобто, всі без винятку процесуальні дії та дані про них мають бути відображені у реєстрі.
Так, в порушення даної норми Закону, у долученому до клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру реєстрі матеріалів досудового розслідування, внесені не усі процесуальні рішення, а також дані про кожну процесуальну дію, проведену під час досудового розслідування, містяться не в хронологічному порядку:
- в п. 10 реєстру відсутні повні реквізити процесуального рішення, а саме не зазначена посада особи, яка винесла це рішення;
- реєстр матеріалів досудового розслідування не містить процесуальне рішення про залучення до кримінального провадження на підставі ст. 55 КПК України - ОСОБА_4, в якості потерпілої;
- в п. 49 реєстру зазначено про винесення слідчим суддею Леоновим А.А. ухвали про зміну запобіжного заходу з тримання під вартою на поміщення до психіатричного закладу і встановлений строк його дії до 19.09.2013 року. При цьому суд звертає увагу, що при винесені 12.09.2013 року ухвали суду про повернення клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру, строк знаходження ОСОБА_1 у психіатричному закладу в умовах, що виключають його небезпечну поведінку продовжений до 19.11.2013 року, однак дані відомості в реєстрі відсутні;
- в пункті 56 реєстру вказано, що 08.10.2013 року старшим прокурором прокуратури м. Ялти Ходжаєвим Р.В. винесено клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру, але як вбачається з самого клопотання, воно винесено 16 жовтня 2013 року.
Вищезазначені порушення КПК України були відображені і в ухвалі суду від 12 вересня 2013 року про повернення клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру, однак належним чином усунені не були.
Крім того, як вбачається з клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру, прокурор просить суд прияти рішення про застосування до підозрюваного ОСОБА_1 примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із суворим наглядом до виходу із хворого стану, про що йому оголосити.
Разом з тим, в клопотанні при викладені фактичних обставин справи зазначено, що згідно висновку судово-психіатричної експертизи (акт № 72 від 31.07.2013 року), ОСОБА_1 страждає психічним захворюванням (важким психічним розладом) - шизофренією не уточненою і потребує застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із посиленим наглядом. При цьому в клопотанні також є посилання на п. 3 ч. 1 ст. 94 КК України, згідно до якого суд може застосувати примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із посиленим наглядом.
Таким чином, суду не зрозуміло, на підставі чого прокурор дійшов висновку, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із суворим наглядом, оскільки дана позиція ні яким чином не описана в клопотанні і знаходиться в протиріччі з висновком судово-психіатричної експертизи.
На підставі вищевикладеного, суд вважає необхідним у зв'язку із порушеннями вимог, передбачених ст. ст. 109, 291-293 КПК України, повернути клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру до ОСОБА_1, який скоїв кримінальні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 289, ч. 2 ст. 286 КК України, прокурору м. Ялти.
Згідно ч. 1 ст. 508 КПК України, до особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, можуть бути застосовані судом такі запобіжні заходи, як поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають її небезпечну поведінку.
В ч. 3 цієї ж статті зазначено, що застосування передбачених запобіжних заходів здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.
Згідно ст. 315 ч. 3 КПК України, під час підготовчого судового засідання суд за клопотанням учасників судового провадження має право обрати, змінити чи скасувати заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченого.
Із урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що запобіжний захід у вигляді поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають небезпечну поведінку, обраний відносно ОСОБА_1, слід продовжити до 19 грудня 2013 року.
Керуючись ст.ст. 109, 291- 293, 314 ч. 3 п. 3, 315 КПК України,
ухвалив:
Клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із суворим наглядом, відносно ОСОБА_1, який скоїв кримінальні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 289, ч. 2 ст. 286 КК України - повернути прокурору м. Ялти.
Зобов'язати прокурора усунути виявлені недоліки протягом розумного строку.
Запобіжний захід у вигляді поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають небезпечну поведінку, обраний відносно ОСОБА_1 продовжити до 19 грудня 2013 року.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду АР Крим протягом семі днів з моменту оголошення через Ялтинський міський суд.
Суддя: